Неделен хороскоп 18.2.-24.2.2019

Неделен хороскоп за периодот од 18 до 24 февруари 2019. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Оние кои имаат семејство , ќе сакаат деновите да ги минуваат заедно .Оние во двојки ќе минуваат низ преоден турбулентен период , кога ќе треба да покажат доста толеранција и самоконтрола. Нека не влегуваат во непотребни расправи.

Кариера

Како што ќе минува неделата , ќе забележите дека станувате се покреативни. Затоа ќе почнете да работите со поголемо задоволство. Вашите идеи добро ќе бидат прифатени од помладите. Некои ќе добијат ѓанса за настап или презентација пред публика.

Здравје

Бидете она што сте.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Конечно ќе дојде до подобрување во врските , иако се уште повремено доаѓате во искушение да се искарате. Ќе има поголема блискост , но и бризната со која ќе се натажите ќе биде присутна. Затоа контролирајте се и верувајте во подобро утре.

Кариера

Условите за развој на кариерата ќе бидат тесно поврзани со битка и стрес. Ваше е да си ја процените силата и онаа на противникот , па да постапите реално и паметно. Важно е да рационализирате со сите сили.

Здравје

Побарајте хармонија во нештата.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Некој од вашите познаници или пријатели би можело да ви се допадне. Можеби ќе се двоумите дали да го сочувате убавото пријателство или да се впуштите во страстна врска. Во секој случај , послушајте го срцето и нема да згрешите. Оние во врска ќе бидат добро.

Кариера

Среќета во домот оваа недела ќе ви биде преокупација. Работите во куќата , ситни поправки ќе се случуваат спонтано и организирано. Оние кои одат на работа , ќе работат неделава колку за да одработат.

Здравје

Ќе го анализирате своето минато.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Интелектуалното ниво на личните односи ќе биде задоволително , а се друго ќе наведува на незадоволство , расправии и кавги. Затоа разговарајте , но не инсистирајте на прегратки. Тоа нека почека подобри времиња. Со трпение, се ќе се среди.

Кариера

Вашите финансии како –така конечно се стабилизираа . Истовремено се отовра нова мрежа за деловни соработки , а некои од нив навистина ќе ви се допаднат. Поврзете се со колегите и работете заедно. Така резултатите ќе бидат подобри.

Здравје

Не можете без патувања , па ниту сега.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Радост поради луѓето кои ги сакате , пријатни забави без преголеми амбиции, опуштеност во секој момент на дружење – сето тоа може да го доживеете деновиве. Бидете отворени ,имајте доверба во оние кои ве сакаат и ќе бидете среќни.

Кариера

Не сакате да се занимавате со се и сешто , но заостанатата работа ќе мора да ја довршите.Станува збор за ситници , за кои не треба да се нервирате. Прифатете го како дел од работата низ кој треба да минете за да стигнете до нешто подобро.

Здравје

Погледајте добар филм , најдобро комедија.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе има нешто помалку привлечност , но вашиот љубовен живот и натаму ќе биде квалитетен. Можно е да ги намалите излегувањата , а повеќе да уживате дома во друштво со најдрагата личност. Оние кои се сами , би можеле да најдат љубов на излегувања или патувања.

Кариера

Погледнете малку подобро околу себе и ќе најдете многу колеги кои едвај чекаат нешто да направат. Подобро е подобро да се поврзат и да осмислите подобар план на организација. Придвижете  се себеси и другите.

Здравје

Не дозволувајте било што да ве исфрли од такт.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе ви изгледа како жубовта да е далеку од вас. Кај некои тоа ќе биде буквално , зашто драгата личност ќе биде на пат. Посакувањето ќе се засили , а со тоа и чувството на осаменост. Некои ќе бараат утеха во разгорување на фантазијата и сонувањето.

Кариера

Шефовите би можеле да ја сменат тактиката и да кратат таму каде најмалку сте се надевале. Тоа тешко ќе ви падне. Сепак , ќе мора да го прифатите она што се нуди и да се прилагодите како знаете најдобро. Имајте на ум дека подоцна ќе биде полесно.

Здравје

Релаксацијата е најважна.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Она што го замислувате во љубовта ќе биде посилно од реалноста , иако и во реалниот живот нема да ви биде лошо . Некои затоа ќе живеат во фантазија , гледајќи љубовни филмови или ќе сонуваат на јаве. ќе има и такви кои ќе ги чувствуваат задоволствата што ги носи платонската љубов.

Кариера

Лесно ќе решавате се што ќе ви пречи во професионалната работа. Вашата вродена сериозност овој пат складно ќе биде измешана со лежерност , па многумина ќе се изненадат од смелоста со која ги водите работите. Ќе бидете успешни речиси во се.

Здравје

Одете таму каде што се чувствувате добро.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Полека влегувате во динамична фаза , кога љубовните настани ќе ве изненадуваат. Ако веќе сте во врска би можело да дојде до взаемен флерт , што ќе се претвори во фестивал од доблести. Понекогаш ќе претерувате , но ќе бидете задоволни.

Кариера

Ви се отвора врата за соработка , што финансиски ветува. Ќе бидете задоволни поради тоа. Ќе ги проанализирате сите можности и ќе почнете со разработка на добар план. Понекогаш ќе бидете збркани , но тоа е минливо.  

Здравје

Верувајте во подобро утре без оглед на се.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Поврзаноста со саканата личност ќе биде силна во далечни и помалку егзотични теми. Пред вас се денови во кои ќе си разменувате идеи за се и сешто и тоа ќе ве исполнува. Оние кои се сами , ќе ја бараат личноста од соништата.

Кариера

Во деловните контакти и комуникација избегнувајте да покажете емоции. Едноставно зашто некој би можел да ве доживее како непрофесионална личност , а вие тоа навистина не сте. Внимателно проценете колку емоции треба да покажете.

Здравје

Релаксирајте се редовно.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Добар развој на љубовниот и социјалниот живот ќе ве охрабри да одите понатаму. Многумина во својата врска ќе внесат свежина со одење на некое интересно место. Оние кои се уште сами , би морале да излегуваат надвор од дома. Ќе им биде подобро меѓу луѓето.

Кариера

Не сте сигурни во своите идеали.Затоа барате нови примери. Некои едноставно ќе почнат да ги имитираат луѓето од својата професија , кои им се допаѓаат.И тоа е некаков пат , но треба да се дојде до себеси ис војата специфичност. Позанимавајте се таквата цел.

Здравје

Полнете ги батериитесо релаксација.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Семејните предизвици во голем дел ќе го задржат ваашето внимание во приватниот живот. Оние во врскам ќе балансираат меѓу партнерот и семејството и на тој начин односот со саканата личност малку ќе кризира. Самите ќе остануваат дома.

Кариера

На работа се повеќе ќе се чувствува вистинска работна атмосфера.Вие веројатно ќе ги орасположувате другите кога ќе наидат потешки периоди. Некој ќе се жали дека има премногу работа , а вие тоа ќе го свртите на шега. Така ќе се поттикнувате самите , а и колегите.

Здравје

Недостигот на енергија надополнете го со добар план.

Меѓународен ден за искоренување на сиромаштијата

Гладен, болен, без покрив на главата и соодветна облека. Ова е секојдневието на 52 годишниот Љупчо од Тетово, кој пред камерата на Канал 5 ја раскажа својата животна приказна. 

 Пред две години дошол во Скопје да заработи за корка леб, но животот не му се насмевнал. Сега најчесто прибежиште му е Камениот мост, со надеж дека некој од добронамерните граѓани ќе му даде некој денар за да си купи леб. Љупчо раскажува дека нема никакви примања од државата, ни социјално, ни здравствено и нема како да се лекува.

Тешка е животната приказна и на Стојче Василев од Пробиштип и Марјан Станишовски од Кумановско кои беа дел од одбележувањето на Македонската платформа за борба против сиромаштијата на Меѓународниот ден за нејзино искоренување.

Живеат без струја, вода, во куќи пред распаѓање, а со малата социјална помош што ја примаат не можат да се прехранат, ни облечат своите деца.  Се случува моето семејство воопшто да нема за јадење во денот, раскажува Марјан.

Имаме очекувања од новата социјална реформа, но потребно е уште многу работа за да се намалува бројот на сиромашни и гладни во Македонија, вели претседателката на платформата против сиромаштија, Билјана Дуковска. Смета дека многу е важно да се има здрав и квалитетен социјален систем, особено за заштита на децата од питачење и нивно тргање од улиците.

Според последните бројки од Државниот завод за статистика од 2017 година, стапката на сиромашни лица изнесува 22,2 проценти (450.000 лица), стапкатата на сиромашни вработени лица е 9 %. Тоа значи дека околу 460 илјади граѓани немаат ни за леб, а секој петти Македонец е сиромашен.

„Кросбоу" обединува 12 држави за интеграција на елекричната енергија од обновливи извори

Станува збор за регионалниот проект „Кросбоу" во кој Европската комисија вложи над 17 милиони евра, а вклучени се 24 партнери од 12 држави. 

 Електропреносните систем-оператори, производители на обновливи извори на електрична енергија и научни установи од 12 држави заеднички ќе работат на проект кој ќе овозможи да се интегрира електричната енергија произведена од обновливи извори и да стане конкурентна на регионалниот пазар на електрична енергија на Југоисточна Европа.

Станува збор за регионалниот проект „Кросбоу" во кој Европската комисија вложи над 17 милиони евра, а вклучени се 24 партнери од 12 држави. Нашата земја ја претставуваат Факултетот за електротехника и информатички технологии (ФЕИТ), МЕПСО и ЕСМ.

Целта на „Кросбоу" е да создаде модел за ефикасно управување со производството на електрична енергија од варијабилни обновливи извори на енергија и со капацитети за складирање на електричната енергија, со помош на примена на најнови информатичкo-телекомуникациски технологии.

Проектот беше денеска презентиран пред македонската енергетска јавност. На презентацијата се обратија генералните директори на МЕПСО, ЕСМ и претставник на ФЕИТ, а проектот го претстави професорот Јовица Милановиќ, од универзитетот во Манчестер, Велика Британија, еден од креаторите на овој проект.

-Кросбоу е меѓународен проект на Европската Унија кој почна пред три години со идеја да се испитаат можностите за регионална соработка на електропреносните систем –оператори за максимално искористување на зелената енергија, така што ќе се унапредува потрошувачката и нејзиното складирање, на тој начин што сите учесници ќе имаат финансиска корист. Засега нема регулатива, ниту пазар за енергетско складирање ниту во регионот, ниту во дел од Европа. Ова е прв проект што ја вклучува ЈИЕ и е огромна можност за нашиот регион да покаже предност за развој на нови трговски механизми и да покаже на Европа дека има техничка поддршка, истакна Милановиќ.

Весна Борозан, редовен професор на ФЕИТ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" истакнувајќи го значењето на регионалниот проект за нашата земја рече дека проекто се фоксура на двата основни тренда во современите електроенергетски системи: децентрализација на производството на електрична енергија во рамки на системот по пат на интеграција на производството на електрична енергија од малите обновливи извори на енергија на пониските напонски нивоа и истовремено, потполно отворање на пазарите на електрична енергија и нивното поврзување во пан-европскиот пазар на енергија и растечката конкуренција.

Според неа овој проект нуди решенија што ќе дадат можност на најмалите, по моќност, учесници на пазарот, вклучувајќи ги домаќинствата и малите електрани да станат конкурентни учесници на пазарот.

Компаниите учесници во проектот МЕПСО и ЕСМ го истакнаа значењето и очекувањата на „Кросбоу" во однос на нивното идно работење.

– МЕПСО ги прифати предизвиците и активно работи на регионални  и на европски проекти. „Кросбоу" е еден од нив. Досега имаме одлични резултати од направените студии. Клучни поенти на кои се фокусира проектот од аспект на работата на систем-оператор се: регионален оперативен центар за балансирање, регионален координативен центар за обновливи извори и за капацитети за складирање и мониторинг систем за набљудување и предупредување. Овој сет на алатки за регионален менаџмент и управување ќе донесе исклучителен напредок во управувањето со преносната мрежа, соопшти Ева Шуклева, генералната директорка на МЕПСО.

Генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски потенцира дека нивната програма согласно енергетската политика на државата што е усогласена со глобалните енергетски трендови и движења е во иднина само да се зголемува уделот на обновливите извори.

-Во поблиска и подалечна иднина ние само ќе го зголемуваме производството на електрична енергија од обновливи извори. Затоа нам како производител ни е важно да има мрежа што ќе може да го прифати продуктот од тие извори, рече Ковачевски.

Проектот, кој треба да овозможи зајакнување на регионалната соработка помеѓу операторите на електропреносните системи во Југоисточна Европа, ќе понуди решенија за зголемена флексибилност и стабилност на системите, преку подобрено управување со размената на моќност на интерконекциите, како и нови решенија за складирање на енергијата,  подобро управување со комуникациите и други придобивки.

Тие се најбогатите луѓе во Кина

На листите на милијардери и најбогати луѓе на светот навикнати сме да ги гледаме имињата на успешните бизнисмени од Западот, но и Истокот, посебно Далечниот исток има свој адути. 

Секако во преден план се богатите Кинези.

Џек Ма Јун – Алибаба

Секако најпознатиот милијардер од Кина е Џек Ма Јун, еден од основачите на светски познатата трговска онлајн платформа Алибаба.

Џек Ма со членовите на семејството е „тежок“ околу 39 милијарди долари,според податоците на истражувачкиот институт Хурун.

Минатата година Алибаба имала приходи од 56 милијарди долари, како четврта фирма на светската листа, зад Амазон, Гугл, и кинескиот ЈД, во јуни минатата година на берзата вредела 540 милијарди долари. Сега Алибаба вреди 445 милијарди.

Пони Ма Хуатенг – Тенцент

Тенцент е уште една мегауспешна кинеска компанија , основана и водена од Пони Ма Хуатенг, 48 бизнисмен чие богатство е проценето на 37 милијарди долари.

Всушност Тенцент е Азискиот број 1 , тоа е воедно е една од најголемите компании во областа на интернет базиран на технологија во светот.

Су Јиајин – Евергранде

Третиот најбогат човек во Кина е милијардерот од „стар ков“ , кралот на градежништвото и недвижнините 61- годишниот Су Јиајин , сопственикот на Евергранде  има богатство вредно 30 милијарди долари.

Евергранде минатата година била највредната фирма со промет на недвижнини на светот.

Хе Синагијан и Хе Јиангфенг – Мидеа

Мидеа на основачите Хе Синагијан (77 год.) и неговиот син Хе Јиангфенг(52) им обезбедила мирна и богата старост и богатство од 26 милијарди долари.

2Мидеа груп“ е компанија која произведува бела техника и мали домашни апарати, од 2016 година и роботи , посебно откако ја преземала германската компанија КУКА , најголемиот светски производител на роботи.

Су Пиаојанг и Жонг Хуијуан – Јианг Су / Хаснох

Листата на најбогати Кинези  ја завршуваме со три непознати имиња за светската јавност, иако со своите 25 милијарди долари брачната двојка Су Пиаојанг и Жонг Хуијуан има многу повеќе од светски познатиот основач на Тесла, Елон Маск, кој „тежи“ само 22 милијарди.

Целото богатство овој брачен пар го заработил со фармацевските куќи Јуингсу и Хаснох.

Кина инаку според славниот магазин „Форбс“ во 2019 година има 324 доларски милијардери, бројка значително помала од 2018 кога имала 372 –ца милијардери.

притисни ентер