Италијанската десница бесна - Махмуд победи на Сан Ремо (ВИДЕО)

Дваесет и седумгодишниот Алесандро Махмуд , кој за себе вели дека е стопроцентен Италијанец , победи на фестивалот на забавни песни , Сан Ремо.

Мајката на Махмуд е од Сардинија , а татко му е од Египет , а себеси се смета за Италијанец. Фестивалот го следеа околу 10 милиони телевизиски гледачи. Махмуд победи со гласиовите на жири комисијата , додека публикатѕа му додели само 14 проценти од гласовите, во однос на второпласираниот Ултимо , кој освои 46 проценти од гласовите.

По победата , се појавија жестоки коментари прво на социјалните мрежи , а потоа и во јавноста.

Така меѓу другите се огласи италијанската десница со коментар : ,,Али Баба, ти не победи , ти помогнаа да победиш!”

Италијанскиот министер за внатрешни работи и шеф на владејачката десничарска партија Матео Салвини , не се воздржа , а да не даде жесток коментар на Твитер , што дополнително ја загреа негативната атмосфера кон музичарот.

,,Махмуд ...паф... Најдобра италијанска песна? Јас би го избрал Ултимо , што мислите вие?” , напиша Салвини.

Алесандро Махмуд со победничката песна од Сан Ремо во мај ќе ја претставува Италија на Песната на Евровизија.

Тој на сите коментари одговара: ,, Јас сум Италијанец, роден сум и израснат во Милано , значи сто проценти сум Италијанец.”

Заведува со поглед: Погледнете го ова драматично издание на Адриана Лима

Синоќа в о Лос Анѓелес е одржана гала вечерта „Hollywood For Sience” на која се појави и некогашната главна манекенка на Викторија сикрет, Адриана Лима.

Лима (37) се појави во необичен асиметричен фустан со неонски бои и уште еднаш го потврди овој тренд во модата.

Несекојдневниот краток фустан го искомбинира со проѕирни црни штикли, а драматичниот изглед го нагласи со мачкестиот ајлајнер кој допринесе Лима да изгледа многу упадливо.

Фустанот е креација на Дејвид Коме и во слободната продажба чини нешто помалку од две илјади фунти.

Foto: Getty

Видео: По 38 години повторно најдена најголемата пчела на светот

Најголемата пчела на светот е повторно пронајдена во Индонезија, откако 38 години се сметаше за исчезната.

Се работи за  Валасовата џиновска пчела, чиј примерок, последен пат бил забележан во 1981-та година. Голема е колку палец на возрасен човек и е пет пат поголема од домашната пчела.

 Ја пронашол тим од јужноамерикански и австралиски биолози, сместена во гнездо на термити на дрво.

- Беше неверојатно да се види овој летечки булдог од светот на инсектите, за кој не бевме сигурни дали се уште постои, да се види колку е навистина голем, изјавил фотографот Клеј Болт.

Единаесет новозаболени од морбили, тројца хоспитализирани

Единаесет новозаболени од морбили се регистрирани вчера, од кои тројца се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести.

Останатите осум се амбулантски прегледани и пуштени на домашно лекување, информираат од таа јавна здравствена установа.

Меѓу хоспитализираните е осуммесечно бебе од Тетово невакцинирано со бронхопневмонија, 26-годишна пациентка од Тетово вакцинирана со една доза и 36-годишна пациентка од Тетово без податок за вакцинален статус со бронхопневмонија.

На Клиниката има 26 пациенти со морбили и компликации од кои 10 се возрасни, а 16 се деца.

Од осумте заболени кои биле амбулантски прегледани и пуштени на домашно лекување, две се деца на возраст од една и пол година и 14 години од Скопје, а едно е петмесечно бебе од Гевгелија, кои се невакцинирани. Останатите заболени кои биле амбулантски прегледани и пуштени на домашно лекување се на возраст од 21 до 36 години и за најголем дел од нив нема податок за вакцинална покриеност, посочуваат од Клиниката. 

притисни ентер