Влатко Лозаноски за прв пат во живо ја отпеа емотивната балада „MAJKO“

Влатко Лозаноски повторно руши рекорди! Oвојпат со новиот сингл „Мајко' за кој сними и емотивен видео запис, а темата повторно е авторско дело на братско сестринскиот тандем Лазар и Магдалена Цветковски со кои работи од почетокот на својата кариера.

Токму и промоцијара на овој рефрен беше и причина да поразговараме со Лозано кој пред нашата камера истакна дека е пресреќен што има уште еден хит во низата. 

Имавме екссклузивна можност во живо да ја чуеме и емотивната балада и тоа во придружба на Војче Петрушев кој го придружуваше на хармоника. 

Истакна и дека благодарение на неговата мајка е она што е денес. 

Во еден дел од песната има стих во кој Влатче порачува не жали мајко, па прашавме за што жали во животот и од кого бара утеха во такви моменти. 

Најави и дека веќе има планови за следната 2020 година и работи на нови песни. 

Во маестралноста и квалитетите на Лозано досега се имаме уверено многупати. Мајки само е потврда дека тој сосема заслужено го носи епитетот најдобар вокал на домашен терен. А сигурни сме и дека она што допрва ке го чуеме од него ќе биде исто толку добро и емотивно како и се што досега има сработено! 

Љубителите на БМВ ја добија најатрактивната лимузина (ВИДЕО)

Серијата 8 на БМВ доби нова верзија , а Мерцедес ЦЛС, Ауди А7 и Панамера се соочија со голема конкуренција.

Новата лимузина се вика Гран Купе од серијата 8 . Новито модел е до сега најатрактивен производ на баварската фабрика , која има дури и стаклен покрив, а по желба кај M850i xDrive ќе може да се вгради и карбонски.  

Гран Купе е подолг и поширок од својот претходник од серијата 6. Поголем е и багажникот за околу 20 литри. Моторот е 3.0 со шест цилиндри и 340 Кс , 500 Нм , со кој се стигнува дфо 100км/час за 4,9 секунди.

Дизел верзијата има 320 Кс и 680 Нм , а до 100 км/час стигнува за 5,1 секунди. Тука е и најлуксузната верзија со предзнак М , каде моторот има 530 Кс и 750 Нм , а му треба 3,9 секунди за да стигне до 100км/час.

Сите модели се лимитирани на 250 км/час. Врвен резултат за болид од пет метри и тежина од над 2 тони. Почетната цена за новиот купе на БМВ на германскиот пшазар се движи од 91 500 евра.

Тешко болен фудбалер решил за последен пат да ја израдува ќеркичката (ВИДЕО)

Поранешниот фудбалер на Глазгов Реинџерс , Фернандо Рикенс, направи роденденска забава за својата седумгодишна ќеркичка во болницата , каде е пред крај во борбата со тешката болест. 

Рикенс боледува од амиотрофична латерална склероза , но тешката болест не го спречи да и направи изненадување на ќеркичката. Снимката со изненадувањето на Инстаграм ја објави неговата сопруга Вероника.

Поради тешката болест Рикенс најави дека последен пат ќе се појави во јавност на 28 . јуни на хуманитарен настан. Тој во 2013 откри дека боледува од неизлечивата болест, која е дојдена во својата последна фаза.

Камењата од Месечината се непроценливо богатство

Камењата од Месечината се сиви и безлични , но за научниците тие се од непроценлива вредност.

Според Семјуел Лоренс од НАСА , овие камења се надрагоцените предмети на земјата. Примероци на камењата од Месечината , кои прво ги собрале космонаутите од Аполо 11 под раководство на Нил Армстронг пре речиси 50 години , го сменија поимнањето на луѓето за вселената. До сега во шесте мисии на Аполо од 1969 до 1972 се собрани и донесени на Земјата 382 килограми камења.

,,Месечината е каменот од розетата за нашиот Сончев систем.Тоа е темел на планетарната наука”, вели Лоренс.  

Научникот вели дека доказите за Месечината , Меркур, Марс, некои астероиди , директно се поврзани со резултартите добиени од мисијата Аполо.  

Со проучувањето на камењата научниците утврдиле како настанала Месечината , во исто време како Земјата пред 4,3 до 4,4 милијарди години.

Тогашниот американски претседател Ричард Никсон на секоја држава во светот , а тогаш имало 135 , и подарил по еден камен од Месечината.

Повеќето денеска се чуваат во музејот на НАСАво Хјустон.

притисни ентер