НАСА : Меѓународната вселенска станица е преполна со бактерии и габички

Научниците на НАСА во најновата студија објавијасд ека Меѓународната вселенска станица е толку полна со бактерии и габички , што би можела да зарѓа.

Овие бактерии и габички , освен тоа , би можеле да предизвикаат сериозни биолести и да формираат биофилмови отпорни на антибиотици , па дури и да предизвикаат керозија на вселенската станица. На станицата , изградена во 1989 година , која кружи на 400 километри над Земјата , до сега престојувале 222 космонаути , а до август 2017 годишно беа праќани по шест мисии за снабдување.

Експертите на НАСА откриле дека овие микроорганизми потекнуваат од луѓето кои престојувале на станицата и не се разликуваат од оние најдени во јавни установи и канцеларии на Земјата.

И покрај тоа што на станицата има т.н. ХЕПА систем за прочистување на воздухот и создавање стерилни услови , сепак овие микроби успеале да се задржат , најверојатно поради нивната големина помала од 0,3 микрони.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер