Дали Џафери ќе закаже пленарна седница за имунитетот на Вељаноски?

Се уште не се знае дали претседателот на Собранието Талат Џафери ќе свика пленарна седница на која ќе се гласа за или против одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април. 

Преседан. Ова е прваат реакција на претседателот на собраниеот Талат Џафери по синоќешниот исход на комисијата на мандатно - имунитетни прашања, која не донесе одлука дали да побара или не гласање за пратеничкиот имунитет на трајко вељановски. Претседавачот на Комисијата Павле Богоевски не сака да прејудицира дали Џафери ќе ја закаже седницата, но рече дека верува дека до полноќ претседателот на Собранието ќе ја ќе донесе одлука дали да закаже седница.

“ Мислењето на комисијата не е услов да се закаже седницата. Единствено што е услов е Комисијата ад расправа со мнозиноство од членовите да гласа по барањето и извештајот да го проследи до претседателот на Собрението, тоа е предвидено член 54 став 1 од Деловникот. Таму вели отакко Комисијата ќе му испрати извештај, а не мислење на претсеадтелот од Собранието тој е должен најдоцна во рок од три дена од моментот од примање на барањето што е до полноќ да закаже пленарна седница каде пратениците ќе одлучуваат по барањето , а не по мислењето, не по извештајот, значи работата е многу јасна. “

Богоевски истакна дека во Комисијата за деловчнички и мандатно имунитетни прашања досега немало случај на изедначено гласање, но вели дека во другите матични тела имало вакви примери , но тоа не било пречка актот по кој се расправало или законот да биде проследен на пленарна седница.

Портпаролот на СДСМ Костадинов вели дека има основ да се закаже пленарна седница, затоа што барањето да се симне имунитетот на Вељаноски доаѓа од Судот.

Поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник Вељаноски е еден од осомничените за организација на упадот во Собранието на 27ми април 2017та во истрагата на Обвинителството за организиран криминал.

Рашковски заминува од Владата, Заев ја прифатил оставката

По притисокот од јавноста поранешниот генерален секретар, Драги Рашковски заминува од Владата.

Заев ја прифатил неговата оставка од функцијата секретар во кабинетот на премиерот...

По еден месец од избивањето на скандалот со спорниот софтвер за сообраќајни прекршоци, Драги Рашковски си замина од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите на Владата. Во писмото поднесено на 12-ти април, адресирано до премиерот Зоран Заев, кој експресно ја прифати оставката, Рашковски наведува дека причините за повлекувањето се поврзани со зачувување на неговото достоинство и интегритет. Фотографијата од писмената оставка тој утринава ја објави на Фејсбук, над која напиша дека бил мета на лажни вести и ги повика институциите да ја проверат вистината.

Повеќе детали од Михаела Димовска..

Поради короната, значително скокна испораката на компјутери во светот

Глобалните испораки на компјутери се зголемиле во првиот квартал со најбрзо темпо во последните две децении, бидејќи бројни влади во корона кризата организираа часови преку Интернет, покажува истражувањето на Гартнер.

Испратени се вкупно 69,9 милиони компјутери и лаптопи во првите три месеци од оваа година, што е за 32% повеќе од истиот период минатата година.

Кинескиот „Леново“ зазеде водечка позиција на пазарот со удел од 25,1 процент, по што следат „HP“, „Dell Technologies“, „Apple“ и „Acer“, се вели во извештајот.

Во Гартнер, посочуваат дека скокот во испораките треба да се гледа низ призмата на минатогодишните ограничувања поради пандемијата и недостигот на чипови.

„Да немаше хаос во испораките на почетокот на 2020 година, растот во овој квартал можеше да биде помал“, рече директорот за истражувања на Гартнер, Микако Китагава.

Компанијата ја издвоила и тројната побарувачка за Google’s Chromebook во првиот квартал благодарение на силната побарувачка од образовните институции во Северна Америка. Chromebook не е вклучен во анализата.

„Сè уште укажува на заклучок дека побарувачката за компјутери може да остане силна дури и по ублажувањето на ограничувањата“, забележуваат во Гартнер.

Бранот на побарувачка, поттикнат од коронавирусот и невидениот недостиг на полупроводници создадоа силен притисок врз ланецот на снабдување.

Во првата фаза, недостатокот на чипови ја погоди автомобилската индустрија, а сега влијае и на производството на електроника и бела техника, вклучувајќи паметни телефони, фрижидери и микробранови печки.

По координативната средба кај Џафери , за утре е закажана собраниска седница

На Координативната средба беа присутни координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, ВМРО – ДПМНЕ и претставникот на политичката партија Левица,се наведува во соопштението од Собвранието.

Вонредната координативна средба ја свика претседателот на Собранието во насока на деблокирање на целокупната работа на Собранието, вклучително и работата на работните тела, со оглед на тоа што работата на дел од матичните работи тела е закочена повеќе од 5 месеци. Премисата беше наговестена во изјавите на сите политички чинители изминативе денови. Координаторите на СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ го известија претседателот за кои точки е постигната согласност за деблокирање.

Претседателот нагласи дека не смее да има приоретизирање на одредени точки затоа што лидерите на политичките партии се договориле за тоа надвор од Собранието, работата на Собранието треба да се деблокира на секое ниво и сите политички партии треба да ја напуштат праксата на заложништво на процесот на усвојување закони, немање кворум заради оправдани здравствени причини на пратеници поврзани со КОВИД – 19 пандемијата, или поднесување на огромен број амандмани по еден закон, оптоварувајќи ја и службата на Собранието а не само законодавниот процес. Претседателот нагласи дека, праксата на условување не оди во прилог никому. Претседателот е одговорен за почитување на Уставот и Деловникот, за зачувување на дигнитетот на Собранието. Собранието е државна институција, треба да се работи на тој начин и во работата не смее да има ултиматуми.

Заклучокот од Координативната средба е дека утре (15 април), Собранието продолжува со работа по 32 седница, додека за натамошната динамика на работа, ќе се координираат дополнително.

притисни ентер