Англиските фудбалери утре ќе ги бојкотираат социјалните мрежи поради расизам

Фудбалерите во Англија и Велс утре и задутре ги бојкотираат социјалните мрежи во знак на протест против расизмот.

Здружението на професионални фудбалери се огорчени на начинот на кој социјалните мрежи реагираат на различни облици на расизам , што се почесто се објавува. Последен во низата инциденти беше оној со капитенот на Манчестер Јунајтед, Ешли Јанг , кој се најде на удар по поразот од Барселона.

,,Што е многу , многу е. Во петок праќаме порака на сите кои онлајн навредуваат кого било , а не само фудбалерите. Бојкотот е само ммал чекор , но ние фудбалерите сме обединети во борбата против расизмот.” , рече капитенот на Ватфорд, Трој Дини , кој и самиот беше цел на расистички навреди.

Фудбалерите ќе ги бојкотираат Твитер , Инстаграм и Фејсбук од утре во 8 часот до сабота во исто време , а пред бојкотот ќе објават фотографија со порака #Enough.

Дејан Недев европски шампион во кати на ЕШ во Питешти

Одличен настап на македонските каратисти на ЕП во Романија. Повеќе кратниот македонски шампион во карате Дејан Недев освои златен медал во кати на ЕШ во Питешти..

 Ова е  7-ма европска титула за Дејан Недев  во неговата долга и богата кариера.

Јадранка Недева исто така освои златен медал во кати кај сениорките, а Матеј Ангеловски освои сребрен медал во фукуго и бронзен во кого-кумите.

Во јуниорска конкуренција со злато во кого-кумите се закити Мила Саздова, а во фукуго го освои сребрениот медал. Антонија Белазелкоска во кадетска конкуренција во кати и фукуго освои бронзени медали.

Натпреварите се сеуште во тек на кој треба да настапи Матеј Ангеловски во дисциплината кумите за сениори. На ЕШ во Питешти учествуваат 387 каратисти од 24 земји. Со почит МТКФ.

Македонските ракометари подготвени за реванш против Грција

Македонската машка ракометна сениорска репрезентација денеска со пресметката против Грција во Струмица ги завршува квалификациите за пласман на Европското првенство во 2020 година.

Ова е дуел на кој нашата селекција со позитивен резултат ќе го потврди првото место на табелата, односно ако дојде до истиот ќе им се реваншира на Грците за шокантниот пораз од првата средба.

 Денешниот дуел се игра од 18 часот, а пред истиот селекторот Данило Брестовац направи три промени во составот во однос на претходниот натпревар одигран против Турција..

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА (ВИДЕО)

Илјадници навивачи на Торонто Репторс излегоа на улиците за да ја прослават историската титула на новниот тим , кој ја освои шампионската титула на НБА лигата.

Кошаркарите на Торонто Рапторс ја освоија титулата , откако на гости го победија Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар на финаклната серија и со тоа на Канада и ја донесоа првата кошаркарска победа во НБА во историјата.

Не само во Торонто , низ цела канада се славеше со песната ,,Ние сме шампиони!”. ,,Тако правиме ние од северот.” ; напиша канадскиот премиер Џастин Трудо на Твитер со честитка за победата.

притисни ентер