Реал М. за 50 милиони евра го купи дефанзивецот на Порто, Милитао

Талентираниот бразилски  одбранбен фудбалер Едер Милитао договорил трансфер од Порно во Реал Мадрид за 50 милиони евра, соопшти кралскиот клуб од Мадрид.

Реал ја активирал откупната клаузула од договорот на 21 годишниот Милитао, со кого потпишал шестгодишен договор.

Милитао бил во плановите и на Манчестер Јунајтед но Реал бил по конкретен. Младиот Бразилец инаку одлично ги покрива позициите стопер, десен бек, но и во дефанзивен дел на средниот ред .

притисни ентер