Јунаците на мака се познаваат – Вардар „експлодира“ и го декласира ПИК Сегед

Јунаците во мака се познаваат.. Тоа синоќа го покажа ракометниот клуб Вардар во салата Јане Сандански, по убедливата победа над унгарскиот првак ПИК Сегед, со која се најде на чекор до пласман на Фајнл форот во Келн.

Бура од емоции и солзи радосници по последната голема ракометна претстава, на која многумина очекуваа дека црвено-црните сепак ќе подлегнат под притисокот, откако пред неколку дена им беше соопштено дека тимот, што пред две години ја освои ракометна Европа, останува без спонзор.. Носени од френетичното навивање на над пет илјади навивачи, ракометарите го оставија срцето на теренот и докажаа дека се вистински шампиони.

 ПИК Сегед беше декласиран со 31 наспрема 23, резултат што треба да биде доволен за реванш мечот во Унгарија за 10 дена.

 ,,Нема да биде никаква новост ако кажам повторно дека горд сум на овие играчи. Ова се ракометари – херои. Имавме мал милион проблеми оваа сезонава, постојано се соочуваме со несакани работи и некогаш воопшто не можеме да мислиме само на ракометот, изјави тренерот Парондо по мечот, на кој најпрецизни беа Криштопанс и Карачич со по 8 гола, Скубе со шест и Дибиров со четири гола.

Овој тим со златни букви треба да биде испишан во Македонската историја. Капа до под на Парондо кој направи одлична атмосфера пред натпреварот, изјави хрватскиот репрезентативец Карачич..

Црногорска фудбалска легенда банкротира: Должи милиони , запленет му е имотот

Црногорскиот фудбалер, Мирко Вучиниќ се најде во центарот на вниманието на италијанската јавност, но не заради нешто што го постигна на фудбалски терен.

Италијанските медиуми денеска објавија дека Вучиниќ е во голема неволја. Даночната администрација на Италија покренала истрага против Вучиниќ, кој е осомничен за затајување данок во вредност од 5,8 милиони евра. Тој е обвинет за не пријавување на заработката што ја добил играјќи за Ал-Џезаира.

Според „La Gazzetta dello Sport“, тој морал да плати данок кога играл во Обединетите Арапски Емирати, со краен долг од дури 5,8 милиони евра.

Римскиот суд го прифати барањето на тужителот и му го одзеде имотот на поранешниот играч по истата вредност сè додека не заврши судскиот процес.

Вучиниќ најголемиот дел од кариерата го помина во Италија, настапувајќи за Лече, Рома и Јувентус. Тој ја заврши кариерата пред две години, откако играше во дресот на Ал-Џезаира во Обединетите Арапски Емирати.

Романо : Мурињо е фаворит за нов тренер на Тотенхем

Маурицио Покетино веќе не е менаџер на Тотенхем . Аргентинецот беше со Спурсите од 2014 година.

По феноменалната ланска сезона, во која Тотенхем играше во финалето на Лигата на шампионите против Ливерпул, тој направи ужасен потег и ја плати цената. Во Премиер лигата, Спурси се само 14-ти.

„Се двоумевме да ја донесеме оваа одлука“, изјави Даниел Леви, шеф на Спурсите.

„Ова не е одлука што управата ја донесе набрзина и лесно. За жал, резултатите во домашната лига на крајот на минатата година и почетокот на оваа сезона беа крајно разочарувачки“, заклучи тој.

Веќе се зборува за можен наследник на Покетино, при што италијанскиот специјалист за трансфери, Фабрицио Романо, тврди дека Мурињо е фаворит. Истиот човек додава дека Масимилијано Алегри не е еден од кандидатите.

Португалецот е без работа речиси една година, откако беше отпуштен поради лошиот настап во Манчестер Јунајтед. Оттогаш, тој најмногу работи како студиски аналитичар на различни телевизиски станици, коментирајќи ја Премиерлигата за Sky Sports оваа сезона.

Скандал на отворањето на новиот стадион во Тирана (ВИДЕО)

Во Тирана со натпревар меѓу Албанија и Франција беше отворен стадионот „Ер Албанија“, модерен објект што ќе биде дом на албанската репрезентација.

Албанците го загубија мечот од Французите со 0-2, а за жал не се покажаа како организатори. Кога го отворија стадионот, доживеаја инцидент што многу бргу го обиколи светот.

Поточно, прскалките за тревникот биле свртени во погрешна насока. Така, наместо да го наводнуваат тревникот, тие ги испрскаа предните редови на трибините, така што дел од посетителите мокри го гледаа натпреварот.

притисни ентер