Заев ги повика кумановци да гласаат за кандидатот Пендаровски

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев, ги повика кумановци да гласаат за кандидатот Стево Пендаровски.

Нагласувајќи го мултиетничкиот карактер, Заев рече дека токму слоганот, Заедно напред ја отсликува реалноста во државата но и иднината, додавајќи дека Пендаровски ќе биде претседател на граѓаните од различните етнички заедници, од држава која ќе биде дел од развиениот свет кон кој се стреми.

-Знае Куманово, знаеме сите да се оди напред е одговорност, бара акција, одлучност. Куманово тоа го демонстрира од самостојноста на оваа земја, ајде и овој пат сплотено, единствено, заедничко Куманово да ја демонстрира својата љубов кон татковината, рече Заев.

Тој се обрати до младите за кои рече дека се носители на позитивните промени во државата, додавајќи дека гласот за Пендаровски е можност да одлучат за својата иднина, за европско образование, европски плати, животен стандард.

-Република Северна Македонија заслужува претседател и конечно после години да добиеме претседател на државата каков што заслужуваме, кој што ќе не сплоти, а го немавме. Да избереме татко на нацијата, врховен командант на ооружените сили, рече Заев.

Осврнувајќи се на опциите кои се нудат на овие избори, истакна дека оваа опција ја турка земјата кон развиениот свет, кон ЕУ и НАТО, кон економски развој, а другиот додаде ја враќа државата назад во заложништво, неизвесност, калкулантство. Другите не се опција, рече Заев, тоа се нови кочници, тоа не е опција за иднината на земјата. За кандидатот за претседател Силјановска, Заев истакна дека таа е против договорот од Преспа, против Законот за јазици, со што рече повторно се прават поделби во државата, а тоа, според лидерот на СДСМ, не смее да се дозволи.

-Во кумановски мезалк, има разни намирници кои се надополнуваат, таква е и нашата земја обединета во различности, со убави културолошки посебности, но сите се надополнуваме, тоа е нашето богаство, рече Заев.

Осврнувајќи се на првите луѓе на опозицијата, истакна дека самите се кажуваат како тврдокорни вмровци, а доаѓаат од различни партии. Тој додаде дека во Куманово има различни пријатели од различни етнички заедници, но дека сите се разбрале дека им треба заеднички кандидат.

Ги повика кумановци да гласаат за заедничкиот кандидат и дека таа опција е возможна ако се постигне цензусот и на 21 април и на 5 мај, бидејќи на тој начин, нагласи, ќе се обезбеди иднината на земјата, економски стабилна држава, во која ќе останат младите, додавајќи дека никој друг од противкандидатите не нуди алтернатива. Тој нагласи дека ова е важна одлука и додаде дека претседателот подеднакво ќе им служи на сите граѓани, а зад Пендаровски стојат различни партии и етнички заедници. 

Курц обвинува дека со лажни меилови се обидувале да го поврзат со аферата ,,Ибица”

Австрискиот лидер на конзервативците и досегашен канцелар ,Себастијан Курц, денеска изјави дека со лажни меилови имнакло обид да се поврзе со видео аферата на остеровот Ибица, поради која падна неговата влада.

Вицеканцеларот Ханц- Кристијан Штрахе поднесе оставка минатиот месец , откако германските медиуми ја објавија видео снимнката од островот Ибица , каде тој на лажна внука на руски милијардер и нуди попуст при тендери вредни 250 милиони евра.

Курц денеска изјави дека една австриска медиумска куќа добила копии на електронска пошта , која наводнио си ја разменувал со блискиот соработник Гернот Блумел , што ги поврзува со скандалот. Истрагата на неговата партија и на независна компанија за истраги потврдила дека меиловите се лажни.

,,Ова е обид за клевета. Тоа е обид Народната партија да се вовлече во скандал , конкретно да се вовлече Гернот Блумел и мене.” , обвини Курц на вонредна прес конференција.

Не е познато кој стои зад лажните меилови , рече Курц , кој се надева на победа по вонредните избори на 29 септември.

Драма на летот од Приштина до Базел – Десетина патници завршиле во болница (ВИДЕО)

Вистинска драма се случувала во авионот на компанијата ALK Airlines , кога Боингот 737-700 влетал во силна турбуленција, од која дури се откачиле неколку седишта.

Авионот , регистриран во Бугарија , летал на со 121 патник од Приштина кон базел во Швајцарија. Додека летал над северен Тирол во Австрија , авионот се обидувал да заобиколи воздушна бура и на само 30 минути пред слетувањето , настанала силна турбуленција во авионот.

Од силината на потресите неколку седишта излетале од лежиштата , раскажуваат патниците.

Снимката објавена на Јутјуб најдобро појкажува каква драма преживеале патниците.

По успешното слетување во базел , десет патници биле пренесени во болница , но за среќа имале само полесни повреди.

Во акцијата ,,Тајрон “ запленети 19 тони кокаин

Европол и Колумбија во заедничката акција ,,Тајрон “ запленија рекордни 19 тони кокаин.

Полицијата на Колумбија и европаската полиција Европол ја завршија заедничката акција против нелегалната трговија со дрога и оружје од Јужна Америка кон Европа.

Според соопштението од Европол , во текот на полициската акција ,,Тајрон “ биле спроведени 75 истраги и запленети 19 552 килограми кокаин . Биле уапсени 583 лица , прегледани 36 пловила и на нив запленети 140 пратки на кокаин скриени во тоаварот или во пакети.

Покрај тоа, било влезено во трагата на над 3 000 парчиња огнено оружје , запленети 133 парчиња , како и 14 600 парчиња муниција , делови за оружје , неколку ракетни фрлачи и рачни бомби.

Основната операција ,,Тајрон “ се одвивала од 8. март до 16. јуни .

притисни ентер