Фетел размислува да ја напушти Формула 1

Четирикратниот светски првак, Себастијан Фетел размислува да замине од Формула 1.

Германскиот возач вели дека се заситил од се , а најмногу му пречат постојаните менувања на правилата на натпреварите.

,, Сигурен сум дека сакам да возам оваа и следната година , но не знам што ќе биде после тоа со правилата. “ , изјави Фетел кој од 2015 вози за Ферари со кого има договор до 2020 година.

,,Не знам што ќе биде со мене ...Сигурно нема да седам тука и ќе размислувам како сигурно да возам за да бидам дел од Формула 1. Многу работи се сменија во последно време. Формула 1 сега повеќе е бизнис, повеќе шоу , отколку спорт.” , рече 31 годишниот Фетел , кој освојуваше титули светски првак од 2010 до 2013 година.

Оваа сезона тој освои едно четврто и едно петто место.

притисни ентер