До 15 часот да се ослободат притворените за упадот во РТС

Денеска во 15 часот истекува ултиматумот што српските опозиционери и го дадоа на власта за ослободување на притворените за упадот во зградата на РТС.

Вчерашните протести завршија, откако лидерот на движењето Двери Бошко Обрадовиќ, кажа дека ќе почекаат да го видат одговорот на Вучиќ, а потоа ќе ги соопштат следните чекори.

На прес-конференцијата одржана вчера точно на пладне, Вучиќ порача дека не се плаши и дека сите што упаднаа во РТС ќе одговараат.

Српскиот претседател случувањата во РТС ги спореди со случувањата од 27 април во македонското собрание.

притисни ентер