УЕФА ја менува ждрепката за ¼ финалето во Лигата на шампионите поради клубовите од Манчестер

Европската фудбалска унија (УЕФА)   денеска соопшти дека ќе направи измени во утрешната ждрепка за четврфиналните двојки во Лигата на шампионите поради двата клуба од Манчестер.

УЕФА, од безбедносни причини нема да дозволи Јунајтед и Сити во иста недела да играат на домашен терен во четврфиналето .

Градските власти на Манчестер не сакаат нивните клубови да играат натпревари на домашен терен во исто време или ден за ден.

Според правилата на УЕФА, ако биде потребно датумот на одигрување на натпреварот на Јунајтед на Олд Трафорд ќе биде променет, поради тоа што Јунајтед минатата година беше пласиран зад шампионот Сити во Премиерлигата.

УЕФА воедно наведе дека истото правило ќе го примени ако клубовите од Манчестер минат во полуфиналето.

Ждрепката за четврфиналето во Лигата на шампионите ќе се одржи утре точно напладне во Нион.

Ждрепката ќе биде отворена, нема носители, ниту посебни исклучоци, што значи дека дури може да се спојат Јунајтед и Сити во меѓусебен двомеч.

Првите четврфинални средби се играат на 9 и 10 април, а реваншите се седум дена подоцна.

Осумте четврфиналисти покрај клубовите на Манчестер Сити и Јунајтед уште и Ливерпул, Тотенхем, Барселона, Порто, Ајакс и Јувентус.

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

Навивачи претепаа фудбалер , кој случајно падна зад оградата (ВИДЕО)

Со клоци по телото и шлаканици , навивачите на англискиот клуб Портсмаут го претепаа фудбалерот на противничкиот тим Лук О’Нун.

Фудбалерот на Садерленд во натпреварот на англиската Премиершип лига , случајно падна преку оградата ,зад трибините. Домашните навивачи наеднаш почнаа со клоци и шлаканици да го удираат фудбалерот .

За среќа, О’Нун помина со полесни повреди.  Натпреварот заврши без голови , а тимот на садерленд помина понатаму поради претходната разлика од еден гол предност.

Оваа сезона , нападот над фудбалер од противнички навивачи е четврт во Британија.

притисни ентер