Мистер Бин го продава омилениот Мерцедес

Британскиот актер Рован Аткинсон толку го сака Мерцедес , што има два исти автомобили , од кои едниот е на продажба.

Популарниот Мистер Бин има два исти автомобили Мерцедес 500Е , кој важи за автомобил со незаменливи квалитети на спортски и луксузен автомобил.

Тој важи за колекционер на познати автомобили , па многумина се зачудија кога пред неколку месеци ги продаде Ланчиа Тема 8.32 со мотор V8 на Ферари , како и едниот од двата Мерцедеси 500Е. Сега на ред за продажба дојде и вториот од нив. станувба збор за примерок од 1991 кој е купен нов.

Актерот го чувал четири години , па го продал , а во 2017 повторно го купил . Сега автомобилот оди на аукција на 25 мај. Автомобилот поминал 310 000 километри.

Произведен е во Порше, со 5.0 V8 мотор со 326 Кс. Од 0-100км/час постигнува за 5,9 секунди , со максимални 250км/час.

притисни ентер