МНР: Постигнат напредок во разговорите на двата комитета

Комитетот мегу Скопје и Атина на последната средба постигнал напредок околу разговорите за учебниците Во истовреме продолжуваат и разговорите мегу заедничката Македонско Бугарска експертска комисија.

Состанокот на македонско – грчкиот комитет кој треба да ги отстрани недоследностите во учебниците и во Македонија и во Грција, кој пред два дена се одржа во Атина,се одвивал во пријателска, конструктивна и позитивна атмосфера,и постигнат е напредок во разговорите соопшти Министертвото за надворешни работи . Во краткото соопштение не се наведени детали. Грчката страна бараше да се  отстрани иредентизмот и ревизионизмот од учебниците.Една од забелешките на македонската страна беше за  Граѓанската војна во Грција во грчките учебници.

 Минатата недела за учебниците за 5 одление во Бугарија и 6 то одделение во Македонија  разговараше македонско – бугарската комисија. Забелешките од македонската страна се дека за периодот од средниот ввек  во бугарските учебници за околните земји се употребувал терминот ,,бугарски земји”  

Забелешките од бугарската страна  се пишувањата за мисијата на Апостол Павле кој во македонските учебници е прставен дека ги поаставил темелите на македонската црква, според Бугарите тој го шири христијанството без поставувањена основи за цркви. За прв пат било отворено и прашањето за Гоце Делчев

Откако ќе завршат разгледувањата на забелешките за учебниците ќе почне со ревидирање на учебниците .  

Коловозите влажни, можни одрони низ котлините и клисурите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

 На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Како што информира АМСМ, поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево-Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за рсчистување на коловозот.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. 

ФЕИТ одбележува 60 години постоење

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во рамки на одбележувањето шест децении од основањето, денеска ќе им додели „Златна диплома" на сите студенти кои дипломирале пред 50 години.

Според факултетот, ќе бидат доделени 60-тина дипломи на дипломирани електроинженери од првите генерации. 

Премиерот Заев на форум на „Фајненшал тајмс" за земјите од Западен Балкан

Заев ќе се сретне со заменик-премиерот на Обединетото Кралство, Дејвид Лидингтон, на работен појадок организиран за тројцата премиери од Западен Балкан.

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Обединетото Кралство, каде што на покана од „Фајненшал тајмс" ќе учествува на форум што угледниот британски весник го организира за земјите од Западен Балкан, насловен „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион".

Како што соопштија од владината прес-служба, Заев ќе се сретне со заменик-премиерот на Обединетото Кралство, Дејвид Лидингтон, на работен појадок организиран за тројцата премиери од Западен Балкан.

Предвидено е премиерот Заев да се обрати на премиерскиот панел заедно со премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ, на тема „Инвестициски можности и како домашната политика влијае на нив”, а вицепремиерот Анѓушев треба да зборува на сесија заедно со министрите за економија на Косово и Црна Гора, Валдрин Лука и Драгица Секулиќ. По завршување на сесиите се предвидени изјави на премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев, наведуваат од владината прес-служба.

притисни ентер