Вработена во Гугл постави неверојатен математички рекорд- потребни се над 300 000 години да се прочита бројот

Ема Харука Ивао , вработена во компанијата Гугл постави нов рекорд и пресмета 31 билион децимали од бројот Пи.

Досегашниот рекорд беше 22 билиони децимали . Пи , како што е познато , е бројот со кој се изразува односот меѓу обемот и дијаметарот на кругот и изнесува 3,14 , но зад него има бесконечно голем број децимали. Јапонката успеа да го пресмета бројот со 31 билион децимали , благодарејќи на услугата на Гогл , Клауд.

Потрагата по што поголем број децимали од Пи е предизвик за многу математичари.

Ивао вели дека пресметката и потрошила 170 Терабајти податоци и дека и биле потребни 121 ден за да го довршат 25 – те виртуелни компјутери.

За да се прочита овој број се потребни 332 064 години. 

Фото: Шерон Стоун ли е ова??

Холивудската ѕвезда Шерон Стоин веќе неколку децении е една од најубавите жени на филмот.

Модните критичари многу често ја нарекуваат беспрекорно стилизирана дама, но сега атрактивната актерка изненади со бизарниот стајлинг на црвениот тепих во Лос Анџелес.

61- годишната Шерон на церемонијата во Музејот на современа уметност во Лос Анџелес се појавила облечена во плетен црн фустан со плетена црвена капа и очила за сонце.

Забележлив бил и синиот лак на ноктите на рацете, а црвениот на прстите на нозете.

Мел Б од „Спајс грлс“ пренесена во болница поради ослепување

Поранешната членка на мегапопуларниот женски бенд „Спајс грлс“ Мелани Браун позната како Мел Б хитно е пренесена во болница откако го загубила видот.

Пејачката е однесена на испитување во една болница во Лондон.

Британските медиуми пренесуваат дека на 43 годишната Мелани и сее слошило додека била во својот дом и дека нејзиното семејство веднаш повикало Брза помош. Мелани повторувала само дека „ништо не гледа“.

Пејачката инаку пред дваесетина години ласерски се обидела да ја намали диоптријата, но откако операцијата тргнала во лош правец таа трајно го загубила видот на левото око. Но, сега Мелани се пожалила дека не гледа ништо ниту на десното око и дека „ослепела“.

Фото: Бандерас шоу во Кан!

Јас стар!?

Холивудскиот актер Антонио Бандерас приреди вистонско шоу на црвениот тепих на Канскиот фестивал.

Популарниот актер им позираше на фотографите во Кан во неколку разлини улоги и покажа дека годините не му можат ништо.

Бандерас на црвениот тепих го демонстрираше својот „талент“ како гимнастичар, танчер....

Целиот перформанс го изведе пред очите на убавата колешка Пенелопе Круз.

притисни ентер