Роднините со солзи во очите ја слушнаа пресудата за 27април

Со солзи во очите, пресудата ја слушнаа и роднините и пријателите на обвинетите, дел од нив внатре во судницата, дел од нив и надвор.

Децениските затворски пресуди за 27-ми април ги шокираа роднините и пријателите на осудените за крвавиот четврток. Едни со плачење, а други со жестоки реакции на неверување, внатре и надвор од судот, ги слушнаа донесените пресуди. Сите очекуваа ослободителна пресуда, но таква слушна само за еден, оперскиот пејач Игор Дурловски, кој на паузата од судењето беше пречекан со прегратки од неговите најблиски.

Тој не сакаше да проговори пред камерите, но тоа го сторија роднините на осудените Влатко Трајковски и Абдулфета Алими, кои денешната одлука на судот ја оценија како голема неправда.  

Незадоволство од пресудата изнесоа и адвокатите на осудените. Бранителот на Митко Чавков, рече дека и тој и поранешниот директор на БЈБ очекувале драконска пресуда, за која најави и жалба.

За разлика од одбраната обвинителката Ивана Трајчева рече дека правдата е задоволена. Во однос на висините на изречените затворски казни, таа истакна дека ќе почекаат да им биде доставена пресудата по што ќе одлучат дали ќе има жалба

Со денешното рочиште заврши делот во кој се судеа извршителите на упадот во Собранието, а следува и процес кој е во фаза на истрага, во која ќе се бара одговорност од организаторите. Заега од обвинителството не откриваат детали за истражните дејствија за да не се наштети на истрагата, иако претходно како можни организатори на овој настан беа посочени Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Никола Бошкоски и Владимир Атансовски.

Во Полска трае потрагата по спелеолози, заглавени во пештера (ВИДЕО)

Полските спасувачи стравуваат за животите на двајца спелеолози , кои се заробени во пшештера во полските Татри , откако вода го преплави тунелот и им го препречи излезот.

„Условите во пештерата се тешки. Температурата е околу 4 целзиусови степени. Се плашиме за животот на заробените спелеолози“, рече Јан Кристоф, шеф на ТОПР, полската Служба за спасување во планина.

„Клучното прашање е: дали преживеале? Сè уште не знаеме каде се наоѓаат, а областа што сакаме да ја пребараме е долга околу 30 метри“.

„Чувствуваме дека тие се близу до спасувачите, можеби на 10 метри, но друго прашање е колку време е потребно за да стигнат до нив“, рече Кристоф.

,,Само за да стигнеме до местото каде се заробени, потребни се околу осум часа, па дури и повеќе за да се подготви патеката за евакуација."

Најголемата закана за спелеолозите е хипотермијата. Според четворицата спелеолози кои успеале да излезат од пештерата, двајцата колеги имаат астро фолии , што може да им помогнат да ја задржат телесната топлина.

Спелеолозите се заробени во пештерата Виелка Снијежна уште од саботата.

Џонсон ги повикува Меркел и Макрон на нов договор за Брегзит

Британскиот рпемиер Борис Џонсон ги повика денеска Франција и Германија да ги сменат ставовите за Брегзит и да се согласат на преговори за нов договор за заминување на Британија од ЕУ.

Во спротивно , Џонсон најави дека е подготвен Британија да излезе од ЕУ без договор.

„Ќе бидеме подготвени да излеземе на 31 октомври - со или без договор“, рече Џонсон на прес конференцијата  новинарите во Трур, во југо-западниот дел на Англија.

„Нашите пријатели и партнери од другата страна на каналот не се колебаат да се премислат. Во ред е, сигурен сум дека ќе го сторат тоа“, додаде тој.

„Се надевам дека разбираат дека треба да се согласат на компромис“, одговори британскиот премиер на прашањето за неговите претстојни средби со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон оваа недела.

Џонсон ќе се сретне со Меркел во среда во Берлин и со Макрон во четврток во Париз.

Вуковиќ: И армијата да се вклучи во отстрелот на диви свињи

Африканската свинска чума е вирусна, болест која не е опасна за човекот но е економски катастрофална за свињарството е се поблиску до нашите граници. 

Дали се преземаат доволно превентивни мерки побаравме мислење од науката која ги следи состојбите и кај нас но и во Србија и Бугарија каде ја има оваа болест.

На оваа тема Игор Манасиевски разговараше со Владо Вуковиќ , професор по свињарство.

притисни ентер