По 19 години затвор за Беља и Демири за убиството на Саздо

Свирепоста и бруталноста не е начин за комуникација меѓу младите – ова е пораката која ја упати судијката Даниела Алексовска Стојановска изрекувајќи ја пресудата за убиството на Никола Саздовски Саздо.

Ги прогласи за виновни Бесир Беља и Скендер Демири и ги осуди на по 19 години затвор.

Додека семејството Саздовски низ солзи ја слушаше пресудата, Алексовска образложи дека Беља и Демири, но и нивниот соучесник Јетон Љужа, треба да се соочат со казната оти биле свесни за последиците, брутално го нападнале Никола.

Му задале 16 удари со клоци и тупаници, го удирале и откако изгубил свест по што избегале. Па неприфатлива за судот била нивната одбрана дека станува збор за насилство, и дека падот врз кутија на ЕВН ја причинил смртта.

Убиството на сега покојниот Никола Саздовски е сторено на свиреп начин. Ова особено ако се има предвид дека од една страна обвинетите според д-р Александар Нацегиќ за време на сторување на делото биле свесни за своите постапки и можеле да управуваат со истите.

Биле свесни дека со своите дејствија на оштетениот му нанесуваат интензивни физички болки и страдања, а од друга страна покажале груба безобѕирност врз жртвата, непокажувајќи грижа за болката,стравот и страдањата.

Родителите на Никола велат дека колку и да е висока казната, синот да им се врати нема. Правдата од судот за нив е задоволена. На семејствата на осудените им порачаа да откријат каде се крие третиот осомничен кој е во бегство.

Семејството на осудените е незадоволно од пресудата. Правдата ќе ја бараат пред Апелација.

Судот досуди и Беља и Демири да му платат отштета на секој член на семејството на Саздовски од по околу 1 милион денари. Обвинетите го нападнале Никола Саздовски лани на 29 јуни на автобуската постојка кај Алкалоид во Автокоманда.

Никола паднал во кома и неколку дена подоцна им подлегна на повредите. Обвинетите избегнаа повисока казна бидејќи кога го сториле кривичното дело немале 21 година, за што законот за до таа возраст предвидува максимална казна од 20 години.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер