Мерцедес подготви вистинско уживање за Американците (ФОТО)

На саемот за автомобили во Њујорк за неколку дена ќе биде промовиран новиот Мерцедес во АМГ верзија.

За сите кои внимаваат на стилот при набавката на автомобил, Мерцедес има решение кое ќер им го претстави прво на Американците на саемот на автомобили во Њујорк.

Новиот модел се вика ЦЛА 35 , а овој тип на мала лимузина во моментов е најпопуларна во САД , така што Мерцедес ја намени прво за нивниот пазар. Моторот е 2.0 со 306 Кс и 400 Нм. Новата лимузина ќе достигнува 100 километри за 4,9 секунди со максимална брзина од 250км/час.

Ќе има седум степен менувач со две спојки. Новиот ЦЛА е дотертан со дополнителен хром , додека вокабината има стандардна понуда со спортска иконографија и дигитален кокпит со неколку дефинирани теми.

За да ги нарачаат првите автомобили , Американците ќе мора да почекаат до крајот на годинава , додека во Европа првите нарачки ќе бидат примани на 29 април.

притисни ентер