Вук Јеремиќ: Оставка на Вучиќ психопатот и слободни избори по 6-9 месеци

Сите барања на опозицијата веќе се обединети во една – оставката на претседателот Александар Вучиќ и одржувањето фер и демократски избори.

Ова му било кажано пред медиумите од страна на  поранешниот српски министер за надворешни работи и водач на Народната партија, Вук Јеремиќ.

Според него, ова мора да се направи преку договор со кој се гарантира постоење на слободни медиуми. 

Ако ова барање не биде прифатено, можно е да се радикализираат протестите – граѓанска непослушност пред 13 април, рече тој, и наведе дека тоа би значело блокирање на универзитетите, институциите и важните раскрсници во земјата.

Јеремиќ рече дека во оваа фаза “нема услови за комуникација со Вучиќ, бидејќи спротивното би значело огромно предавство на граѓанскиот протест и опозицијата”.

Лидерот на НП смета дека “протестите го разнишаа  Вучиќ, кој веќе има видливи манифестации на психолошка нестабилност и губи контрола” над ситуацијата.  

Вук Јеремиќ повтори дека “западните земји не сакаат да го видат падот на Вучиќ од власт се додека тој не ги исполни ветеното – договор со Приштина според кој Косово би станало член во ОН, а Србија преку предложениот договор трајно би се откажала од Косово”.

Трамп: Оставката на Моралес е значаен момент за демократијата

Претседателот на САД Доналд Трамп рекол дека оставката на претседателот на Боливија Ева Моралес е значаен момент за демократијата во западната хемисфера.

„За еден чекор сме поблиску до целосна демократска, напредна и слободна западна хемисфера“, рекол претседателот на САД.

Трамп рекол дека САД им аплаудира на народот во Боливија затоа што се избориле за слобода и на војската која ја почитува заклетвата дека ќе го штити Уставот на својата земја.

Тој рекол дека Боливија пратила силен сигнал на Венецуела и Никарагва дека демократијата и желбата на народот секогаш преовладуваат.

Моралес вчера поднесе оставка откако војската го повика да го направи тоа по повеќенеделните протести предизвикани од спорните изборни резултати.

Макрон го пречека Претседателот Пендаровски

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски беше пречекан во Париз од страна на Францускиот претседател Емануел Макрон.

Претседателот Пендаровски на Фејсбук објави фотографии од ракувањето со Марон.

„Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на кој ќе дискутираме за потребата од заеднички решенија за справување со глобалните предизвици“, напиша Пендаровски во објавата.

Инаку официјалната средба на Макрон и Пендаровски е закажана за утре.

Димкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги понижи земјоделците

СДСМ се грижи, само минатата година 424 млади земјоделци користат грант од 10.000 евра

Откако СДСМ ја презеде одговорноста се соочи со громорозна слика во земјоделието. ВМРО-ДПМНЕ на принципот во четири и очи и прв дојден-прв услужен ги делеше неправедно субвенциите и доделуваше неповратни грантови. Наместо кај вистинските земјоделци, ги понижи земјоделците. Со СДСМ има неселективност и секој земјоделец има фер и еднаква шанса - рече членот на ЦО на СДСМ и Министер за земјоделство, водостапнство и шумарство, Димкоски, на граѓанската трибина на СДСМ „На прав пат" во Свети Николе.

Димкоски потенцираше дека само минатата година 424 млади земјоделци користат грантови од 10.000 евра и дека веќе во Собранието е поднесен предлог за зголемување на субвенцијата на млад земјоделец од 10.000 евра на 20.0000 евра.

притисни ентер