Словенија ќе го лансира првиот нано-сателит во орбитата

Универзитетот во Марибор и компанијата SAB-LS потпишаа договор во Марибор за да го лансираат првиот словенечки нано-сателит во орбитата.

Нано-сателитот Трисат ќе полета во вселената на лесна европска ракета Вега која ќе биде лансирана од Француска Гвајана во август, објави STA.

Трисат бил развиен на Факултетот за електротехника и компјутери во Марибор во соработка со словенечката компанија “Skylab”.

 Според ректорот на Универзитетот во Марибор, Здравко Качич, лансирањето на нано-сателитите ќе биде важен чекор во интернационализација на словенската вселенска индустрија и признание за нејзината технологија: “Ова е доказ дека студентското истражување може да се развива во важен проект за словенската индустрија и животната средина”.

 Нано-сателитот Трисат има тежина од само 4,4 килограми. Тој ќе ја снима Земјата врз основа на мултиспектралната слика и краткоталасниот инфрацрвен спектар, а треба да се користи најмалку две години. Ракетата Вега ќе носи околу 50 сателити, вклучувајќи и друг словенечки сателит кој е поголем од Трисат. Станува збор за микро-сателит на Nemo HD развиен од словенечките инженери.

 Словенија стана придружен член на Европската вселенска агенција (ESA) на крајот на 2016 година, а конкурира за постојано членство, пренесува агенцијата.

Видео: Погледнете како изгледа островот за богати и славни во Мајами

Островот на милионерите е приватен остров на кој живеат само 42 луѓе а има 34 куќи.

Се работи за Индијан Крик Вилиџ во заливот Вискејн во Мајами а некои од неговите жители се супермоделот Адријана Лима, пеаќот Хулио Иглесиас и инвеститорот Карл Ајкан.

Островот е обезбедуван од приватна полиција а секоја куќа е сместена во првиот ред до морето за сите да можат да уживаат во погледот.

Центарот има и игралиште за голф а куќите од овој комплекс ретко се наоѓат на продажба.

Моментално се продава само една и тоа за 24 милиони долари.

Неверојатна приказна,го проголтала вереничкиот прстен додека спиела

Јена Еванс од Калифорнија завршила на операција откако во сон го проголтала сопствениот веренички прстен.

Таа сонувала дека со вереникот Боби се на вечерен воз на кој има група негативци .

Вереникот во сонот и рекол дека треба да го проголта прстенот за негативците да не го одземат. Таа го ставила прстенот во уста, го проголтала и се напила чаша вода. Во теј момент се пробудила, сфатила дека се работи за сон и продолжила да спие.

Кога утрото се разбудила видела дека и го нема прстенот. Тогаш таа сфатила дека не баш се било сон...

„Го разбудив мојот вереник и му реков дека сум го проголтала прстенот. Мислам дека не ми поверува веднаш. Долго време се смеевме а потоа и се јавивме на мојата мајка а тогаш уште посилно се смеевме“ раскажува Јена на својот Фејсбук профил.

Таа потоа отишла во болница каде што ја снимале и откриле дека навистина има прстен во нејзиниот стомак.

Докторите ја успале Јена и со ендоскопија го извадиле прстенот кој му го дале на вереникот Боби.

Боби и го дал прстенот на Јена а таа му ветила дека никогаш повеќе нема да го загуби.

„Абарт 595 Писта“ е златна средина

Новиот модел е замислен како опција помеѓу стандардниот „595“ и поскапата верзија „Туризмо“.

„Абарт“ ја претстави „Писта“ верзијата на моделот „595“ кој е заснован на „Фиат 500“. Произведувачот соопшти дека овој автомобил во поглед на цената е позициониран измеѓу базичната верзија на „595“ и „595 Туризмо“.

Сепак „595 Писта“ има мотор со иста јачина како и „Туризмо“. Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1.4 литарски турбо- бензин мотор со165 коњски сили.

Силата на предните тркала се пренесува преку автоматизиран мануелен менувач кој во суштина работи како автоматик но брзините можат да се менуваат и рачно.

Од „Абарт“ се пофалија дека овој автомобил во петта брзина забрзува од 80 до 120 км/ч за 7,8 секунди а неговата максимална брзина е 218 км/ч.

За „595 Писта“ да може безбедно да запре ставени се специјални сопирачки со дискови чиј пречник е 264 мм напред и 240 мм назад.

притисни ентер