Наградени најдобрите цртежи на темата „Маркови Кули – предизвик за сите нас"

Вкупно 123 цртежи на учениците од прилепските основни и средни училишта беа претставени на изложбата во фоајето на Центарот за култура „Марко Цепенков" на тема „Маркови Кули – предизвик за сите нас". 

Цртежите се резултат на конкурсот што го распиша прилепската локална самоуправа, дел од проектот „Маркови Кули – заштита и делување" во рамките на Програмата за подобрување на управувањето со заштитените подрачја, финансирана од ЕУ, а спроведена од УНДП.

За најдобри со мотивот на Марковите кули беа прогласени цртежите на Илина Смугреска  од гимназијата „Мирче Ацев", која го освои првото место, ликовната творба на нејзиниот соученик од гимназијата, Матеј Зарески го освои второто, а цртежот на Лејла Јаховиќ од основното училиште „Пере Точев" од Дупјачани според четиричлената комисија го освои третото место.

Конкурсот, кој на 15 март оваа година го објави прилепската локална самоуправа имаше за цел да ги мотивира и активно да ги вклучи младите како дел од локалната заедница.

Според Бранко Ристески, директор на Инстиутот за старословенска култура, изложбата претставува почеток на заокружување на завршната фаза на вреднување на овој проект кој е финансиран од ЕУ, а го спроведува УНДП.

-Овој проект има цел да ја подобри методологијата за управување со заштитените подрачја во кој издвоено место има локалитетот Маркови Кули. Ова е почеток на завршната фаза за изработка на план за управување со Марковите Кули , по што би следела постапка за ревалоризација на просторната целина како мешовито добро со природни и културни вредности, на што би се надоврзала завршната, оперативна фаза со активности околу осветлувањето на Марковите Кули, санирање на пристапниот пат,  поставување информативни табли и видиковци. Партиципацијата на младите во оваа фаза е особено значајна бидејќи се добиваат почетни идеи и визуелизација на еден простор кој тие непосредно го доживуваат за разлика од нас возрасните. Секако дека избраното решение допонително ќе се обработува за да се добие графичко решение, истакна Бранислав Ристески, директор на Институтот за старословенска култура.

На изложбата беа доделени благодарници и книги на сите учесници како и благодарница за поддршка на асоцијацијата „Ластовица" и  градинката „Наша Иднина" која ја збогати оваа поставка со 67 цртежи од најмладите. Исто така награди беа обезбедени и за првонаградениот gopro  камера и bluetooth звучници за второто и третото место.

Следен  чекор  во спроведувањето на проектот „Маркови Кули – заштита и делување"  ќе биде поставувањето видео-мониторинг и осветлувањето на дел од локалитетот, согласно нормите за заштите за да не се влијае инвазивно и да се нарушува биодиверзитетот на локалитетот. Ќе се постават инфо –точка на потегот  „Кај слонот" за потребите на посетителите и туристите, а ќе се реконструира и дел од  постојниот пат за да се спречи ерозија./MИА 

Промоција на книги од Санде Стојчевски, Елена Пренџова и од Стефан Марковски

Промоција на книгите „Болката на јаболкото" од Санде Стојчевски, „Мини прирачник за поезија" од Елена Пренџова и „Хипербог" од Стефан Марковски, ќе бидат промовирани вечерва во Салон 19:19, во Културно-информативниот центар – Скопје.

Како што најавија од КИЦ-Скопје, книгите ќе ги промовира Филип Клетников, а извадоци ќе читаат авторите.

Санде Стојчевски е реномиран македонски поет, есеист, книжевен критичар и преведувач. Дипломирал на Филолошкиот факултет во Скопје. Бил новинар, а потоа уредник во образовната редакција во Радио Скопје, уредник, главен уредник и директор на книгоиздателството „Македонска книга" – Скопје. Член е на Македонскиот ПЕН центар и на Друштвото на писателите на Македонија.

Елена Пренџова (1985, Скопје) е поетеса и слемерка. Дипломирала на Филолошкиот факултет во Скопје. На книжевната сцена е присутна една деценија, како авторка на шест поетски збирки, од кои четири се наградени со национални награди, и има една коавторска двојазична збирка, во препев на српски. Денес е една од уредниците на најстарото книжевно списание „Современост" и активна членка на ДПМ од 2012 год. Последните неколку години организира слем-натпревари во градовите низ Македонија.

Стефан Марковски е роден и израснат во Гевгелија, каде што завршил основно и средно образование. Дипломирал на Катедрата за компаративна книжевност при Филолошкиот факултет и Институтот за филозофија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје, а магистрирал Сценарио за филм и ТВ на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Марковски е член на Друштвото на писатели на Македонија, македонскиот центар на Интернационалниот театарски институт и други здруженија. 

САД ќе испратат околу илјада војници на Блискиот исток како одговор на „заканата“ од Иран

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на блискиот исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон

Според него, Вашингтон не оди во конфликт со Иран. Мерката е во прилог на безбедноста на веќе присутните воени служби и заштита на националните интереси на САД во регионот.

Како што е веќе познато, на 13 јули во Оманскиот залив се случија експлозии на два нафтени танкера, јапонски и норвешки.  Танкерите биле нападнати во близина на Ормускиот теснец.

Сите 44 морнари на тие пловила се евакуирани од ирански итни служби и префрлени во пристаништето Џаск, лоцирано на територија на Иран.

Одговорноста за експлозиите САД ја префрлаат на Иран, а Техеран ги отфрла обвинувањата.

Најдоцна до петок владејачката партија ќе излезе со предлог за владината реконструкција

Најдоцна до петок владејачката партија ќе излезе со предлог за владината реконструкција.

Ова вчера го најави  и министерката за одбрана Радмила Шекеринска во синоќешното гостување на телевизиска  емисија. Таа рече дека најавената реконструкција ќе се случи наскоро.

-Очекувам дека до петок, предлогот за реконструкција да биде доставен во собранието-рече Шекеринска која потенцираше дека следуваат и системски промени на делување во интерес на граѓаните.  

Се очекува осуммина министри да ги предадат фотелјите, извори од владината коалиција велат дека дел ќе бидат ротации, а дел нови решенија. Освен на министерско ниво, новиот кадровски бран ќе опфати и над 20 директори

За сега се знае дека  министерот за земјоделие Љупчо Николовски заминува од функцијата и ќе продолжи да работи во партијата.

притисни ентер