Свечена академија по повод 40 години УКЛО-Битола

Со свечена академија, ретроспективна изложба и концерт на македонскиот виртуоз на гитара Влатко Стефановски, синоќа во Битола беше прославен 25 април, денот кога пред 40 години е формиран Универзитетот „Св.Климент Охридски".

Нашите 40 години, рече ректорот професор д-р Сашо Коруновски, се одлична бројка, сосема доволна за да немаме оправдување дека сме почетници, напротив, со сиот кредибилитет да испратиме порака што ќе биде слушната и разбрана.

– Од оној 25 април 1979 година нè делат четири децении. Период во кој што Универзитетот во Битола – името со кое што беше основана оваа втора највисока академска институција во државата, сосема заслужено се замени со името на големиот учител, патронот св. Климент. Ако на почетоците се зборуваше за рамномерен регионален развој со фокус на општествено-политичкиот и социјалниот момент, денес зборуваме за интернационализација, интегрираност во опкружувањето, промовирање на научно-истражувачката работа, за трансфер на знаења и технологии, за обезбедување подобар рејтинг, за вложување во човечките ресурси како двигатели на промените. Овој Универзитет, препознатлив и по акронимот УКЛО, низ сите овие години со прагматизам ги поздрави и се приклучи на бројни иницијативи во насока на осовременување на високото образование на национален и интернационален план, нагласи ректорот Коруновски.

Според првиот човек на битолскиот Универзитет, иако е природно да се биде носталгичен кон едно универзитетско минато, сепак време е да се предвидуваат последиците и да се планира иднината.

– Времињата се менуваат! Денешното време ја менува перцепцијата на нашата мисија и се надминуваат предрасудите што историјата на универзитетите ги всадила во нас. Институциите социолошки гледано, во извесна мера се како луѓето, се раѓаат, се развиваат, раснат, но не мора и не смеат да згаснат. Низ четирите децении на нашето постоење, низ сите растежи и падови, низ кризните и помалку кризни периоди, најзначајно е што сме  го прифатиле и сме свесни за фактот дека сме носители на вредности и на извесна визија за општеството, визија што ја остварувале илјадниците дипломирани како што впрочем ќе ја остваруваат утрешните активни граѓани, денешните наши студенти, посочи ректорот Коруновски.

Пред гости од државата и странство тој предочи дека во моментот кога глобализацијата на проблемите и решенијата ги принудува милијарди луѓе да се меѓусебно зависни без да се познаваат, одговорноста на образованието особено на Универзитетот е да едуцира студенти кои силно ќе бидат одбележани со хуманизам и способни да развиваат компетенции.

– Универзитетот треба, а впрочем тоа е мисијата што цивилизацијата му ја доверила, да придонесува кон есенцијалните општествени вредности. Слободата во истражувањето и наставно-образовниот процес се фундаментални принципи во животот на универзитетите, а владите и универзитетите, секој во својот домен на компетенции, треба да го промовираат и гарантираат почитувањето на овој основен принцип. Универзитетот утре, за да се вклопи во ваквата динамика на потреби треба да ја искористи информатичката револуција, транспарентноста, подоброто владеење, новиот модел на финансирање, модернизацијата, да биде одржлив, но и силен, инспиративен, движечка сила во општеството, да ја култивира креативноста и нашата сопствена култура за иновативност. Ние ќе го трасираме патот на оние што утре ќе нé претставуваат. И затоа сите да ја градиме иднината на нашиот Универзитет, порача ректорот Коруновски.

Според востановената традиција, делегации и гости на УКЛО присуствуваа на разни манифестации посветени на јубилејот, се поклонија и положија цвеќе пред споменикот на патронот Свети Климент Охридски, лоциран во дворот на Ректоратот во Битола. /МИА

Здружението „Илинден“ од Тирана со медиумска кампања ќе ги охрабрува Македонците да се изјаснуваат за тоа што се

Албанските власти признаваат постоење на македонско малцинство само во Мала Преспа, истакнува претседателот на здружението Илинден-Тирана, Никола Ѓурѓај, кој најавува кампања за зачувување на македонскиот национален идентитет во Албанија.

„И покрај барањата во континуитет, по падот на тоталитарниот режим, се уште на Македонците не им се признава статус на малцинство на целата територија на Албанија. Но,без оглед на тоа, многу меѓу Македонците чувствуваат и страв и не се изјаснуваат она што се.“

Тој обвинува дека десетина илјади Македонци кои живеат во Тирана, Елбасан, Драч, Корча и други градови го губат правото на самоопределување, додавајќи дека дури и оние кои ќе решат да живеат надвор од Преспа го губат тоа право.

Според него, голем дел од нашите сонародници стравуваат да се изјаснат како Македонци, особено оние кои работат во администрацијата или пак добиваат социјална помош.

Според податоците на македонските друштва во Албанија живеат од 120.000 до 150.000 Македонци.

Трипуновски обвини за лошата ситуација во македонското земјоделство

Трајан Димковски се исплаши, па мораше да го повика на помош Љупчо Николовски да го брани. Љупчо и ти и Трајан и Зоран Заев, сите заедно сте виновни за лошата ситуација во македонското земјоделство.

Лозарите имаат реален проблем и тој е креиран од оваа власт. Додека лозарите одат со испукани петици и скинати патики, вие кратите пари наменете за земјоделците, пиете скапи вина и јадете луксузни јадења.

Ти Љупчо заедно со Зоран Заев им ветивте на лозарите сигурен откуп и високи откупни цени. Па нели ти е срам Љупчо што три години ништо не направивте!? Сигурен откуп нема, а цените се ниски, по ниски од што беа.

За тутунарите подобро и да не зборуваме. Што ќе им кажете? Дека вашиот партиски функционер Кире Неделковски украл 300.000 евра од тутунарите? Дека го штитите од институциите да не го процесуираат неговиот криминал!?

Љупчо вие немате ама баш никаков кредибилитет да зборувате за земјоделците, бидејќи не сте ја виделе и почувствувале земјодлеската мака.

Земјоделците се напатени луѓе, кои со што многу труд и пот си го заработуваат лебот. Немојте само да им го земате од уста.

Но Љупчо, бидејќи Трајан те викна тебе да го браниш, а ти сигурно ќе го викнеш Зоран Заев, кажи му на Заев дека земјоделците не ви простуваат. Од тука од земјоделска Струмица јас ви порачувам дека на СДСМ му се гледа крајот.

Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Русковска за ,,Рекет“

Во Македонија до сега освен во случајот со бомбите има и други случаи каде нелегално прибавени материјали се користелие како докази, важен е јавниот интерес велат експертите.

 Ова прашање се отвори  по вчерашната изјава на адвокатката на Катица Јанава која рече дека не може да се поистоветат снимките од „бомбите“ и снимките поврзано со случајот „Рекет “.

Снимките од нелегалното прислушување беа озаконети со Закон за СЈО, а овие докази се третираат како докази кои се прибавени на незаконит начин и како такви треба да бидат издвоени од постапката, рече  Фрчкоска адвокатаката на Јанева. Експертите се децидни   дека судот одлучува што ќе се користи како доказ, а адвокатите треба да внимаваат со своите изјави во јавноста.

Јавноста во Македонија памети неколку случаи каде нелегално прибавнеи снимки се користеле како докази вели Николовска

„Милам дека на адвокатите им е познат случајот со жената што го малтретираше детето “-Маргарита -Цаца Николовска.

Според извори на  Канал 5 во понеделник предвидено е да биде сослушан  првосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски, а во вторинк во Обвнителството  за организиран криминал  на распит ќе биде изведена поранешната обвинителка Јанева. 

Според непотврдени информации до сега на сослушување во обвините   лството  биле над 85 лица.

притисни ентер