Акција за чистење на отпадот во студентскиот дом „Пелагонија"

 Јавното претпријатије „Комунална хигиена" –Скопје почна доброволна акција за чистење на енормната количина на насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија" во Oпштината Кисела Вода.

Директорот на ЈП „Комунална хигиена" –Скопје Абдусамед Шабани нагласи дека иако оваа не е нивна обврска, сепак, тие како комунално претпријатије ќе најдат начин како да ги елиминираат сите црни точки што се секојдневие во Градот Скопје.

Воедно директорот Шабани апелира до граѓаните и до медиумите да им се придружат на нивните активности за покревање на свеста кај граѓаните за почисти средини.

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов упати апел до сите институции да имаат организирани служби за чистење на просторот.

-Сите општини да се грижат за подобрување на нивото на јавна хигиена и сите граѓани заеднички да помогнеме во оддржувањето на јавната хигиена на Градот. Овие диви депонии, што можевме да ги видиме, ги создаваат луѓе. Отпадот не никнува од земја, туку ние сме тие што сме одговорни за неговот создавање. Токму затоа апелирам до граѓаните на нашиот град и до студентите отпадот да го фрлат таму каде што му е местото, кај корпите и контејнерите. Меѓутоа мора да разбереме дека изборот е наш дали сакаме да живееме во чист или валкан град, изјави Шилегов.

Директорот на Студентскиот дом „Пелагонија" Бујар Муртезани истакна дека во текот на оваа година ќе биде поставен видео надзорен систем што ќе ги идентификува несовесните студенти и согласно со правилникот за куќен ред и статус ќе бидат соодветно санкционирани.

-Несовесните студенти кои ќе се идентификуваат дека фрлаат отпад првиот пат ќе бидат опоменети, вториот пат ќе бидат казнети со парични казни и третиот пат ќе бидат избркани од студентскиот дом. Службите секојдневно си ја вршаат својата работа и го чистат отпадот и дека има повеќе отпад за време на викенди кога службите не работат, рече Муртезани.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, рече дека во соработка со Комунална хигиена и ЈП „Паркови и зеленило" минатата година оствариле акција каде од една депонија направиле парк и дека годинава се очекува да имаат уште две такви акции каде целосно ќе се исчистат две нови депонии.

Сите говорници ја искористија оваа акција и за да упатат апел до студентите и граѓаните за посовесно оддржување на јавната хигиена и зачување на животната средина.

Акција против аерозагадувањето во Скопје, Кичево и Тетово

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска ќе учествуваат во Акцијата против аерозагадувањето која ќе се одржи во Скопје

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска ќе учествуваат во Акцијата против аерозагадувањето која ќе се одржи во Скопје, а ќе се спроведе и на локации во Тетово и Кичево.

Предвидените активности во Скопје ќе почнат во 10:00 часот, во близина на Воениот стадион, со садење садници од страна на припадници на Армијата, додека во 11:00 часот во акцијата ќе се приклучат заменик министерот Макрадули, министерката Шекеринска и градоначалникот Шилегов.

Акцијата против аерозагадувањето е во организација на Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата. /МИА

Коловозите суви, на граничните премини нема задржувања

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. 

Интензитетот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. /МИА

В петок возилата на јавниот превоз по неделен возен ред

По повод претстојните велигденски празници, в петок, 26 април, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред.

По повод претстојните велигденски празници, в петок, 26 април, возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред, со исклучок на автобусите на линиите 11, 11А, 18 А, 32, 47А, 51, 55, 55В, 56, 56А, 64А, 65А, 70, 74, 80А, 81, 118, 160, 180, што ќе возат по делничен возен ред.

Во сабота 27 април, недела 28 април, и понеделник 29 април, автобусите на сите линии ќе сообраќаат по неделен возен ред, соопшти ЈСП.

Автобусите по неделен возен ред ќе сообраќаат и во среда на 1 Мај-Меѓународниот ден на трудот.

Жичарницата на Водно ќе работи вообичаено сите празнични денови од 10 до 18 часот, а автобусите што сообраќаат до Средно Водно 25 (Транспортен центар-Средно Водно), 25А (Автомакедонија-Средно Водно) и 25Б (Дом на печат-Средно Водно) в понеделник, 29 април, ќе возат по неделен возен ред.

Жичарницата во вторник, 30 април, нема да работи. /МИА

притисни ентер