Грција: Девојка брутално силувана од мигранти, момчето претепано и врзано ги гледало мачните сцени

Гркинка (23) и нејзиното момче пред суд повторно ги преживувале сцените од октомври 2016 година, кога на настан организиран во името на солидарноста со бегалците, биле нападнати од мигранти.

Девојката била групно силувана од страна на тројца бегалци од Алжир и Сирија, додека нејзиното момче било претепано и врзано и морало сето тоа да го гледа.

Девојката со своето момче се одлучила да го посети настанот организиран на Универзитетот во Солун, за да искаже солидарност со бегалците.

Во текот на хуманитарната забава, студентката и нејзиното момче поминувале низ дворот на Универзитетот, коа одеднаш ги нападнале тројца мигранти и ги врзале.

Бегалците ја присилиле жената на орален секс под закана дека ќе ја убијат заедно со нејзиното момче и потоа ги ограбиле, а сето тоа се случувало додека настанот за солидарноста со бегалците во организација на студентските групи и политички невладините организации и понатаму траел на само неколку метри од сцената на бруталниот злочин.

Грчката полиција успеала да ги уапси тројцата мигранти. Во станот во кој живееле полицијата пронашла дрога, 5.500 евра во кеш и украден накит.

Минатата недела судот во Солун осуди двајца од мигрантите, додека на третиот напаѓач (19) ќе му се суди како на малолетник.

Лансирана ракета со 24 сателити , што во вселената носи и пепел на покојници (ВИДЕО)

Американската компанија SpaceX денеска ја лансираше во вселената својата најгоелма ракета ,,Фалкон Хеви” опремена со вселенски атомски часовник и соларно јадро.

Ракетата во вселената понесе 24 сателити , како и капсула со пепел на 150 покојни луѓе. Ова е прв ваков лет на компанијата на милијардерот Илон Маск , како дел од мисијата на Министерството за одбрана на САД. Еден од сателитиите што ги носи ,,Фалкон Хеви” на себе го има атомскиот часовник на НАСА ,,Deep Space” , што би требало да го смени начинот на навигација низ вселената.

Леталото носи и капсула во која има пепел од 150 покојници , чии семејства сакале тие да почиваат во вселената.  

Според Маск , ова било нивното најтешко лансирање. Вели дека сателитите требало да бидат поставени во три различни орбити и биле потребни неколку часа за да ги ослободат. Прв пат ракетата Фалкон Хеви е лансирана во февруари 2018 година.

Кучето Фрида , симбол на спасот на Мексико , замина во пензија (ВИДЕО)

Кучето Фрида , женка на лабрадор ритривер отиде во пензија од спасувачката служба на Мексико , а стана светски популарна по извлекувањето преживеани во земјотресот во 2017.

На посебна свеченост во чест на Фрида , воената морнарица на Мексико и подари посебна играчка , за да и бидат интересни пензионерските денови. Фрида годинава ќе наполни десет години полноправно членство во мексиканската спасувачка служба и има наполнето 70 човечки години.

Таа стана симбол на андежта на Мексиканците , откако вадеше преживеани по земјотресот на 19 септември 2017 година , кога загинаа над 300 лица. Таа за време на акцијата најде 12 преживеани под урнатините , како и 41 тело на загинати.

Учествуваше и во меѓународни мисии по земјотресите на Хаити и во Еквадор .

Поранешниот американски државен секретар си купи милионска вила од бејзбол ѕвезда (ФОТО

Поранешниот американски државен секретар Рекс Тилерсон купи луксузна вила од бејзбол ѕвездата Вернон Велс.

Според документацијата до која дошле американските медиуми ,67 годишниот Тилерсон и неговата сопруга Ронда ја купиле куќата на почетокот на месецов.

Тилерсон , пред да биде државен секретар на САД во 2018 , ја извршуваше функцијата директор на нафтената компанија Ексон. Куќата се наоќа во Вестлејк , во Тексас.

Куќата е продадена за 8,5 милиони долари , што е рекордна сума во областа Вестлејк , каде до сега рекордот го држаше куќа продадена во 2017 за 5,25 милиони долари.

Куќата на Тилерсон се наоѓа во затворената заедница за супербогати, Вакеро Клуб. Била иградена по мерка на бејзбол ѕвездата во 2010 и има површина од 1 500 квадратни метри.

Освен сите потреби , во куќата има и подземна пештера со базен. надвор има уште еден , бесконечен базен со бар до кој се плива и шечка за правење пици.

притисни ентер