Научниците покажаа разлики во функционирањето на мозокот на ранобудните и на ,,ноќните птици”

Мозочните функции на ранобудните и на ,,ноќните птици” се разликуваат , покажаа последните истражувања.

Научниците го снимале работењето на мозокот меѓу 8 и 20 часот на оние кои обично заспиваат околу 2.30 часот и се будат околу 10.30 наутро , како и на ранобудните , кои легнуваат пред 23 , а стануваат околу 6.30 часот. Кај оние кои легнуваат подоцна било утврдено дека има помалку конектиовност во деловите на мозокот поврзани со одржување на будна состојба.

Исто така , имале помало ниво на внимание, побавни реакции и засилена поспаност.  Според научниците тоа ги става во понеповолна позиција оние кои се нарекуваат ,,ноќни птици” , порради ограничениот работен ден.

Во истаржувањето биле опфатени 38 лица и ја снимакле мозочната финкција кај нив со помош на магнетна резонанца. Волонтерите потоа извршувале различни задачи во време од 8 до 20 часот , а за тој период пријавувале и периоди на поспаност.

Ранобудните биле најмалку поспани и најбргу реагирале во задачите што ги добивале во утринските часови , многу подобро од другите. ,,Ноќните птици” биле најмалку поспани и најдобро работеле околу 20 часот , иако нивните резултати во тој период не биле нешто подобри отколку кај ранобудните. Тоа значи дека конективитетот на ,,ноќните птици” е ослабен во текот на целиот работен ден, велат научниците.

Раководителката на истражувањето , професорката Елис Фејчер Чајлдс од Универзитетот во Бирмингем смета дека ваквите резултати би можеле да произлегуваат од фактот што ,,ноќните птици” биле загрозени во текот на целиот живот.

Таа потсетува дека овие луѓе морале да се прилагодуваат за да одат наутро на училиште , а потоа и на работа од наутро , иако нивниот организам не бил прилагоден кон тоа.

,,Кога како општество би биле пофлексибилни во управувањето со времето , би можеле многу повеќе да постигнеме во зголемување на продуктивноста и намалување на здравствените ризици.” , смета професорката.

Актерката се породила на 42 години па набргу по породувањето ги покажала стомачните мускули (фото)

Актерката Дајан Кругер (42) ни самата не можела да поверува колку брзо телото и се вратило во првобитната состојба после породувањето.

Дајан за прв пат станала мајка пред четири месеци, а пред некој ден објавила фотографија од стомачните мускули на својот профил на Иснтаграм.

„Дали се правам важна? Да! Затоа што е ова е сериозна работа. Мислев дека ова е невозможно откако се породив, посебно во мои години“ – напишала таа.

„Немам личен тренер, но многу сум посветена на тоа да го вратам своето тело. Првенствено поради себе, а потоа и поради мојот маж. Женското тело навистина е неверојатно“ – заклучила Дајан.

Кон крајот на минатата година со партнерот Норман Ридс добија ќерка.

Парот се запозна на снимањето на филмот „Скај“, а врската ја обелоденија во март 2015 година.

Родила шест деца за само девет минути

Телма Чијака од Тексас пред два дена родила шесторка, два пара близнаци и еден пар близначки, во период меѓу 4.50 и 4.59 часот во болницата во Тексас.

Сите се во стабилна состојба, но во моментот се наоѓаат во неонаталната единица за интензивна нега, со оглед на тоа дека се родени со мала телесна тежина.

Машките бебиња се уште не добиле имиња, а девојчињата ќе се викаат Зина и Зуриел.

Фотографијата на среќната мајка ја објавија членовите на неонаталниот тим на Фејсбук. Во описот на фотографијата напишале дека шансата за шесторка е проценета на 1 спрема 4.7 милијарди.

Романскиот бизнисмен изградил автопат од еден метар - само за да ги посрамоти властите (видео)

Романски бизнисмен изградил автопат во должина од еден метар во североисточна Романија во знак на протест поради лошата патна инфраструктура во земјата.

Романија има една од најкратките мрежи на автопатишта во ЕУ од само 806 километри за целата земја, иако има територија скоро еднаква на Велика Британија која има околу 4.000 километри, наведува „БиБиСи“.

Британија при тоа не е ни меѓу земјите на ЕУ со најголема патна мрежа, најмногу има Шпанија со 16.000 километри, а следува Германија со 14.000 километри, според податоците на „Евростат“.

Мандачи за „БиБиСи“ изјавил дека целта му е да го обедини народот во напорите да имаат автопатишта. Автопатот на парцела во негова сопственост во близина на фреквентниот главен пат симболично е изграден во Сучава, област без автопатишта. Тој изјавил дека тој регион е единствен во Романија каде воопшто нема автопатишта.

„Немаме ни еден метар автопат па се одлучив да изградам метар и да покажам оти тоа е можно“ – изјавил Мандачи за „БиБиСи“.

Сообраќајот на најблискиот пат е во застој затоа што неколку приврзаници се пријавија да присуствуваат на таканареченото отворање на автопатот.

Беа присутни и неколку медиуми, како и возило за итна помош и противпожарно возило, додека мал авион прелетувал со натпис со кој се бараат автопатишта.

„Мислам дека сме обединети. Никогаш не сум доживеал момент на ваква солидарност меѓу Романците“ – извикал Мандачи над буката автомобилски сирени.

Насобраните гласно навиваа додека тој ја пресекувал лентата за да го отвори тоа што го нарекле „споменик автопат“.

 

притисни ентер