Средба Џафери-Церар: Време е да се искористи овој историски момент

Во рамки на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Република Словенија,  Миро Церар.

На почетокот на средбата, министерот Церар изрази задоволство што неколку месеци по неговата официјална посета на Република Македонија има чест да го прими претседателот Џафери во неговиот кабинет и тоа во историски момент за нашата земја, во пресрет на утрешната ратификација на Протоколот за членство во НАТО од страна на Република Словенија. Тој истакна дека Република Словенија безусловно ја поддржува Република Македонија во сите нејзини напори на билатерален и мултилатерален план уште од нејзината независност.Тој укажа дека во таа насока ќе продолжи и во иднина особено кога станува збор за отпочнувањето на процесот за преговори за членство во Европската унија. 

Претседателот Џафери изрази благодарност за поддршка од Република Словенија и притоа изрази задоволство од продуктивната заедничка соработка. Тој истакна дека Република Македонија и покрај тоа што беше оценета како земја која ги исполнува стандардите за членство во НАТО уште од 2008 година, поради спорот со името, долго стоеше пред вратите на НАТО и Европската Унија. Во продолжение претседателот потенцираше дека парламентарното мнозинство и Владата успешно ги надминаа отворените прашања со соседите, при што беа затворени две прашања: со Република Грција и Република Бугарија. Сега се очекува со ратификацијата на Протоколот за пристапување во НАТО од страна на националните парламенти од земјите членки, најдоцна до почетокот на 2020 година да станеме членка на НАТО.

Министерот Церар потенцираше дека примерот на Република Македонија во насока на унапредување на односите со соседите и надминување на отворените прашања на мирен и конструктивен начин е позитивен како за целиот регион така и за идните генеарции затоа што ќе им овозможи да живеат во мирна и безбедна средина, интегрирана во НАТО и ЕУ.

Претседателот Џафери истакна дека парламентот работи посветено во насока на исполнување на сите неопходни реформи со активна вклученост на  опозицијата. Тој го потенцираше позитивниот извештај од страна на Европската комисија и одредувањето на датум за преговори од страна на Советот на ЕУ. Исто така претседателот Џафери го запозна министерот со актуелните активности во Собранието, при што истакна дека во моментов во нашата земја се одвива процесот на скрининг, по што следи и усогласувањето на домашното законодавство со тоа на ЕУ. Претседателот Џафери потенцираше дека сега е време да се искористи овој историски момент и да продолжиме понатаму да работиме во насока на зајакнување на економијата, подобрување на благосостојбата на граѓаните, квалитетот на образованието, здравството и сите други аспекти кои го засегаат секојдневниот живот.

На крајот на средбата, двајцата соговорници истакнаа дека е потребно да се зајакне меѓусебната поддршка и да се продлабочи соработката меѓу двете земји во повеќе области преку размена на искуства и заемни посети. 

Општина Гостивар ги укина службените мобилни телефони

Трошоците за претплата, разговори и други услуги на над 50 телефонски броеви нема повеќе да ги плаќа општина Гостивар. 

Во иднина, службените телефони ќе станат приватни и фактурите ќе си ги плаќаат самите службеници.

Укинувањето на поволностите ги најави градоначалникот Арбен Таравари преку својот „Фејсбук" профил како дел од кампањата „Да го штедиме буџетот".

– Ниеден вработен во општина Гостивар, од почеток на август 2019, нема да користи службен телефон. #ДаГоШтедимеБуџетот, стои во постот на Таравари.

Според секретарот на општина Гостивар, Назми Јусуфи, договорот со досегашниот мобилен оператор не е продолжен и нема да се склучува нов.

– Броевите кои беа опфатени со договорот, во иднина ќе бидат приватни и лицата кои досега ги користеа сами ќе си ги плаќаат трошоците. Овој потег е во рамки на кампањата за штедење и намалување на трошоците. Досега за трошоците за мобилни услуги, општината плаќаше над сто илјади денари месечно. Од овој месец сите вработени сами ќе ги плаќаат сметките, изјави Јусуфи за МИА.

Според досегашната пракса, поголем дел од вработените, раководителите на сектори и други служби кои се под надлежност на локалната самоуправа, користеа службени телефони. За оваа намена на годишно ниво од општинската каса се одлеваа близу 20 илјади евра. /МИА

Иран предупредува: И ние би можеле да се однесуваме непредвидливо како САД

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска предупреди дека и Техеран би можел „непредвидливо“ да постапува на „непредвидливите“ политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

„Ако има непредвидливост од двете страни тоа ќе доведе до хаос. Претседателот Трамп не може да биде непредвидлив а да очекува од другите да бидат предвидливи. Непредвидливоста ќе доведе до взаемна непредвидливост а непредвидливоста е хаотична“, вели Зариф.

Се изнесува мебелот од куќата на Катица Јанева (ВИДЕО)

Попладнево полицијата го изнесува мебелот од домот на шефицата на СЈО во оставка , Катица Јанева , за кој што има сомневања дека е набавен со пари од аферата ,,Рекет”.

Попладнево со полициска асистенција се изнесува меделот од куќата на шефицата на СЈО во оставка , Катица Јанева , за кој се смета дека чини 5 000 евра и бил набавен со парите од аферата ,,Рекет”.

Акцијата за изнесување на мебелот од куќата во скопско Козле е во тек.

Полицијата врши претрес и во куќата на јанева во Гевгелија. Попладнево , според дел од медиумите , во Геријатриската болница во Гевгелија починала мајка и на Јанева. 

ЈО бара притвор за Јанева, која е осомничена за злоупотреба на службена положба и овластување заради стекнување лична корист во случајот „Рекет. 

притисни ентер