Нема поместување околу клучните разлики за Законот за јавно обвинителство

Амандманите на Предлог законот за Јавно обвинителство со кој се регулира и статусот на СЈО од ВМРО ДПМНЕ се неприфатливи за Министерството за правда.

 Оттаму велат дека материјалите што партијата им ги доставила биле разгледани но клучните разлики остануваат.

Викендот од ВМРО-ДПМНЕ испратија повторно материјали, но клучните разлики остануваат. Материјалите не беа во согласност со европските препораки за отворање на преговорите. Разговорите ќе продолжат.

Главните разлики се идниот статус и функционирање на СЈО, судбината на постапките кои веќе се почнати и употребата на доказите. Неофицијално во текстот кој ВМРО ДПМНЕ го испратила до правда биле вградени дел од 65те амандмани кои и претходно беа одбиени. Во некои од нив ВМРО ДПМНЕ предлага СЈО да се позиционира само како одделение во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, но со мандат додека траат тековните судски процеси.

Постапките кои се засноваат на нелегитимно собрани докази од нелегитимен орган не можат да бидат предмет на било каква постапка во македонскиот правосуден систем. Сето претходно наведено дава апсолутен нелегитимитет на постапките кои се започнати од страна на Специјалното Јавно обвинителство во периодот од 30 Јуни 2017 година како и доказите употребени после овој период од страна на ова обвинителство

Извори од преговорите брифираат и дека ВМРО-ДПМНЕ  останува на позиција да се запрат сите истраги што СЈО ги води по 30 јуни 2017 година, но и дека е против опцијата СЈО да ги презема истрагите од останатите обвинителства и понатаму да ги процесира.

Од СДСМ тврдат дека ВМРО ДПМНЕ преку своите амандмани бара амнестија за партиските функционери опфатени во истрагите на СЈО.

Од Правда велат дека консултациите околу законот сепак продолжуваат. Законот за јавно обвинителство, што треба да го реши и статусот на СЈО, е еден од условите за добивање датум за преговори за влез во ЕУ, а за негово усвојување потребно е двотретинско мнозинство.

Градоначалник во Ново Село ќе се бира во втор круг

Неважечките 103 ливчиња се причина да нема избор на градоначалник на Општина Ново Село на вчерашните предвремени избори.

 Имено, кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Николчо Стоилков добил 2.753 гласови, а за кандидатот на СДСМ, Никола Андонов гласале 2.693 избирачи.

Според претседателката на Општинската изборна комисија, Венера Шопова, кандидатот Стоилков не ги добил потребните 50 проценти плус еден гласови за победа во првиот круг поради неважечките ливчиња и затоа на 5 мај ќе се одржи втор изборен круг.

Од 11.302 запишани избирачи во Ново Село вчера на гласање излегле 5.549 граѓани со право на глас, од кои 103 гласачки ливчиња се неважечки.

Во Општина Ново Село предвремени избори за градоначалник се одржаа заради тоа што поранешениот Боро Стојчев поднесе оставка откако беше осуден на затворска казна поради обид за шверц на цигари.

Локални врнежи утре, од четврток потопло и нестабилно

Локални врнежи од дожд и засилен ветер од југоисточен правец, а од четврток повисоки температури и нестабилно време, најавуваат метеролозите за утре.

Од среда, како што информираат од УХМР ќе настапи преодно стабилизирање на времето, додека од четврток до недела ќе биде значително потопло, но во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално со поинтензивни процеси.

Водостојот на Бабуна двојно повисок од вчера

 Водостоите на сите реки во земјава се пониски од просекот за април и бележат благо зголемување или намалување во однос на вчера, покажуваат последните мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Исклучок е Бабуна на мерното место кај Богомила каде нивото е двојно повисоко од вчерашното.

Водостоите, пак, на природните езера во земјава се исти како вчера. Нивото на Дојранското Езеро е за речиси три метри повисоко од повеќегодишниот просек за овој период од годината, додека водостоите на Охридското и Преспанското Езеро се пониски од вообичаените. 

притисни ентер