Стручната јавност согласна дека без ЕУ преговори Македонија се соочува со ризици

Недоделувањето датум за преговори со ЕУ оваа година може да има драматични последици за целиот регион, изјави вчера еврокомесарот Јоханес Хан, порака упатена во голем дел до Франција, која сѐ уште со резерва гледа на оваа опција во јуни.

Дел од стручната јавност, која вчера одржа панел дискусија за Преспанскиот договор во Брисел, е согласна дека ова сценарио носи ризици, пред сѐ, на внатрешен план за земјата.

-Мислам дека ќе има ризик за земјата, бидејќи целата репутација на Заев е поврзана, од почетокот на кризата, со ЕУ и перспективата за преговори и доколку се одлучи да нема датум, ќе има ефект врз внатрешната политика и ќе има напади врз Заев, повици за нови избори, итн., коментира за МИА историчарот Димитар Бечев.

Иако, незадоволството на јавноста е вообичаена појава по две години власт, за грчкиот професор Јанис Армаколас, постои опасност дека повторно одлагање на одлуката во јуни или подоцна ќе ги засили националистичките струи.

-Многу од жртвите што ги направи Владата на Заев се разбира беа направени за да започнат преговорите со ЕУ, и ако ова не се случи, тогаш повторно ќе и се даде аргумент за опозицијата – "ви рековме дека за џабе го дадовме името", тоа ќе ја ослаби Владата на Заев и се надевам дека имаат план за тоа како ќе ги менаџираат очекувањата после јуни, вели Армаколас, кој смета дека е многу важно да се добие зелено светло во текот на оваа година.

За Симонида Кацарска, директорката на Институтот за европска политика, ЕПИ, ЕУ треба да биде свесна дека освен ризиците за Македонија, таа и сопствениот кредибилитет го става во опасност со евентуално недоделување на преговори. Според Кацарска, дури и одлуката да се донесе малку подоцна од јуни, до октомври, Македонија може да го фати зацртаниот рок на отворање на првото поглавје до крајот на годината.

-Доколку, пак, нема одлука за преговори, Владата треба да ги испорача истите тие реформи и вредности кои што би се одвивале и со преговорите. Граѓаните во земјата очекуваат подобрување на стандардот, искоренување на корупцијата, подобрување на владеењето на правото, тоа се насоки за која било влада и ќе треба дупло повеќе да работи доколку нема преговори за да покаже дека испорачува за барањата на граѓаните, вели Кацарска.

За одлуката за преговори многу ќе зависи, се разбира, како ќе се постават земјите членки. Додека многумина очекуваат позитивен извештај на Европската Комисија (ЕК) за Северна Македонија на 29-ти мај, останува проблематичен фактот што Комисијата најверојатно повторно ќе бара од земјите членки да отворат преговори заедно во Албанија.

-Групата со Албанија не ни оди во прилог, одвојувањето се дискутира во европските кругови, но прашање е дали ќе има земја членка која што тоа ќе го покрене, бидејќи не сум сигурна дека ЕК ќе може тоа да го направи, вели Кацарска за МИА.

Другата опасност на незапочнувањето преговори со ЕУ се однесува на самиот Преспански договор и односот кој би го имала опозицијата доколку дојде на власт. Армаколас иако не верува во реториката на опозицијата дека може да се ревидира Преспанскиот договор, сепак предупредува дека неговите бенефити треба максимално да се експлоатираат за да имаат ефект.

-За мене прашањето е дали со срце ќе му пријдат. Мислам дека договорот е многу важен, но за неговиот целосен потенцијал да се реализира, ќе треба двете влади и граѓанските општества напорно да работат, оценува грчкиот професор, кој стравува од иста појава и во неговата земја во случај на доаѓање на власт на Нова Демократија, посебно со оглед на фактот дека оваа партија активно ја убедуваше јавноста дека договорот е штетен.

Бечев од своја страна жали што опозициската ВМРО-ДПМНЕ не е повеќе конструктивна и модерна центар-десна партија. Тој на панелот потсети дека оваа партија честопати во минатото била на власт кога се реализирале значајни европски успеси за земјата, како на пример потпишувањето на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, првиот чекор на патот кон полноправно членство за земјите кандидати.

-Тоа е наследството на груевизмот, и тоа подоцниот груевизам, кога отидоа во националистички и популистички правец, тоа им е негативно наследство, сега им треба нов лидер, кој ќе ја смири реториката, кој ќе го позиционира ВМРО во центристички спектар, услов е лидерот да има смелост и да има свој став и да ја врати ВМРО во некоја центристичка позиција, нагласува Димитар Бечев.

Одлуката за старт на преговори се очекува во текот на јуни, но би можела да биде одложена за јули, септември или октомври доколку европскиот календар тоа го наложи. За Македонија, најпозитивното сценарио би било првата меѓувладина конференција, односно првото поглавје од преговорите, да се случат на крајот на оваа година. /МИА.

Морбидно: Работници од погребално во Тексас го испуштиле мртовецот по скали, семејството во шок

Семејство од Тексас ја тужи мртовечницата во Хјустон, велејќи дека се соочуваат со „тешка ментална болка“ откако двајца вработени го испуштиле телото на нивниот татко, оставајќи „вдлабнатини и модринки“ на неговата глава.

Наводниот инцидент се случил на 14 јуни 2021 година, кога двајца работници од мртовечницата Твинвуд ги превезувале посмртните останки на Хуан Мехија од станот на вториот кат на неговата ќерка, пренесува NBC News.

Семејството поднело тужба во јуни, две години по неговата смрт, барајќи повеќе од 1 милион долари. Првпат беше објавено од „Дејли бист“, во кој се наведува дека Хуан Мехија починал од рак.

Семејството рече дека вработените во Твинвуд изгледале млади и „видливо се двоумеле во донесувањето одлуки“ додека се обидувале да го пренесат телото на Мехиа по скалите на метална носилка, според тужбата.

Еден од членовите на семејството се понудил да помогне во носењето на носилката, но вработените одбиле, стои во тужбата. Истиот член на семејството им предложил на вработените да побараат помош од соработниците, но тие рекле дека не им е потребна помош.

Синот на Мехија, Вилијам Мехија, потоа ја затворил вратата од станот додека вработените почнале да го транспортираат телото. Тогаш тој „слуша удар“.

„Тужителот Вилијам Мехија потоа слушна неколку удари по ред“, се наведува во тужбата.

Вилијам Мехиа рече дека почекал момент и ја отворил вратата за да најде превртената носилка, а главата и горниот дел од телото на неговиот татко „изложени на земја“, се вели во тужбата. Тој истрчал долу и избезумено се обидел да го покрие телото на својот татко „со тоа што ги стави рацете околу него во обид да го заштити од погледот на соседите“, се вели во тужбата.

Во тужбата се наведува и дека Вилијам Мехија се обидел да ја крене носилката и им викал на вработените да му помогнат. Тие ја подигнале носилката, го вратиле телото на неа и ја поставиле носилката на рамка со тркала за да се натовари во возилото.

За време на таа борба носилката му ја приклештила раката, предизвикувајќи му болки во раката и грбот, се вели во тужбата.

Вработен кој се јавил на телефон во мртовечницата Твинвуд во вторникот одбил да коментира за NBC News.

Вилијам Мехија го пријавил инцидентот во локалното погребално. Од погребалното претпријатие му рекле дека ќе истражат што се случило, според тужбата. Погребниот дом подоцна го контактирал Вилијам Мехиа и му кажале дека вработените наводно изјавиле дека инцидентот не се случил како што тој го опишал и дека безбедно го спуштиле телото за да можат да го прилагодат товарот, се наведува во тужбата.

Семејството дури четири дена подоцна сфатило дека телото било оштетено.

„При гледањето на телото на Хуан Мехија, обвинителот Вилијам Мехија, неговата мајка Маргарет Мехиа и сестрите, тужителите Мишел Мехија и Мелоди Мехија-Бариос, забележале вдлабнатини и модринки на главата на Хуан Мехија “, се наведува во тужбата.

Гледајќи ги посмртните останки на Хуан Мехија како такви „предизвикале огромна емоционална болка“ за семејството, се наведува во тужбата, „па дури и го попречиле процесот на тагување на неговото семејство“.

Семејството и нивниот адвокат не биле веднаш достапни за коментар за NBC News.

Мет Дејмон ни по 20 години брак не ја испушта од вид прекрасната сопруга, уживаат на плажа

И по речиси 20 години брак, Мет Дејмон и неговата 47-годишна сопруга Лусијана Баросо изгледаат вљубени како и секогаш додека уживаат во романтичен ден на плажа во Мајами, Флорида.

Последниве денови познатиот 52-годишен актер беше во Њујорк на настан организиран од Стела Артоа, а по пристигнувањето на одмор со сопругата изгледаше прилично опуштено. Освен тоа, холивудскиот ветеран може да се пофали со одлична физичка форма и мускули, што ги покажа на плажата. Тоа беше и можност да ги покаже своите многубројни тетоважи, кои го вклучуваат името „Луси“ на десната рака, што секако е посветено на неговата сопруга, а во 2019 година ги напиша имињата на нивните четири ќерки; Алексије (24), Изабел (16), Гија (14) и Стела (12).

Не помалку привлечно изгледаше и неговата сопруга, која ја покажа својата фантастична фигура во светло сини бикини. Таа се заштити од сонцето со бела капа, а својот аутфит на плажа го комплетираше со големи обетки и очила за сонце.

Пред да заминат заедно на капење, имале пријатен разговор со луѓето на плажата.

Инаку, парот моментално го смета Њујорк за свој дом, но имаат убави спомени од Мајами. Актерот ја запознал Лусијана додека таа работела како келнерка во Мајами Бич, каде тој ја снимал комедијата „Засекогаш заедно“. Покрај тоа, нивните ќерки Изабела и Гиа се родени во Мајами.

Додека се појавуваше на телевизија со неговата колешка од „Опенхајмер“ Емили Блант, Дејмон откри една работа што предизвикува тензија во неговиот брак. На прашањето дали е подобро да спие сам или со партнерката, актерот одговорил дека повеќе сака да спие со сопругата, но дека таа поверојатно ќе дреме сама.

„Хрчам и тоа ја згрозува“, објаснил Дејмон.

Неодамна, Мет се здружи со режисерот на „Bourne Identity“ Даг Лиман за да го сними „The Investigators“, за кого ко-сценарист беше неговиот долгогодишен пријател Кејси Афлек. Заплетот следи двајца провалници кои бегаат со помош на еден од нивните терапевти по неуспешен грабеж. Филмот моментално е во постпродукција, а треба да излезе во 2024 година.

Разлутени навивачи на Интер Мајами праќаат заканувачки пораки по новото поскапување на билетите

Навивачите на Интер Мајами се бесни на клубот по објавувањето на цените на билетите за следната сезона.

Тие станаа толку скапи што навивачите го искажуваат својот гнев на социјалните мрежи и го повикуваат клубот, кој досега ги нарекуваше нивно отчукување на срцето за непочитување на нивните фанови.

Најевтините годишни билети за домашните натпревари на Интер Мајами во МЛС годинава се продадени за 485 долари, а следната година ќе бидат 884 долари. Оние кои се поблиску до теренот чинеа 3600 долари, а ќе бидат 7650. Иако навивачите очекуваа дека доаѓањата на Лионел Меси, Серхио Бускетс и Жорди Алба ќе се одразат на цената на билетите, не очекуваа вакво поскапување.

Има и такви кои напоменуваат дека Интер Мајами се уште не игра на стадион кој би можел да го оправда таквиот скок на цената и дека квалитетот на играта не е таков што билетите би требало да бидат толку поскапи. Меѓу билетите, најскапи се оние на ВИП позиции, чија цена сега се искачува на 45.000 долари.

Патем, годишните билети важат само за натпревари одиграни во регуларниот дел во МЛС, не за оние во купови, плејоф... Значи вкупно 17 натпревари.

За споредба, Тотенхем ги има најскапите годишни билети во Премиер лигата. Нивната цена е 2500 долари. Англискиот и европски шампион Сити ги продава за 1.277 долари, пишува Дејли Мејл.

притисни ентер