Тајани се извини за изјавата: Не сакав никого да навредам

На почетокот на пленарната седница на Европскиот парламент , претседателот Антонио Тајани изрази жалење , доколку погрешно биле разбрани неговите изјави за Истра и Далмација.

Политичарите од Хрватска и Словенија излегоа со остри реакции по изјавата на претседателот на Европскиот Парламент.

,,Во својот говор сакав да го истакнам мирот и помирувањето меѓу Италијаните , Хрватите и Словенците. Зборував за италијанска Далмација и Истра , но не со намера за присвојување територии. Жал ми е доколку моите зборови се погрешно протолкувани , не сакав никого да навредам , само реков дека тоа што се случи не смее да се повтори.” се ивини Тајани пред почетокот на пленарната седница во Стразбур.

На неговата изјава за италијанска Истра и Далмација најжестоко  реагираше словенечкиот претседател Борут Пахор , кој му се обрати со писмо на италијанскиот претседател Серџо Матарела.

Пахор во писмото изразил длабоко жалење за изјавата на Тајани и на вицепремиерот Матео Салвини , која во Словенија е примена со загриженост , зашто не е прв пат во Италија да се изнесуваат слични тези.

Екстремни нивоа на микропластика на северот на Атлантскиот Океан (ВИДЕО)

Во Атлантскиот Океан има море без брег , Саргаското Море , кое е дефинирано со океанските струи , а сега е тема за загриженост во научниот свет.

Во самото Саргаско Море нема морски струи и затоа водата во него е мирна и до сега речиси кристално чиста со проѕирност до 60 метри.

Но , еколозите во ова море најдоа огромна пловечка дамка од отпад , што го донеле морските струи од земјиоте покрај Атлантскиот Океан.

Во оваа огромна пловечка депонија се крие и екстремно големо количество на микропластика, пто завршува во шкргите на во стомаците на морските животни.  

Од Гринпис најдоа големи колечества пластично ѓубре во ова море , како шишиња , кеси и рибарски мрежи. Кога еколозите се нурнаа во водата , околу нив почнаа да светкаат мали парчиња пластика , што го уништува живиот свет. Иако испитувањата се во тек , наведуваат дека во еден примерок вода се најдени 1 300 фрагменти на микропластика , што е повеќе и од количеството во страшната депонија на Пацификот.

„На подрачјето каде се наоѓаат алгите Саргасум и каде што зедовме најголем дел од примероците, забележавме многу парчиња пластика испреплетени во алгите“, рече морскиот биолог Селија Оједа, укажувајќи на мали парчиња кои лебдат на површината на секој примерок.

„Бојата на морето е убава, сина. Но, кога ги анализирате примероците, вие сте шокирани од количината на регистрирана микропластика“, додаде таа.

Најмалку 13 туристи загинаа во автобуска несреќа во Лаос (ВИДЕО)

Најмалку 13 кинески туристи загинаа во сообраќајна несреќа , кога патнички автобус слета од патот во Лаос.

Во несреќата се повредени уште 31 лице , соопшти кинеската амбасада од главниот град на Лаос , Виентијан.Во моментот на несреќата во автобусот имало 44 кинески туристи , како и возач и водич , државјани на Лаос. Тие се здобиле со помали повреди.

Несреќата се случила кога автобусот , возејќи на надолнина на тесен пат во близина на историското место Луанг Прабанг , излетал од патот.  

Загина работник по пад од кран на зградата на ФФМ

Попладнево по пад од кран на зградата на ФФМ во Ново Лисиче , загина 56 годишен работник од Скопје.

Работникот на 56 годишна возраст паднал попшладнево околу 16 часот од зградата на ФФМ , каде бил качен на кран и ги чистел прозорците. Тој починал на самотот место и биле неуспешни обидите на докторите од Брзата помош да го реанимираат.

МВР потврди дека лицето В.П од Скопје паднало и починало на лице место додека извршувало градежни работи на зградата, а надлежен јавен обвинител работи на утврдување на причините за несреќата.

притисни ентер