За Порше казна од половина милијарда евра!?

Порше ќе мора да плати огромна казна од неверојатни 535 милиони евра поради дизел автомобилите, соопшти канцеларијата на државниот обвинител во Штутгарт. 

Главната причина за оваа огромна казна е „невниманието во контролата на квалитетот“.

Оваа каза е последна во низата  казни изречени за Фолксваген групата, чии дел е и Порше, поради скандалот со „дизел гејт“, кој изби откако американските власти во 2015 година утврдиле дека софтверот вграден во „ VW“ дизелашите овозможил погрешно вчитување на податоци за емисијата на штетните гасови.

Тогаш „Фолксваген“ признал дека тој софтвер, инсталиран во дури 11 милиони возила низ целиот свет, овозможил вчитување на погрешни податоци, поради тоа што автомобилите во лабораториски услови исфрлеле помалку штетни гасови отколку во возење.  

Покрај брендот „Фолксваген“ на столб на срамот се најде и Ауди, а против  генералните директори на компанијата се уште се водат судски процеси. Вкупните трошоци на „дизелгејт“ достигнале бројка од околу 30 милијарди евра.

Овој скандал беше иницијалната каписла за глобалната кампања против дизелашите, која својот врв го достигна минатата година, кога судот во Германија донесе пресуда која им дозволи на градови да можат да воведат забрана за возење на овие автомобили во центарот на градот.

Ламборџини не е веќе на врвот на уличните суперболиди (ВИДЕО)

Ламборџини веќе не е сопственик на рекордот на патеката во германскиот Хокенхајм , а титулата му припадна на најлутиот конкурент.

Се разбира , тоа е Ферари. Го победи суперспортскиот болид Aventador SVJ на Ламборџини , и тоа не само на патеката во Хокенхајм , туку и на онаа во Нирнберг.

Ферари во верзијата Писта побрз беше за 1,4 секунди со време од 1:45.9 и со тоа време се приближи до она на тркачките болиди. Верзијата Писта ја движи 3.9 литарски твин турбо V8 мотор со 720 Кс и 770 Нм .

За соборување на рекордот на Ламборџини е заслужен и возачот Кристијан Гебхарт.

Пајак во Австралија улови и изеде опосум (ВИДЕО)

Страшни фотографии објави Џастин латон , кои ги снимил нејзиниот сопруг , а на нив се гледа како огромен пајак лови и јаде опосум , вид мал торбар што личи на стаорец.

Во Националниот парк Маунт Филд на Тасманија сопругот на Џастин Латон снимил неверојатна борба. За научниците станува збор за навистина редок феномен.

Големите пајаци кои живеат во Австралија и на Тасманија знаат да изедат мало пиле , жаба или влекач , но не и опосум. Опосумот има тело долго од 5 до 11 сантиметри со тежина од 7 до 43 грама.

Видот опосуми што на снимката се гледа како жртва на пајакот е од поголемите , кои достигнуваат до 11 сантиметри должина и од 15 до 43 грама тежина.

Во 2016 Австралиец од државата Квинсленд сними кај него дома слично шокантно видео- пајак кој преку фрижидерот во неговиот дом носи глушец.

Фејсбук ја претстави својата криптовалута со која имаат големи планови

Компанијата Фејсбук денеска го објави планот за лансирање на криптовалутата либра , така што од секторот социјални мрежи се шири кон онлајн трговија и глобално плаќање.

Фејсбук се здружи со 28 партнери во проектот Libra Association што ќе управува со новата дигитална валута. Според информацвиите , планираат да ја лансираат на почетокот на 2020 година.

Партнери во проектот се моќни компаниуи како Mastercard, Visа, Spotify Technology, Paypal, eBay, Uber Technologies, Vodafone Group, како и инвестициски компании од типот на Andreessen Horowitz .

Се надеваат дека со стартот на либра ќе се соберат околу 100 компании . Секоја членка добива по еден глас во носење на клучните одлуки за мрежата за тргување со либра , а компаниите мора да вложат најмалку 10 милиони долари , за да бидат дел од групацијата.

По првата година , Фејсбук нема намера да го задржи водечкото место меѓу членките.

Компанијата основа и филијала наречена Калибра , која ќе нуди дигитални паричници за потребите на штедење , праќање пари и потошувачка на либра.

Kалибра ќе биде поврзана со платформите на фејсбук за праќање пораки како Messenger и WhatsApp, кои веќе имаат над милијарда корисници.

притисни ентер