Првиот соларен автомобил ќе биде произведен во фабриката на Сааб

Германски старт –ап заедно со шведска компанија се здружија за што побргу да почант со сериско производство на соларни автомобили.

Германскиот СОНО и шведскиот НЕВС почнаа да работат на електричниот СИОН ЕВ во поранешната фабрика на Сааб во градот Тролхатан во Шведска. Станува збор за прв автомобил на соларна енергија со соларни келии интегрирани во каросеријата. Тоа значи дека автомобилот може да ги полни батериите со соларна енергија.

Секако , доколку е темница или времето е облачно , автомобилот ќе може да позајми струја од друго електрично возило или едноставно може да ги наполни електричните батерии од полнач. За таа цел е опремен со сите видови полначи , така што може да се полни и на обичен штекер , па се до модерни приклучоци.

СИОН ќе почне да се произведува откако бешеутврдено дека со помош на моќни 330 соларни батерии може да помине 34 километри. Вкупниот досег со едно полнење на батериите е 250 километри.

Погонскиот електромотор му дава сила од 120 КW , додека мнаксималната брзина е 140км/час со забрзување од 0-100 км/час за 9 секунди.

Годишно се планира да се произведат 43 000 вакви возила ,а почетната цена ќе му биде 25 000 евра. Колкав е интересот , покажува листата на чекање од околу 10 000 потенцијални купувачи.  

Видео: Погледнете како изгледа островот за богати и славни во Мајами

Островот на милионерите е приватен остров на кој живеат само 42 луѓе а има 34 куќи.

Се работи за Индијан Крик Вилиџ во заливот Вискејн во Мајами а некои од неговите жители се супермоделот Адријана Лима, пеаќот Хулио Иглесиас и инвеститорот Карл Ајкан.

Островот е обезбедуван од приватна полиција а секоја куќа е сместена во првиот ред до морето за сите да можат да уживаат во погледот.

Центарот има и игралиште за голф а куќите од овој комплекс ретко се наоѓат на продажба.

Моментално се продава само една и тоа за 24 милиони долари.

Неверојатна приказна,го проголтала вереничкиот прстен додека спиела

Јена Еванс од Калифорнија завршила на операција откако во сон го проголтала сопствениот веренички прстен.

Таа сонувала дека со вереникот Боби се на вечерен воз на кој има група негативци .

Вереникот во сонот и рекол дека треба да го проголта прстенот за негативците да не го одземат. Таа го ставила прстенот во уста, го проголтала и се напила чаша вода. Во теј момент се пробудила, сфатила дека се работи за сон и продолжила да спие.

Кога утрото се разбудила видела дека и го нема прстенот. Тогаш таа сфатила дека не баш се било сон...

„Го разбудив мојот вереник и му реков дека сум го проголтала прстенот. Мислам дека не ми поверува веднаш. Долго време се смеевме а потоа и се јавивме на мојата мајка а тогаш уште посилно се смеевме“ раскажува Јена на својот Фејсбук профил.

Таа потоа отишла во болница каде што ја снимале и откриле дека навистина има прстен во нејзиниот стомак.

Докторите ја успале Јена и со ендоскопија го извадиле прстенот кој му го дале на вереникот Боби.

Боби и го дал прстенот на Јена а таа му ветила дека никогаш повеќе нема да го загуби.

„Абарт 595 Писта“ е златна средина

Новиот модел е замислен како опција помеѓу стандардниот „595“ и поскапата верзија „Туризмо“.

„Абарт“ ја претстави „Писта“ верзијата на моделот „595“ кој е заснован на „Фиат 500“. Произведувачот соопшти дека овој автомобил во поглед на цената е позициониран измеѓу базичната верзија на „595“ и „595 Туризмо“.

Сепак „595 Писта“ има мотор со иста јачина како и „Туризмо“. Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1.4 литарски турбо- бензин мотор со165 коњски сили.

Силата на предните тркала се пренесува преку автоматизиран мануелен менувач кој во суштина работи како автоматик но брзините можат да се менуваат и рачно.

Од „Абарт“ се пофалија дека овој автомобил во петта брзина забрзува од 80 до 120 км/ч за 7,8 секунди а неговата максимална брзина е 218 км/ч.

За „595 Писта“ да може безбедно да запре ставени се специјални сопирачки со дискови чиј пречник е 264 мм напред и 240 мм назад.

притисни ентер