Пежо го укинува атрактивниот спортски автомобил

Спортските изведби на француските компактни модели од секогаш привлекувале внимание на луѓето со стил , но како сега изгледа, деновите им се избројани.

Од Пежо веќе најавија дека моделот 308 нема да ја дочека следната година. Ќе биде укинат целосно 308 GT со 1.6  бензински мотор од 225 Кс и тоа веќе во јуни.

Истата судбина ја чека и GTi. Иако со последниот редизајн е засилен на 263Кс , сепак ќе издржи најмногу до крајот на годинава.

Но Пежо не застанува тука. Така , од пописот на опции ќе ги тргне сите додатоци што ја зголемувбаат масата на автомобилите и емисијата на јаглерод диоксид.

Сепак , Пежо ќе ја задржи дизел опцијата на 308 – ката . На местото на бензинецот , Пежо веќе најави нов GTI со хибриден погон и најмалку 300 Кс.

Роналдо во Дубровник сместен во вила каде ноќевањето чини 7000 евра

Фудбалската мега ѕвезда Кристијано Роналдо на Јувентус му ја донесе осмата последователна титула шампион на Италија.

Португалскиот ас стана првиот светски фудбалер со освоена титула во Англија, Шпанија и Италија. Роналдо само три часа по синоќешниот натпревар со приватен авион слетал на аеродромот Чилипи во монденскиот Дубровник во Хрватска.

Локалните медиуми сега откриваат дека Роналдо и Георгина Родригез  во Дубровник се сместени во елитната Вила Шехерезада во која ноќевање чини „само“ околу 7000 евра.

Во истата вила престојувале и Елизабет тејлор, Ричард бартон, Софија Лорен, Џејми Фокс ...

Со прекрасниот поглед од  нивниот апартман во преубавата вила  на Инстаграм се пофали свршеничката на Кристијано атрактивната Георгина.

Фото: Во специјални дресови до титула!!

Фудбалерите на богатиот ПСЖ во 33 коло од Лига ! во голем стил ја одбранија шампионската круна во Франција.

Во дрес со мотиви на Нотр Дам, најдобриот млад фудбалер на светот Килијан Мбапе постигна хет-трик, а Бразилецот Нејмар по подлг период поради повреда се врати на теренот во победата над Монако од 3-1.

Почна теренската вакцинација и ревакцинација во училиштата во Скопје

Почна теренската вакцинација и ревакцинација во училиштата во Скопје. Вкупно 400 деца на територијата на Скопје не се вакцинирани .

Од Здравствениот дом Скопје очекуваат тие да бидат опфатени  во текот на оваа недела . Од утрово вакцинацијата започна во основното учлиште Јан Амос Коменски во општина Карпош.

Од здравствениот дом информираат дека сите родители се навреме информирани за вакцинацијата . Инаку минатата недела беше прогласена епидемија на морбили на целата територија на држава, се очекува вакцинацијата да се одвива во сите градови

притисни ентер