Лексус го смени поимот за луксузно комбе (ВИДЕО)

Поимот на деловно возило речиси целосно се смени во последните години , а најдобар пример е новото комби на Лексус.

Се вика ЛМ и станува збор за суперлуксузно комбе , какви што Тојота веќе продава на азискиот пазар. Но , ова е нешто поразлично , зашто комбето има сосема поинаков надворешен и внатрешен дизајн од претходниците на Тојота.

Освен целата дигитална опрема низ комбето , има дури и голем фрижидер, ладилник, шкаф за чадори, како и масажни климатизирани седишта.

Секако дека има и звучна преграда за тајни состаноци.

Овој модел сепак нема да се продава во Европа, туку само во Кина и околните земји. Во Jапонија ваков вид превоз е омилен меѓу политичарите и бизнисмените , како и медиумските ѕвезди , кои комбето го заменија за сметка на луксузните лимузини.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер