Глумел во ,,Пирати од Карибите” за да заврши на боиштата во Сирија

,,Не можам да се вратам во САД , ниту во Британија “, вели холивудскиот актер Мајкл Енрајт, кој во 2015 заминал во Сирија и се борел на страната на курдската милиција против ИД.

Енрајт веќе две години не може да се врати во САД , како ни во Британија , каде што е роден.Тој сега има 55 години , а на 19 годишна возраст заминал во Лос Анџелес за да биде актер. Пред четири години и се приклучил на курдската милиција за да им помогне да ја победат Исламската Држава . Тој живее во Мексико, од каде покренал кампања ,,Да го вратиме Мајкл дома” и моли за помош и можност за враќање во САД.

Пред две години заминал од Сирија и сега чека да му дозволат да влезе во САД. Во Британија нема намера да се врарти , зашто смета дека ќе го затворат како учесник во војна во странство.  Тој пред две години се обидел преку Мексико да се врати во САД , но таму го задржале шест недели , кога разбрале дека бил во Сирија.

Потоа го префрлиле во Британија , каде го испитувале службеници од Минситерството за безбедност на САД. Му рекле дека ќе му дозволат да се врати , доколку им помогне да ги фатат ,,лошите момци” .

Затоа во 2016 повторно се вратил во Сирија и собрал разни информации , а помагал и при испрашувањето на џихадистите од ИД , кои биле американски , австралиски и канадски државјани.

Во ноември 2017 последен пат ја напуштил Сирија , но и натаму му е забранет влезот во САД. Тој заедно со Џони Деп играше во филмот ,,Пирати од Карибите” ,а со Том Круз во ,,Ноќ и ден”.  

Поради авантура среде море , им се заканува смртна казна (ВИДЕО)

Американец и неговата девојка се соочуваат со смртна казна поради тоа што живееле на платформа во меѓународни води.

Чад Елвартовски и неговата девојка , Супрани Тепдет се во бегство пред тајландската морнарица , која ги обвинува за градење на морски дом , со што го нарушувале државниот суверенитет.

Нивниот дом , фиксиран на 20 метри висока платформа се наоѓа на околу 19 километри од монденското летувалиште Пукет . Американецот тврди дека куќичката е поставена на 21 километар од брегот на Тајланд и дека не ги загрозува нивните води.  Морнарицата нагласува дека двајцата не побарале никаква дозвола за градба на куќата , подигната на бертонска платформа среде море.

Доколку ги прогласат за виновни за нарушување на суверенитетот на државата , им се заканува доживотен затвор или смртна казна.

Елвартовски работел како програмски инженер за американската армија , пред да почне да вложува во виртуелната валута биткоин. Потоа заедно со девојката од Тајланд почнале да градат куќа среде море и станале дел од групата Ocean Builders, кои градат куќи во морињата со цел да станат автономни од секоја власт.

Спорната платформа била изградена во февруари , но властите ја откриле дури оваа недела.

Ваквите градби , односно мини заедници се расфрлани низ сите мориња , и тоа во меѓународните води , каде станарите прогласуваат автономија. Најпозната е платформата Силенд , изградена од 1967 година во Северното море.

Мајката на најславните манекенки ги изгладнувала од малечки (ВИДЕО)

Пред да станат најпознати манекенки на светот Џиџи и Бела Хадид , биле под режим на мајка им Јоланда.

Таа во ријалити серија , чии извадоци се емитуваат ги принудува да гладуваат манекенките, кои тогаш биле тинејџерки , а на Џиџи и забранува да игра одбојка за да не добие непотребни мускули. Јоланда и самата била славна манекенка пред да се реши да му се посвети на семејството, а кон ќерките од секогаш била брутално искрена во опишувањето на модниот свет.

Џиџи Хадид чекала кога ќе и биде роденден , зашто само тогаш бил ден без диета и со сестра и Бела можеле да јадат од роденденската торта.

,,Може една вечер да ја измамите диетата, но потоа мораш да се вратиш на ниормнална исхрана. Знаеш. Париз и Милано сакаат слаби девојки.” , им вели Јоланда на своите ќерки.

Видеото со лекциите на строгата мајка кон ќерките е прегледано над три и пол милиони парти. Голем број се со критики кон мајката , која поради својата амбиција , ги измачува ќерките.

Џиџи и Бела сега се меѓу топ десетте манекенки , а нивниот 19 годишен брат Анвар исто така е во модната индустрија.  

Годзила има над 1000 Кс и лесно стигнува до 380 км/час (ВИДЕО)

На патеката Johnny Bohmer Proving Grounds, долга нешто повеќе од четири километри се докажа спортската изведба на Nissan GT-R.

Новиот спортски болид на Нисан ги покажа своите перформанси на патеката , на која се испробуваат најсилните болиди.

Nissan GT-R има над 1 100 коњски сили и погон на сите тркала . По забрзувањето на првата четврт милја, болидот продолжи со силното забрзување , а без проблем стигна до 380 км/час.

притисни ентер