Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“-Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски ослободен

Екс-министерот за внатрешни Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен.. По речиси две години од упадот во Собранието, судот пресуди 211 години затвор за 16 од вкупно 17 обвинети во случајот.

211 години затвор вкупно добија обвинетите за упадот во Собранието од 27 април 2017та. Од 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста највисока казна затвор доби првообвинетиот  - тогашен шеф на БЈБ и носител на златната команда Митко Чавков 18 години. Неговите колеги Митко Пешов, Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви добија по 15 години. Оливер Поповски е осуден на 13 години, а Оливер Радулов на 10 години. Разузнавачот Мунир Пепиќ доби 15 години, а најмалку доби Абдуљфета Алими – 7 години бидејќи единствено тој според судот му помогнал на пратеникот Зијадин Села. Од оние кои со фантомки влегоа во Собранието, највисока казна добија Јане Ченто, Влатко Трајковски и Никола Митревски-Кољо - по 15 години затвор, Вилијам Михајловски доби 14 години затвор, Игор Југ, Младен Додевски и Горанче Анѓелковски по 12 години затвор. Александар Василевски-Нинџа доби 8 години затвор. Обвинителството не успеа да го докаже делото со кое го товареше оперскиот пејач Игор Дурловски, заклучи судијката Добрила Кацарска, па така тој е ослободен од обвинение.

ТЕЛОП Пресуди за 27 Април

Митко Чавков  - 18 години затвор

Митко Пешов – 15 години затвор

Душко Лазаров – 15 години затвор

Горан Ѓошевски Леви – 15 години затвор

Оливер Поповски - 13 години затвор

Оливер Радулов - 10 години затвор

Мунир Пепиќ - 15 години затвор

Абдуљфета Алими – 7 години затвор

Јане Ченто – 15 години затвор

Влатко Трајковски – 15 години затвор

Никола Митревски-Кољо – 15 години затвор

Вилијам Михајловски - 14 години затвор

Игор Југ – 12 години затвор

Младен Додевски – 12 години затвор

Горанче Анѓелковски - 12 години затвор

Александар Василевски-Нинџа -8 години затвор

Игор Дурловски - ослободен од обвинение

Незадоволни од високите казни реагираа и обвинетите. Битката велат ќе ја водат преку жалба до Апелација.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Кацарска срамно го нарече однесувањето на полицијата за време на упадот. Видео снимките и сведочењата покажаа дека се работи за однапред осмислено сценарио а мета на напаѓачите биле Зоран Заев и Зијадин Села но и Дамјан Манчевски, рече Кацарска.

По изречените пресуди Обвинителството побара продолжување на притворот но и да им се определи на оние кои имаа поблаги мерки.

Трамп: Отворете фабрика во својата земја, затворете ги оние во Кина

Претседателот на САД Доналд Трамп го засили денеска притисокот врз автомобилската компанија „Џенерал моторс“ (GM), повикувајќи ја повторно да ја отвори својата фабрика во Охајо.

„Затворете една фабрика во Кина или Мексико, каде толку интензивно вложувавте во периодот пред Трамп и донесете ги новите работни места дома“ – напишал Трамп на Твитер во пораката упатена до „Џенерал Моторс“.

Во твитот објавен изминатиот викенд, Трамп напишал дека официјалните лица под итно треба да почнат преговори со синдикатот на Обединетите работници на автоиндустријата (UAW) со цел повторно да се отвори или продаде фабриката на „Џенерал Моторс“ во Лордстаун.

 

Пронајдена 16-годишната девојка од Кисела Вода што вчера се оддалечи од домот

Вечерва од страна на полициски службеници е пронајдена 16-годишната О.П., за која нејзината мајка Б.П. (47) вчера во 22.00 часот во Полициската станица Кисела Вода пријави дека се оддалечила од домот.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во текот на вечерта, О.П. ќе биде предадена на нејзиното семејство. /МИА

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и спасување. 

Беше дејствувано вкупно седум пати со два авиона, при што беа исфрлени 35 тони вода. Авионите дејствуваа во рамки на можностите до самиот крај на денот, додека дозволуваа условите и беше направено се што е во нивна моќ, соопштија од Дирекцијата за заштита и спасување.

Со оглед на фактот, посочуваат од ДЗС, дека никаде во светот не е предвидено да се гасне пожар во ноќни услови, акцијата на нивните воздухоплови траела до зајдисонце.

-Бидејќи, авионите се исклучително скап ресурс и се користат само за непристапни високи предели, апелираме земските служби координирано да дејствуваат на терен, а од воздухопловите да се бара помош само кога има навистина потреба, наведуваат од ДЗС.

Дирекцијата за заштита и спасување воедно упатува апел и предупредување до сите кои работат или се движат на отворен простор да не палат огнови.

-Апелот посебно се однесува на земјоделците кои интензивно се подготвуваат за пролетната сеидба и ги чистат и палат отпадоците и стрништата на нивите. Апелот се однесува и за оние кои се движат и работат во шумите, на излетниците, но и на сите граѓани, зашто доволно е само мала искра за да се потпали околната нискостеблеста вегетација, стои во соопштението од ДЗС.

Пожарот избувна денеска околу 13 часот на местото Црн камен, на потегот Липково, Скопска Црна Гора и селото Матејче. /МИА

притисни ентер