Пендаровски: Со членство во НАТО и отварање на вратите на ЕУ имаме шанса за голем економски развој

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ и коалцијата Стево Пендаровски, вечерва на митинг во Куманово ја побара поддршката на граѓаните од градот, за кој рече дека претставува Македонија во мало. 

Навраќајќи се минатото, истакна дека во Куманово отсекогаш победувал концептот кој што и сега оваа политичка опција го нуди, едно општество за сите, концепт за кој рече го срушил режимот со пенкало.

Тој ги повика кумановци да гласаат за претседател, кој нема да личи на досегашниот, за кого истакна дека ги кочи евроатлантските интеграции. Пендаровски се осврна и на договорите со Бугарија и Грција, со кои посочи се отвараат вратите на Европа. Со Законот за јазиците, истакна тој, затворен е Охридскиот рамковен договор, и со него е направена внатршена кохезија. Осврнувајќи се на економијата Пендаровски, додаде дека веднаш по поканата за НАТО се чуствуваат првите позитивни економски индикатори.

-Ќе бидат и многу повеќе кога ќе се заокружи тој процес, два месеци отсега со полно право очекуваме да добиеме и датум за преговори со ЕУ, истакна Пендаровски.

Тој нагласи дека државава ја очекуваат стотици милиони евра за развој на општеството.

-Најголемиот проблем е економскиот развој и поврзано со тоа иселувањето на младите генерации. Златни деца изгубивме во овие десет, единаесет години владеење на режимот на фамилијата, но со отварање на европските врати, ние имаме голема шанса да направиме голем економски развој овде и на тој начин да им дадеме шанса на младите да формираат семејства, да започнат бизнис, рече Пендаровски.

Тоа, рече не може да се постигне ако се гласа за другата опција, бидејќи според него, гласот за противкандидатот Силјановска е мандат за Ѓорге Иванов, а ако на идни парламентарни избори се гласа за Мицкоски тогаш тоа е глас за Груевски.

-Тоа се политики кои не влечат назад, во мрачниот тунел, во диктатурата на Груевски, рече Пендаровски.

Тој ги повика кумановци да гласаат за него на 21 април и на 5 мај, годинава, укажувајќи дека оваа политичка опција во Куманово никогаш не изгубила.

ОЈО: Испукани повеќе куршуми од близина во таткото и детето кај Слупчане

Истрелани биле повеќе куршуми од близина во возилото каде вчера беа пронајдени телата на таткото и детето во атарот на селото Слупчане. 

Ќе се врши обдукција, ќе се вештачат подигнатите траги од местото и возилото, соопшти денеска обвинителството кое извршило увид.

-Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во близина на село Слупчане каде синоќа беше пронајдено возило кон кое биле истрелани повеќе куршуми. На увидот беше констатирано дека од близина е пукано во патничкото моторно возило во кое се наоѓале две лица, возач и неговото осумгодишно дете. Двете лица биле смртно повредени и починале на лице место, се наведува во соопштението на обвинителството.

По насока на надлежен јавен обвинител, увидната екипа на Министерството за внатрешни работи ги обезбеди и подигна трагите од лице место кои ќе се вештачат.

– Пронајдени се и подигнати поголем број испукани чаури преку чие вештачење се очекува да се утврдат битни факти во предметот. Ќе биде извршено вештачење и на возилото на кое се видливи повеќе траги од напад со огнено оружје. Издадена е и наредба за вршење обдукција на телата на починатите, стои во соопштението на обвинителството.

Основното јавно обвинителство Куманово во континуитет презема дејствија, со цел целосно расчистување на настанот.

Сејдини: Една прифатена и три одбиени тужби поврзани со изборите

 Управниот суд досега постапувал по четири случаи поврзани со претседателските и предвремени избори за градоначалник на општините Охрид, Ново Село и Дебар, изјави денеска претседателот на Управниот суд Бурим Сејдини.

 Управниот суд досега постапувал по четири случаи поврзани со претседателските и предвремени избори за градоначалник на општините Охрид, Ново Село и Дебар, од кои три се одбиени и една е уважена, изјави денеска претседателот на Управниот суд Бурим Сејдини.

– Во петокот уважена е тужбата на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој со која се поништува одлуката на Државна комисија за спречување на корупцијата од 17 април 2019 година за отворање на постапка за истражување на исплатата на субвенции, изјави Сејдини.

Отфрлени се двете тужби на 1ТВ против ценовникот на ДИК за изборно рекламирање и една која се однесува за заштита на избирачко право поднесена од страна на Стево Митевски со која бара упис во Избирачкиот список.

Сејдини посочи дека нема да ги коментира одлуките, кои се образложени и јавно достапни на веб страницата на Управниот суд.

Претседателот на Управниот суд посочи дека очекува и вториот круг од претседателските избори да мине во најдобар ред како и првиот.

– Резултатите од првиот изборен круг сите ги знаеме и не очекуваме тужби по вчерашниот мирен изборен ден. Доколку има тужби во вториот круг, јавноста ќе биде официјално информирана за јавните седници на кои ќе се одлучува по нив, изјави Сејдини.

Посочи дека во март годинава се формирани пет совети кои по случаен избор одлучуваат по тужбите доколку ги има. Рокот за одлучување на Управниот суд е 48 часа од моментот на поднесување на тужбата. На минатите избори до Управниот суд биле поднесени 27 тужби. /МИА.

Во Софија Гранд При македонски краткометражен игран филм!

Краткометражниот дипломски игран филм "Обид за среќна приказна" на режисерката Лавинија Софрониевска ја освои највисоката награда Гранд При  на Интернационалниот Студентски Филмски Фестивал „New Wave“ во Софија.

Жирито едногласно го прогласил филмот за добитник на главната награда и упатило пофални зборови за севкупната режија, продукција, кастинг, камера, монтажа и сценарио. 

Филмот е шармантна, необична и нелинеарна приказна за животот на две сестри, а во главните улоги се појавуваат Тамара Ристоска, Матеа Јанковска, Филип Трајковиќ, Игор Ангелов и Кристина Леловац. 


притисни ентер