Стоилковски: Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата

Стево Пендаровски нема да биде претседател на Република Македонија.

Стево Пендаровски нема капацитет и не ја заслужува честа да ја води државата.

Еве ги главните причини зошто граѓаните не му дадоа поддршка на Пендаровски во првиот круг и зошто сега во недела Пендаровски ќе биде испратен во политичка пензија, како што самиот вети доколку и по втор пат биде поразен дека ќе замине.

1. Стево Пендаровски е човек без став и мислење. Бледа копија на Зоран Заев. Човек кој се гордее дека е 102,5% ист како Зоран Заев.

2. Стево Пендаровски е кандидат со само една цел да се заштити криминалот на Зоран Заев и да се обезбеди нова аболиција кога правдата ќе се врати во Македонија. Зоран Заев е единствениот политичар во Европа неколку кратно аболициран за тежок криминал, а Пендаровски молчи и за „Глобал" и за криминалот „едно евро за Вице"

3. Стево Пендаровски се срами да каже дека е Македонец. Исто како и Зоран Заев се срами од македонската химна. Стево Пендаровски се срами да каже дека Македонците во Егејска Македонија зборуваат на македонски јазик. Стево Пендаровски нема збор за ништењето кое се врши над македонската културна и историска посебност, овозможена од неговиот ментор Зоран Заев.

4. Стево Пендаровски не е непартиски кандидат и не може да биде претседател на сите граѓани. Стево Пендаровски е хотелски кандидат кој ја доби поддршката со заткулисни игри и договор зад затворени врати на двајца партиски лидери.

5. Стево Пендаровски не го почитува и го навредува македонскиот народ. За него граѓаните се „стока" и „сурати" кои не требале да му се појавуваат пред очи.

6. Стево Пендаровски е транзициски политичар кој имал удел и во гостиварските и во бит пазарските настани каде постоеше сериозен ризик да се разниша меѓуетничкиот соживот во Република Македонија.

7. Стево Пендаровски ја одобрува најгрубата партизација на администрацијата, за непотизмот на СДСМ. Стево Пендаровски и сега смета дека за тоа треба да одлучува партискиот суд, а никој од кланот на власт да не сноси одговорност.

8. Стево Пендаровски не ги осуди злоупотребите во безбедносните служби, потфрлањето на полицијата и злоупотребите во изборна кампања. Стево Пендаровски не гледа неработење на полицијата додека криминалот цвета на улиците поттикнат од криминалот и неказнивоста на власта.

9. Стево Пендаровски не го осудува урнисувањето на здравствениот систем во државата. Стево Пендаровски се прави дека не ја гледа тендер-политиката во јавното здравство на штета на граѓаните. Исто така Пендаровски како професор не гледа ниту урнисување на образовниот систем директно најавен од Заев Заев.

10. Стево Пендаровски не се оградува од катастрофалните економски политики меѓународно оценети со НУЛА. Пендаровски тоа го поддржува и е дел од носењето одлуки кон натамошно тонење на македонската економијата.

Почитувани

Ова се причините зошто граѓаните во недела ќе му дадат црвен картон и ќе му порачаат дека Македонија со политичари како Пендаровски и како Заев не може да оди напред. Со политичари како Пендаровски и Заев Македонија нема да добие датум за преговори за почеток за влез во ЕУ. На ЕУ не и се потребни политичари кои ја штитат корупцијата и кој го штитат непотизмот.

Затоа во недела граѓаните масовно ќе излезат и ќе гласаат за враќање на правдата во Република Македонија. Затоа граѓаните во недела ќе гласаат за европска Македонија водена од Гордана Сиљановска Давкова. /МИА.

Лисабон „под клуч“ поради ширење на делта сојот на коронавирусот

Делта сојот го затвори главниот град на португалија Лисабон, рестрикциите  завршија  утрово.

Повеќе од 60 проценти од новите случаи на коронавирусот се должат на делта сојот што за прв пат се појави во Индија.

За време на периодот на заклучување, на 2,8 милиони луѓе кои живееја во градот им беше дозволено да ги напуштат своите домови само поради итни причини.

Влегување во главниот град е дозволено само во посебни околности. Во зависност од ситуацијата, властите ќе одлучат дали да воведат ваква блокада на крајот на следната недела – од 25 до 28 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот 4 години ги гледа кадрите на СДСМ донесоа само криминал, рекет и корупција

Четири години СДСМ е власт и на централно и на локално ниво. Четири години кадрите на СДСМ немаат една шајка заковано, немаат ниту еден капитален проект по кој ќе ги паметат граѓаните.

Шилегов е најнеспособниот градоначалник на Скопје, тој е мрзелив и ништо од тоа што го вети не го реализира.

Ниту еден од скопските градоначалници не си ја врши работата. Диви депонии има на секаде, градот е нечист и нема нови проекти.

Општините низ цела држава се запуштени.

Да ставиме крај на поделбите на СДСМ и Заев, на граѓани од прв и граѓани од втор ред. Македонија за сите луѓе!

Со Почит,

Реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Нови 100 милиони евра свежи пари од ЕИБ за македонските мали и средни фирми

 Нашата определба како Влада е да продолжиме со фискалниот стимул на стопанството се додека тоа не застане на здрави нозе.

Малите и средните претпријатија ќе имаат на располагање нови 100 милиони евра од Европката инвестициска банка. Ќе бидат поддржани најмалку 300 проекти, а условите под кои ќе бидат дадени се поволни и ќе имаат субвенционирана каматна стапка до 1,6 отсто. Одлука за ваква каматна стапка е донесена за првите 50 милиони евра, а за наредните 50 милиони ќе зависи од моменталната состојба во еконоијата. Ќе се пласираат преку комерцијалните банки, со кои во наредните две до три недели ќе потпише договор Развојната банка на Република Македонија, до која ќе се доставуваат проектите на одобрување.

Договорот за новите 100 милиони евра кредити од Европската инвестициска банка (ЕИБ) го потпишаа денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, потпретседателката на ЕИБ Лилјана Павлова и директорот на Развојната банка на Македонија, Кире Наумов, во присуство на евроамбасадорот Дејвид Гир.

– Нашата определба како Влада е да продолжиме со фискалниот стимул на стопанството се додека тоа не застане на здрави нозе. Претходните кредитни линии од Европската инвестициска банка, пласирани преку Развојната банка, покажаа навистина добри резулати. Денеска потпишавме исклучително важни договори со Европската инвестициска банка, со кои се обезбедуваат 100 милиони евра поволни средства за малите и средни фирми во Република Македонија или една значајна ликвидносна поддршка за заздравување од ефектите од Ковид-19 пандемијата. За нашата економија, овие средства значат нови вработувања, нови инвестиции, а со тоа и придвижување на економската активност и забрзување на економскиот раст, рече Бесими.

Потсетувајќи на шесте пакети мерки што ги донесе Владата за стимулирање и поддршка на економијата и ранливите категории, тој рече дека и новата кредитна линија од 100 милиони евра е во таа насока.

– Преку внесување свежи средства во економијата ќе се стимулира процесот на заздравување на економијата кој според економските показатели е се поевидентен, а истовремено ќе се поддржи и стабилноста на банкарскиот сектор, истакна министерот.

Кредитната линија е дел од поддршката на Европската унија и Европската инвестициска банка за адресирање на ефектите на Ковид-19 пандемијата врз економијата.

Потпретседателката на ЕИБ, Павлова истакна дека овие средства ќе одговорат на ликвидносните потреби на фирмите за обртни средства, но и ќе поттикнат долгорочни инвестиции во земјава, во контекст на економско заздравување и иден раст.

– Оваа линија е дел од иницијативата Тим Европа и финансискиот пакет на ЕИБ за поддршка за опоравување на земјите од Западен Балкан од Ковид-19. Ја користам оваа можност да ја изразам целосната поддршка на ЕИБ кон Република Северна Македонија и регионот во постигнувањето на нивните цели и реформи во согласност со политиките на ЕУ. Со нетрпение го очекуваме напредок на пристапниот пат на Северна Македонија, како и да ја продолжиме нашата блиска соработка со Владата, Развојната банка, ЕУ и другите финансиери во земјата, за успешни сегашни и идни проекти кои ќе донесат придобивки за граѓаните на Северна Македонија, рече Павлова.

Таа потенцира дека сакаат да видат како земјава искористува што е можно повеќе од можностите и од економскиот инвестициски план на Европската комисија во којшто ЕИБ ќе одигра многу важна улога.

Павлова е убедена дека има голем прилив на зелени инвестиции и ги наброја како пример приоритетниот проект за железницата за Коридор 8, како и новата шема која што го поддржува општинското водоснабдување и инфраструктурата за отпадни води.

– Ние како банка на ЕУ која се грижи за климата подготвени сме да ја поддржиме амбицијата на Северна Македонија да го исполни својот потенцијал за обновлива енергија, енергетска ефикасност и за иновации. Заедно секако и со сите други постојни приоритети за развој на транспортот, инфраструктурата и другите економски сектори, рече Павлова.

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир посочи на тоа дека малите и средните претпријатија се сржта на секоја економија и дека тие обезбедуваат работни места, создаваат додадена вредност и предводат со иновативни решенија, особено кога станува збор за приоритетите на ЕУ, како зелената и дигиталната агенда.

– Токму затоа, додаде, Тим Европа, односно Европската унија и земјите членки, како и поврзаните финсиски институции, презема чекори да ги поддржи малите и средни претпријатија во Република Северна Македонија уште од почетокот на пандемијата. Тие можат да инвестираат и да креираат иновации, така со помошта на ЕУ, тие можат да ја одиграат својата улога во заздравувањето на економијата од здравствената криза, рече Гир.

Директорот на Развојната банка Кире Наумов посочи дека првични податоци укажуваат на голем интерес за кредитната линија и дека го надминува првиот лимит од 50 милиони евра, а за кои има одлука од Владата за субвенционирање на каматната стапка и тие би биле пласирани со камата максимум до 1,6 отсто.

– Кредитите ќе бидат давани на мали и средни претпријатија за инвестиции и за обртни средства. Максималниот износ за инвестиции ќе биде до 3 милиони евра, и 12 години отплата, со грејс период од 2 години, додека за обрни средства до 666 илјади евра, рок на отплата до 3 години со грејс период од 6 месеци. Немаме огрничувања на секторите или индустриите што можат да ги користат, освен неколку индустирии кои ЕИБ ги има класифицирано како жолти зони, односно не може да користат градежните компании од оваа линија на ЕИБ, појасни Наумов.

Тој најави дека во наредните две до три недели ќе бидат потпишани договорите со комерцијалните банки и тогаш ќе може да почнат да се праќаат проектите до Развојната банка.

Во последните 13 години до денес, воспоставени се шест договори со ЕИБ од 550 милиони евра кои се ставени во полза на економскиот развој во земјава, со кои се поддржани 2.090 проекти на домашни мали и средни компании и креирани се 8.029 нови работни места.

Од претходните пет заеми од Европската инвестициска банка преку Развојната банка се пласирани средства во вкупен износ од 450 милиони евра, од кои 182 милиони евра кон компании од производствената дејност, 127 милиони евра кон компании со дејност трговија, 40 милиони евра кон компании од транспортната дејност, и компании од други дејности како – услуги, угостителска дејност, здравство, образование.

притисни ентер