Чави ја завршува фудбалската кариера и преминува во тренери

Легендата на светскиот фудбал, поранешниот ас на Барселона, Чави Ернандез соопшти дека ја завршува кариерата како фудбалер и веднаш станува тренер.

По 17 години кариера како фудбалер на Барселона, Чави минатата година одлучи да се пресели во редовите на катарскиот Ал Асад.

Чави со отворено писмо и се обрати на јавноста и и ја соопшти својата одлука од фудбалскиот терен да се пресели на клупата крај теренот.

-Беше привилегија да се игра фудбал до 39-тата година. Би сакал сезоната да ја завршам со освојување на Амир Купот и пласман во следната фаза на Азиската лига на шампионите.Ова е мојата последна сезона во кариерата и навистина сакам да видам што ми носи живото на фукцијата тренер, напиша Чави во отвореното писмо.

Чави во карерата одигра 767 официјални средби, постигна 85 голови  и освои рекордни 25 трофеи, од кои 4 титули во Лигата на шампионите, 8 во Примера . Со Шпанија стана светски шампион во 2010 година, а освои и две титули европски првак.

Кошаркарската Европа со поддршка за тешко болниот тренер

Еден од најдобрите кошаркарски тренери , Американецот Дејвид Блат го шокираше светот со изјавата дека боледува од мултиплекс склероза.

Блат е тренер на грчки Олимпијакос , а тој на социјалните мрежи објави тажна сторија како ја поднесува тешката болест. Веднаш по објавата , на Блат почнаа да му стигнуваат пораки со поддршка речиси од сите европски кошаркарски клубови.

Анадолу Ефес, Олимпија Милано, Дарушафака, ЦСКА, Валенсија, Барселона, Басконија, Фенербахче и многу други му порачаа на тренерот Блат да остане силен во неговата борба со болеста .

Руни едвај чека да замине од САД – го опцу судијата во лице (ВИДЕО)

Вејн Руни го загуби натпреварот на госстувањето во Ванкувер со својот ДЦ Јунајтед , а според реакциите, англиската фудбалска легенда едвај чека да се врати во својата земја.

Во 74. минута од натпреварот Руни беше заменет , а од непознати причини му се внесе во лице на судијата и почна да го пцуе.

По натпреварот фудбалерот се пожали на Твитер дека цело време мора да патува низ САД на натпреварите и тоа со патнички авиони. Инаку , европските фудбалери се навикнати да патуваат со чартер или со приватни летови , додека поради правилата на американската лига , фудбалерите само четири пати во сезоната патуваат со чартер летови на натпреварите.

Легендарниот фудбалер во јануари се враќа во Англија , каде ќе потпише 18- месечен договор со второлигашот Дерби Каунти. Таму неделно ќе добива по 100 000 фунти.

Хистерија во Бразил – Дани Алвес го постигна својот прв гол (ВИДЕО)

Легендарниот бразилски фудбалер Дани Алвес , по враќањето во Сао Паоло предизвика вистинска хистерија кога го постигна својот прв гол на бразилски терен.

Поранешниот играч на Бахија, Севиља , Барселона и Јувентус , по истекувањето на договорот со париски ПСЖ , потпиша тригодишен договор со Сао Паоло.

На првиот натпревар во новиот клуб , Алвес го постигна единствениот и победнички гол против Кеара.

Речиси 50 000 гледачи дојдоа на стадионот Морумба за да го гледаат својот идол , кого како херој пред две недели го пречекаа воБразил.

притисни ентер