Оваа девојка е меѓу најзаслужните за првата снимка на црната дупка во историјата

29- годишната комјутерска инженерка и научник , Кети Боуман созададе програма што помогна да се обработат првите фотографии на црната дупка во историјата на човештвото.

Корпорацијата Event Horizon Telescope вчера , по двегодишна работа ја објави фотографијата на црната дупка , на која се гледа светла ареола од прашина и гасови , како и силуетата од црната дупка , оддалечена од нас 50 милиони светлосни години.  За младата девојка и научник целиот процес изгледал како нешто што се знаело дека нема да успее.

,,Гледам во неверување како се конструира првата фотографија на црната дупка , што некогаш сум ја направила.” напиша Боуман покрај фотографијата на својот Фејсбук профил.

На алгоритамот почнала да работи пред три години , додека била студентка на престижниот универзитет МИТ , каде била раководител на тимот во кој учествувале и научници од лабораторијата астрофизика на Универзитетот Харвард.  

По објавувањето на фотографијата Боуман на Твитер стана планетарна сензација. Илјадници ја истакнаа како заслужна за првата фотиографија и како некој што треба да си го заземе местото во светската историја.

Но , девојката која сега предава на Технолошкиот институт во Калифорнија вели дека целиот тим  односно сите кои работеле да се дојде до фотографијата се подеднакво заслужни. ,,Никој од нас не можеше да направи еншто сам. Снимката настана зашто на проектот работеа различни луѓе со различни искуства и знаења.”

Најбогатиот Данец во бомбашките напади во Шри Ланка загубил три деца

Најбогатиот Данец според магазинот Форбс, милијардерот Андерс Холч Повлсен по бомбашките напади во Шри ланка остана без три од своите четири деца.

46- годишниот Повлсен кој е сопственик на меѓународниот синџир на продавници за облека „Бестселер“ објави дека три од неговите четири деца се убиени во терористичките напади на Шри Ланка. Семејството на данскиот милијардер било на одмор на Шри Ланка за католичкиот Велигден, пренесе „Дејли маил“.

Андрес Повлсен е најголемиот акционер на британската онлајн продавница „АСОС“ и вториот најголем акционер на германската онлајн продавница „Заландо“.

Данскиот милијардер воедно е и сопственик на 89 илјади хектари земја во Шкотска, што го прави најголемиот приватен земјопоседник во земјата.

Според листата на магазинот „Форбс“ од 2018 година , Повлсен со богатство од 7,9 милијарди американски долари е најбогатиот Данец во светот.  

Роналдо во Дубровник сместен во вила каде ноќевањето чини 7000 евра

Фудбалската мега ѕвезда Кристијано Роналдо на Јувентус му ја донесе осмата последователна титула шампион на Италија.

Португалскиот ас стана првиот светски фудбалер со освоена титула во Англија, Шпанија и Италија. Роналдо само три часа по синоќешниот натпревар со приватен авион слетал на аеродромот Чилипи во монденскиот Дубровник во Хрватска.

Локалните медиуми сега откриваат дека Роналдо и Георгина Родригез  во Дубровник се сместени во елитната Вила Шехерезада во која ноќевање чини „само“ околу 7000 евра.

Во истата вила престојувале и Елизабет тејлор, Ричард бартон, Софија Лорен, Џејми Фокс ...

Со прекрасниот поглед од  нивниот апартман во преубавата вила  на Инстаграм се пофали свршеничката на Кристијано атрактивната Георгина.

Фото: Во специјални дресови до титула!!

Фудбалерите на богатиот ПСЖ во 33 коло од Лига ! во голем стил ја одбранија шампионската круна во Франција.

Во дрес со мотиви на Нотр Дам, најдобриот млад фудбалер на светот Килијан Мбапе постигна хет-трик, а Бразилецот Нејмар по подлг период поради повреда се врати на теренот во победата над Монако од 3-1.

притисни ентер