Во Софија Гранд При македонски краткометражен игран филм!

Краткометражниот дипломски игран филм "Обид за среќна приказна" на режисерката Лавинија Софрониевска ја освои највисоката награда Гранд При  на Интернационалниот Студентски Филмски Фестивал „New Wave“ во Софија.

Жирито едногласно го прогласил филмот за добитник на главната награда и упатило пофални зборови за севкупната режија, продукција, кастинг, камера, монтажа и сценарио. 

Филмот е шармантна, необична и нелинеарна приказна за животот на две сестри, а во главните улоги се појавуваат Тамара Ристоска, Матеа Јанковска, Филип Трајковиќ, Игор Ангелов и Кристина Леловац. 


Фестивалот „Струшки вечери на поезијата" со низа настани и голем број учесници

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата" една од најреномираните културни манифестации во земјава, во текот на вчерашниот ден реализираше низа настани со голем број учесници - поети, но и издавачи.

По утринската посета и поетско матине во манастирот „Света Богородица" во Калишта, кога по една своја песна прочитаа 21 странски и домашни поети, во хотелот „Дрим" во Струга со почеток во 16 часот се одржаа неколку настани посветени на „Версополис", европска поетска платформа што создава можности за откривање на европските поети и е поддржана од програмата „Креативна Европа" на Европската комисија. 

„Струшки вечери на поезијата" (СВП) е активен учесник во „Версополис", а во вчерашното попладне најпрвин се одржа средба на македонски и издавачи од Грција, Србија и Романија со странските поети од „Версополис" што учествуваат во годинашното издание на СВП: Кармен Камачо од Шпанија, Сана Хартнор од Шведска, Џејкоб Поли од Англија и Гжегож Квјетковски од Полска, а веднаш потоа беа претставени и македонските млади поети предложени од СВП за програмата „Версополис". 

Пред публиката во хотелот „Дрим" своите творби ги интерпретираа Марта Маркоска, Ѓоко Здравески, Снежана Стојчевска, Стефан Марковски и Наташа Сарџоска. 

Следниот настан беше дебата за улогата на книжевните списанија во дигиталното доба.

Вечерниот дел од програмата на вчерашниот, трет фестивалски ден, се пресели на сцената „Галеб", каде пред многубројна публика беше презентиран поетскиот портрет на Богомил Ѓузел.

За богатото творештво на Ѓузел говореше Елизабета Шелева, при што од она што можеби остана некажано од неа, потоа се „исполни" низ краткиот разговор на универзитетската професорка со 80-годишниот поет, прозаист, есеист, преведувач и драматург 

Столчето од кое стана Ѓузел, потоа го зазеде младата хрватска поетеса Моника Херцег, добитникот на годинашната награда на СВП „Мостови на Струга" за најдобра дебитантска стихозбирка, која се доделува под покровителство на УНЕСКО.

Нејзиниот поетски портрет го претстави преведувачот на нејзината прва поетска збирка, „Поетски координати". Херцег одговарајќи на прашањата, раскажуваше за нејзиното растење и созревање во виорите на војната во Хрватска и како нејзиниот живот се преточува во поезија во која истакнато место им дава на смртта и на феминизмот.

Во вториот настан со нив во овој, трет фестивалски ден,, странските поети од „Версополис", Камачо, Хартнор, Поли и Квјетковски на сцената „Галеб", се претставија пред публиката со по неколку свои песни.

Доцна вечерта, нешто по 23 часот се случија уште 12-тина читања на по една песна од поети од странство и македонски творци, во рамките на настанот. Од македонските поети се претставија Владимир Мартиновски, Јовица Ивановски, Тихомир Јанчовски и Ненад Јолдески. 

Поетскиот карван потоа од сцената „Галеб" се пресели во Центарот за култура „Браќа Миладиновци", каде се се одржа „Ноќ без интерпункција" и поетски слем со учество  на, меѓу другите, Цветанка Колева, Перица Сарџоски, Игор Трпчески, Исток Улчар и други млади творци.

Четвртиот фестивалски ден на СВП, претпладнево содржеше „Поетско кафе" со добитничката на највисоката награда на фестивалот, „Златен венец", славната романска поетеса Ана Бландијана, на кое таа одговараше на прашања од публиката за нејзиното творештво, за историските преплети на Романија, но и за ангажираната уметност. 

Во претпладневниот ден на програмата на четвртиот ден на фестивалот, публиката се потсети на истакнатите македонски поети Вера Чејковска и Ристо Јачев, кои починаа во периодот од претходното до актуелното, 58 издание на СВП. За опусот на поетите говореше Милован Стефановски.

Протести во Франција против Г7: Да им покажеме дека борбата продолжува! (ВИДЕО)

Илјадници антиглобалистички и еколошки активисти , на кои им се придружија и ,,Жолтите елеци” и баскиските сепаратисти денеска излегоа на протести со барање конкретни мерки од светските лидери, учесници на самитот Г7 во Бијариц.

Демонстрантите се собраа во блиското гратче Хендај , на границата со Шпанија на протест против економските и еколошки политики на светските лидери.

 „Најголемите капиталистички лидери се тука и ние треба да им покажеме дека борбата продолжува“, рече Ален Мисана, четириесет и осумгодишен електричар, облечен во жолт елек, симбол на антивладините протести во Франција.

„Тоа се повеќе пари за богатите и ништо за сиромашните. Гледаме дека прашуми на Амазонија се палат и се топи Арктикот“, додаде тој.

Повеќе од 13.000 полицајци, со помош на војската го обезбедуваат самитот во Бијариц.

Полицијата се плаши дека  анархистичките групи може да се обидат да се вклучат на протестите, кои сè уште се мирни.

Четворица полицајци беа повредени вчера, а 17 демонстранти  беа уапсени за криење на лицата  во кампот во близина на Хендеј.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека една од главните задачи на самитот ќе биде „да ги убедиме сите наши партнери дека тензиите, особено во трговијата, се лоши за сите“.

„Треба да постигнеме намалување на тензиите за да ги стабилизираме работите и да избегнеме трговска војна која започнува да се развива насекаде“, рече Макрон во изјавата пред самитот.


Отстранети банкоматите во историскиот дел на Дубровник

Градската управа на Дубровник соопшти дека во текот на минатата недела од историскиот дел на градот се отстранети 13 банкомати.

Градските власти ги отстрануваат банкоматите , кои мнемаат дозвола од конзерваторите на старите објекти. Оние банкомати кои преостанале , ќе бидат под постојан надзор и доколку се утврдат неправилности , ќе следуваат парични казни.

Според уредбата на градскиот совет на Дубровник , банкомати не смее веќе да бидат поставени на отворите на зградите во историскиот дел на градот , а забраната се однесува и на фрижидери , телевизори и рекламни шкафчиња.

Доколку сопственикот на банкоматот или фрижидерот нема согласнот од Министерството за култура , тогаш веднаш ќе бидат отстранети со најава за високи канзи.

Така , со 10 илјади куни (1500 евра)  ќе биде казнет сопственикот на просторот , а со две илјади (300 евра) одговорното лице во правниот субјект.

притисни ентер