Владата прва се преименува во Влада на Република Северна Македонија

Владата информираше дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Преспанскиот договор, кој Министерството за надворешни работи соодветно го објави  во Службен весник.

Ова доаѓа откако вечерва Грција ја испрати вербалната нота дека тамошниот Парламент го ратификувал Преспанскиот договор и Протоколот за членството на земјава во НАТО.

Соопштението е потпишано во Владата на Република Северна Македонија, а сајтот на Владата веќе го користи новото име.

Општина Ресен ќе го реконструира градскиот пазар

 Општина Ресен ќе врши реконструкција и адаптација на градскиот пазар со која ќе се овозможат подобри услови за работа и организирање на градски пазар.

За проектот се изработува техничка документација, а целта е на подолг рок во Општина Ресен да има уреден и стандардизиран градски пазар, посочуваат од секторот за односи со јавност на тамошната локална самоуправа.

-За реализација на оваа инвестиција ќе обезбедиме 3,7 милиони денари, средства од општинскиот и буџетот на Центар за развој на пелагонискиот плански регион. Но, со оглед дека интерес за овој проект на општината има и од бизнис секторот, очекуваме и донации за комплетирање на проектот, информираат од Општина Ресен.

Во текот на 2020 година Општина Ресен ќе изработи и физибилити студија за решавање на проблемот од недостиг на паркинг места, за што како што посочуваат ќе биде изаботена документација со сообраќајно техничко решение и економско-финансиска анализа.

-За реализација на проектот нови паркинг места во Ресен ќе бидат инвестирани 10 милиони денари, информираа од тамошната локална самоуправа. 

Врнежи до задутре, од сабота нов влажен бран

За денеска се најавени врнежи од дожд, пообилни  во западните и јужните делови, каде се очекуваат над 25 литри дожд на метар квадратен. 

Преодно стабилизирање на врнежите од дожд кои од попладне на планините и на некои повисоки места ќе преминат во снег ќе има задутре, а в петок кон крајот на денот и в сабота се очекува нов влажен бран со врнежи од дожд, а на планините од снег, покажува прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

За денеска се најавени врнежи од дожд, пообилни  во западните и јужните делови, каде се очекуваат над 25 литри дожд на метар квадратен. Попладне и во текот на ноќта на планините и на некои повисоки места тие ќе преминуваат во снег.  Ќе дува слаб доумерен, кон крајот на денот повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од пет до 11 степени

Утре времето ќе биде претежно облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег, особено претпладне.Преодно стабилизирање ќе има в четврток, а во петок кон крајот на денот и во сабота се очекува нов влажен бран со врнежи од дожд, а на планините од снег, стои во прогнозата на УХМР.

Минимални температури до минус три степени се очекуваат в  четврток и в петок, а дневните ќе се искачат до 11 односно 13 степени.

Пленарната седница за Буџетот на 16 декември, годишното обраќање на Пендаровски на 18-ти

Ова било договрено денеска на редовната средба на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Собранието Талат Џафери.

Собраниската седница за Буџетот за наредната година ќе почне на 16 декември. Парламентот за утре има закажано уште една редовна пленарана седница, а на 23 декември најверојатно ќе има уште една на која треба да бидат разгледувани заостанати закони и закони кои допрва пристигнуваат во собраниската архива.

Ова било договрено денеска на редовната средба на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Собранието Талат Џафери.

До крајот на годината се закажани уште две седници и тоа на 18 декември на која ќе биде редовното годишно обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски, и на 26 декември, кога ќе биде последната седница за поставување пратенички прашања за годинава.

Во Собранието денеска има закажано повеќе комисиски седници, но почетокот на најголем дел од нив доцни по повеќе од еден час. Причина за тоа, како што велат пратениците, е координацијата на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и тоа што поради закажаните седници на повеќе комисии пратениците не можат да стасаат да присуствуваат на некои од нив па се чека за кворум.

Истовремено, како што наведуваат од Собранието, до законодавниот дом се пристигнати или пристигнуваат и нови законски предлози од Владата. Голем дел се усогласувања со новиот закон за прекршоци. Се уште нема информација за тоа за колкав број закони станува збор. 

притисни ентер