Струја ќе се прави од снег!!

Технолошка револуција, струја ќе се прави од снег, апаратот е евтин, мал, тенок и флексибилен како пластика.

Снегот е позитивно набиен и ослободува електрони.

Истражувачи од Универзитетот Калифорнија направиле уред кој прави струја од снег. Апаратот е евтин, мал , тенок и флексибилен како пластика.

-Уредот може да работи и во најоддалечените  реони поради тоа што осигурува сопствено напојување и не му е потребна батерија. Ова е многу паметна направа, метеоролошка станица која ви кажува колку врне снег,правецот на врнењето на снегот, и брзината на ветерот, изјавил истражувачот од Универзитетот Калифорнија, Ричард Кенер.

Научниците му го дадоа името „снежен трибоелектричен наногенератор“ или снежен ТЕНГ.

Трибоелектричниот наногенератор генерира напон по пат на статичен електрицитет, произведува енергија со размена на електрони.  

-Статички електрицитет се појавува при интеракцијата на еден материјал кој ги фаќа електроните и друг кој ги ослободува. Разделете ги набоите и создавата струја суштински од ништо, објаснува Кенер, кој е професор по хемија и член на Калифорнискиот Институт  на нано систем на Универзитетот.

Снегот е позитивно набиен и ослободува електрони, а силиконот е негативно набиен. Кога снегулките ќе дојдат во допир со силиконската површина се произведува напон кој уредот го прифаќа и создава струја.

Околу 30 проценти од Земјата секоја зима е покриен со снег, во тој период соларните панели не функционираат најдобро . Новит уред може да се интегрира во соларните панели и на тој начин да се обезбеди редовна резерва на струја дури и кога паѓа снег.

Сам , болен и заборавен , Метју Пери го прослави 50. роденден

Метју Пери , кого публиката во целито свет го знае по улогата на Чендлер во серијата ,,Пријатели” , го слави денеска 50. роденден.

Последните години за Пери се пишува само како шета по улици , неуреден и нечист. Холивудскиот актер , кој четири пати беше номиниран за наградата Еми , никогаш не криел дека се бори со депресија и зависности. Минатата година поради прскање на цревата помина три месеци во болница. Последниот филм го снимил пред десет години , а во серијата ,,Пријатели” последен пат се појави во 2017.  

Пред десетина години лобираше на американскиот Конгрес да обезбеди 45 милиони американски долари за центри каде што нелегалните зависници ќе бидат лекувани наместо да бидат испратени во затвор. Тој го претвори својот дом во Малибу во куќа за зависници од дрога наречена „Пери Хаус“, но поради трошоците мораше да го затвори и да го продаде.

Потоа откри дека страда од акутен панкреатит, болест  алкохоличари и зависници од дрога. Кога Лук Пери почина во март, многу луѓе погрешно заклучија дека починала ѕвездата  на „Пријатели“ , што во никој случај не помага да се поправи неговата кариера.

Таблоидите заклучија дека Холивуд заборавил на Метју Пери затоа што сега тој изгледа како вистинска личност со вистински проблеми, а таквите луѓе не се интересни за индустријата за соништа.

Родители на албино близначиња се преселија 3 000 милји подалеку за да ги заштитат од УВ зрачењето (ВИДЕО)

Ели и Рајан Мек Нален имаат седум деца, но за новородените близначиња се преселија илјадници милји подалеку.

Американците Ели и Рајан Мек Нален се преселија од местото Гилберт , Аризона на островот Преск во американската држава Меин. Тие заминаа н апат долг 3 000 милји само за да ги спасат своите албино близначиња од штетното УВ зрачење.

Докторите им кажале дека во нивниот град во сончевата Аризона ќе биде многу тешко да растат 18- месечните Олдри и Аргон. Минатата година на близначињата им било дијагностицирано дека се албино , односно немаат пигмент меланин.

За да не дојде до оштетување на нивната кожа и очите , родителите решиле целото семејство да се пресели на крајниот север на САД.

Роналдо објави што му прави Георгина наутро (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо објави фотографии и видео на кои се гледа што му прави Георгина наутро.

Фудбалерот објави видео на кое се гледа утринскиот ритуал во кој Георгина му ги загрева мускулите на нозете со инфрацрвено светло.

Убавата Георгина е во тренерки и во домашна атмосфера , додека Роналдо ужива легнат на под , гледајќи фудбал. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Recovery time with love 💪🏻❤️

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

притисни ентер