Македонските ракометари одиграа нерешено со Исланд во Скопје

Македонската ракометна репрезентација беше на чекор до победа , кога во последната минута од мечот изигра нереѓено против Исланд 24: 24 во преполната сала ,,Борис Трајковски”.

Уште еден инфаркт натпревар одиграа македонските репрезентативци против Исланд и во последната минута од мечот изиграа нерешено. Во првото полувреме нашите ракометари успеаја да направат предност од два гола 10:8, но на полувремето заминаа со негатива од еден гол 10:11.До  36. минута Исланд успеа да се одлепи на три гола разлика 12:15. Но, македонските ракометари успеаја да израмнат во 47. минута од натпреварот на 18:18, а веднаш потоа преку капитенот Кире Лазаров и да поведат со 19:18 .

На пет минути до крајот Исланд успеа да израмни на 22:22, а во следниот напад и да поведе со 22:23. Но, „црвено – жолтите“ веднаш возвратија со серија од 2:0 и пак го презедоа водството на неполни две минути до крајот – 24:23.

До крајот на мечот Македонија не успеа да реализира за два разлика, а тоа го искористи Исланд за да си замине со бод од Скопје и да го ублажи поразот од првиот натпревар на домашен терен.

Сепак и овој резултат беше доволен за македонските ракометари да се пласираат на Европското првенство во 2020 година.

Пау Гасол заминува од НБА , се враќа ли во Барселона ?

Пау Гасол веќе не е играч на Портланд Треј Блејзерс. Денеска беше објавено дека дошло до пријателско раскинување на договорот на НБА клубот со еден од најдобрите европски кошаркари.

"Од денес, јас веќе не сум член на Портланд Трејл Блејзерс. Повредата со која се мачам и имав операција во мај трае од шест до 12 месеци за да заздрави. Се надевав дека закрепнувањето ќе биде побрзо, но за жал трае подолго.  Знаевме дека ова е можно, па се договоривме дека клубот може да ме отпушти за да има место да доведат друг играч кој би можел веднаш да помогне.„изјави Гасол, истакнувајќи дека тој исто така се подготвува за тренерска улога и покрај тоа што сè уште сака да игра.

Сега каталонскиот портал ЕСпорт соопшти дека Барселона е подготвена да му понуди на Гасол место во екипата. Како 20-годишник, Гасол брилираше во тој клуб пред да замине во НБА лигата каде со Лос Анџелес Лејкерс освои две титули.

Барселона изгради фантастичен состав оваа сезона и има за цел да ја нападне титулата во Евролигата. Гасол ќе ги добие потребните минути таму, според ЕСпорт, за да му помогне на кошаркарот да се подготви за Олимпијадата следната година и настапот во дресот на шпанската репрезентација.

Балотели се степал на тренинг, па со полна брзина избегал дома

Не му требаше многу на Мауро Балотели за да направи прв проблем и во Бреша.

На денешниот тренинг, тој се степал со соиграч, јавуваат италијанските медиуми.

Тренингот предводен од тренерот Фабио Гросо започнал во 3 часот, а само еден час подоцна Гросо луто викаше по Балотели за да замине во соблекувалната.

Околу 15 минути подоцна, револтираниот напаѓач се упатил дома со автомобил. Се разбира, тој нагазил жестоко и дивјачки на гасот, така што сите можеле да слушнат дека налутен го напушта кампот за обука.

Портпаролот на клубот Матео Кавазути се обиде да го прикрие инцидентот.

„Балотели беше заменет од тренерот Гросо за време на мини натпреварот со тактички тестови и Марио отиде премногу бргу во соблекувалната“.

Сепак, нема објаснување зошто Балотели налутено излетал од кампот и нагазил на гасот на пат кон неговата куќа.

Контроверзниот 29-годишник е член на најлошиот тим во моментов во Серијата А во Италија , Бреша, за која има шест настапи и постигнато два гола.

УФЦ борец ја покажа ужасната повреда (Вознемирувачко видео)

УФЦ борецот, Џејмс Краузе, на „Fight Night “ во Сао Паоло ја постигна својата шеста победа .

Краузе го победи Серџи Мораес на UFC Fight Nightu 164.

По борбата, се дозна дека Краузе последните две рунди се борел со непријатна повреда на прстите на ногата. Во еден момент, ногата на Краузе му се заплетка во затворениот простор на борбеното поле , така што си ги повреди прстите.

"Еве нешто ново за мене. Четири шевови на прстот на ногата. Во првиот круг, додека запрев едно удирање, прстите ми се заглавија во оградата на кафезот и ми се отвори раната. По 13 години во еден од моите најголеми стравови стана  реалност “, напиша Краузе на Инстаграм, каде објавивидео од третманот на повредената нога.