Вчера во Скопје казнети 73 возачи за брзо возење

Во текот на изминатото деноноќие во Скопје санкционирани се 73 возачи за брзо возење.

Во текот на изминатото деноноќие во Скопје санкционирани се 73 возачи за брзо возење, двајца биле под дејство на алкохол, 13 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и еден почетник, покажуваат податоците од билтенот на СВР Скопје.

Во текот на изминатите 24 часа во Скопје се случиле вкупно четири сообраќајни незгоди, од кои во две со лесни телесни повреди се здобиле две лица и во две е причинета материјална штета.

Сообраќајната полиција издала 100 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак" подигнати се 78 возила.

Од сообраќај се исклучени едно техничко неисправно возило и 15 нерегистрирани возила. На црвено светло поминале пет возачи, едно лице не носело зимска опрема во возилото, 30 за не носење сигурносен појас и 33 користеле мобилен телефон.

Санкционирани се и пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и двајца пешаци кои поминале коловоз на црвено светло.

Одделението за превенција денеска ќе реализира посебна воспитна сообраќајна мерка на која ќе присуствуваат граѓани кои направиле прекршоци по разни основи во својство на возачи. /МИА

Сведок на „Еразмус": Шуклев бараше да има сексуални односи или 1.000 евра за да даде оценка

Сведокот Дејан Трајковиќ на денешното рочиште за случајот „Еразмус" наведе дека професорот Бобек Шуклев барал да има сексуални односи или да добие 1.000 евра за да и даде оценка на студентка на Економскиот факултет.

Трајковиќ, кој од 2012 од 2018 година бил вработен во бифето на Економскиот факултет, посочи дека две студентки, го прашале дали може да им „среди" за оценка. Сведокот го прашал Шуклев, а тој му рекол да и каже на студентката дека сака да има сексуални односи со неа или таа да плати 1.000 евра. Трајковиќ и пренел и таа одбила да има секс со професорот, но рекла дека ќе плати.

Откако му било пренесено што одговорила, Шуклев рекол „би сакал да имам секс со неа бидејќи е многу убава, но нека си плати".

По некое време, двете студентки, од кои, како што опиша сведокот, „едната била бремена, а другата имала црна коса", повторно го прашале дали има шанси да посредува и за оценка кај други професори.

Демонстраторот Драган Денковски му кажал на Трајковиќ дека може да заврши работа за студенти да добијат оценка кај повеќе професори, меѓу кои Драги Јанев, Славе Ристески, Шуклев и други. Денковски му ги кажал тарифите за плаќање за оценка кај професорите.

Сумите се движеле од 500 до 1000 евра.

Двете студентки прифатиле да платат и тие му дале пари и индекси на Трајковиќ за тој да му ги предаде на Денковски.

По некое време сведокот ги видел оценките во индексите на девојките, за кои тие платиле.

Следното рочиште за случајот „Еразмус" е закажано за 23 декември.

Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање дека во повеќе наврати во текот на 2015 и 2016 година, искористувајќи ја својата положба сториле кривични дела.

Обвинетите Шуклев и Ристески се товарат за примање поткуп и примање награда за противзаконито влијание, Љ.Ј. и С.Д. за злоупотреба на службената положба и овластување, а Денковски за давање поткуп.

Основен суд Скопје 1 на обвинетите им издаде забрана да држат предавања и други работни активности поврзани со кривичното дело за кое се товарат. /МИА.

Работна сабота за администрацијата со акција за чистење

За вработените во државната администрација, со исклучок на тие од здравствените и образовните институции, претстојната сабота (14 декември) ќе биде работен ден и ќе се спроведе акција за чистење.

Како што одлучи Владата, на 14 декември ќе се одработува  2 јануари 2019 година, којшто беше прогласен за неработен ден за вработените во државните институции.

Владината одлука, според препораката, треба да спроведат и единиците на локалните самоуправи, јавните претпријатија и другите правни лица основани од општините, за кои 2 јануари беше неработен ден.

-Според одлуката на Владата во сабота на 14 декември од страна на јавниот сектор ќе се спроведе акција за чистење на животната средина „Администрацијата чисти со Не биди ѓубре" со цел подигање на свеста за почиста околина. За распоредот и локациите за спроведување на акцијата вработените во јавниот сектор дополнително ќе бидат известени од страна на раководните лица на институциите, информира МИОА

За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

 Во октомври годинава се издадени 308 одобренија за градење, за 11,6 проценти повеќе споредено со октомври лани, при што е предвидена изградба на 562 стана.

Предвидената вредност на објектите изнесува 3.760.827.000  денари и е за 35,3 проценту помалку во однос октомври минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика.

Скопскиот регион и натаму е со најмногу нови дозволи за градење, чиј број во октомври изнесувал 84. По него следат Полошкиот со 49, Југоисточниот со 46,… а најмалку одбренија, осум, се издадени во Североисточниот регион.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 151 (49 проценти) се наменети за објекти од високоградба, 43 (14 проценти) за нискоградба, а 114 (37 проценти) за објекти за реконструкција. Инвеститори на 180 објекти или 58,4 проценти се физички лица, а деловни субјекти на 128 (41,6 проценти) објекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 562 станови, со вкупна корисна површина од 50 294 метри квадратни. Од вкупниот број предвидени станови, 357 се во Скопскиот регион, односно  190 во општина Ѓорче Петров, 145 во Бутел, 10 во Центар. Нови 84 станови ќе има во Југозападниот регион, од кои 41 во Охрид, 27 во Струга, 16 во Кичево…Во Полошкот регион се планирани 67 стана, а во Североисточниот само еден и тоа во Липково.

притисни ентер