ПРИЛЕПСКА ТЕЛЕШКА ЧОРБА

Рецепт на: Мица Игеска

Потребни состојки:  600 гр. телешко месо, 3 моркови, 2 компира, 1 пашканат, 1 главица кромид, 2 жолчки, неколку лажици павлака, малку магдонос, сув зачин и бибер по вкус.

Постапка:

Телешкото месо се вари околу 1 час заедно со: 3 моркови, 2 компира, 1 пашканат и 1 главица кромид.

Потоа сварениот морков, компирот, пашканатот и кромидот се блендираат во сад со малку вода.

Добиената смеса се враќа во тенџерето во кое се вареше месото и зеленчукот.

 Се додава уште малку вода и се остава да крчка.

 Месото се сечка и се додава во тенџерето.

 Се додава малку свеж магдонос и се зачинува со сув зачин и бибер по вкус.

 Сите состојки дополнително се варат околу 10 минути.

 При крај се додаваат 2 жолчки измешани со неколку лажици павлака и малку течност од чорбата.

Фото: Се урна Ф-16, пилотот висел на далновод

Драма на западот на Франција, се урна авион Ф-16, пилот виси на жизи од далновод.

Белгиски воен авион Ф16 се урнал во населено место на западот на Франција, соопштија официјални претставници.

Еден од пилотите паднал на високонапонски далновод.

Според АП, авионот паднал во дел на градот Плувињер, и дека еден од пилотите бил спасен.

Хиларија и Алек Болдвин го чекаат петтото дете!!

Алек Болдвин во седмата деценија од животот повторно ќе стане татко.

35- годишната Хиларија Болдвин ги изненади следбениците на Инстаграм со кратко видео на кое се слуша отчукување на срце, бебешко.!!

„Уште е рано, но првите месеци ме исцрпеа“, напиша Хиларија и откри дека по петти пат ќе стане мајка.

Атрактивната инструкторка по јога и 61 годишниот актер Алек Болдвин имаат четири деца, Кармен (6г.) Рафаела(4) Леонардо(3) и Ромео, кој има само 15 месеци.

Хиларија пролетва беше бремена по петти пат , но пред четири месеци го загуби бебето.

Фото: Карлеуша без грам шминка

Атрактивната пејачка Јелена Карлеуша која е позната по својот гламурозен  изглед, ги изненади  фановите на социјалните мрежи со фотка од дневна соба.

Популарната Џеј Кеј покажа како изгледа без грам шминка на себе, изненадувачки  облечена во дукс, затворен до вратот.

Според нејзините фанови на фотографијата се гледа заморот на Јелена од многубројните настапи.

За илјадниците следбеници на Карлеуша на социјалните мрежи оваа фотка е голема изненадување, бидејќи тие се навикнати да ја гледаат својата омилена пејачка во секси и провокативни изданија.  

притисни ентер