Рускиот амбасадор во Атина: Членството во НАТО не може да биде фактор на стабилност

Интеграцијата на уште една земја во НАТО несомнено не може да ја зајакне стабилноста и безбедноста на Балканот, вели рускиот амбасадор во Грција, Андреј Маслов во интервјуто за информативниот портал „Спутник".

Амбасадорот на Русија објаснува дека тие како постојан член на Советот за безбедност сметаат дека биле прекршени законските јасности во процесот на одобрување на договорот, јави дописничката на МИА од Атина.

Масlов додава дека двете страни стигнаа до договор, најдоа ново име и тоа е прашање што се однесува на двете страни „и се чини како да нема ништо лошо во тоа".

-Проблемот, сепак е дека процесот на официјализирање на договорот беше со сериозни прекршувања во домашното право на една од земјите. Референдумот за името таму беше неуспешен. И покрај тоа, процесот на ратификација ја игнорираше волјата на најголемиот дел од населението на земјата. Русија како постојан член на Советот за безбедност на ОН – а и името секако е на агендата на Советот за безбедност од 1993 година – го нагласува фактот дека беа прекршени законските јасности на процесите за одобрување договорот. И секако, како што реков, таков забрзан, трескавичен прием на балканска земја во НАТО не може да биде фактор на стабилност, вели Маслов во интервјуто за „Спутник", пренесе МИА.

Протоколот за ратификација на членството на Македонија во НАТО пред француската влада

По претставувањето на предлог-законот на министерскиот совет, истиот влегува во парламентарна постапка каде ќе треба да биде изгласан од Националното собрание и Сенатот.

Француската влада на денешниот министерски совет го разгледа Предлог-законот за  одобрување на ратификацијата на Протоколот од Северноатлантската спогодба за пристапување на Македонија, претставен од министерот за Европа и надворешни работи, јавува дописникот на МИА од Париз.

–Влегувањето во сила на протоколот кон Северно-атлантскиот договор за пристапување на Северна Македонија ќе ѝ овозможи на оваа земја да стане 30-та членка на Атлантската алијанса, кога 29-те земји-членки на НАТО гќе известат дека го ратификувале протоколот", се вели во соопштението на француската влада.

–Пристапувањето на Македонија во НАТО ќе ја зајакне безбедноста на регионот и на алијансата како целина, се вели понатаму.

Притоа од француската влада се нагласува дека „Франција ќе остане особено внимателна во однос на клучните принципи на процесот на проширување на НАТО, кои се проценка на сопствените заслуги на земјите кандидати и нивниот придонес во безбедноста на евроатлантската област."/МИА

Средба Жбогар – Нуредини: Подигање на јавната свест на граѓаните за животната средина

Амбасадорот на ЕУ во земјава Самуел Жбогар на денешната средба со министерот за животна средина Насер Нуредини ја нагласил потребата од подигање на јавната свест на граѓаните.

 Особено на младата популација, за прашањата за животната средина и информирал за еко-активизмот што ЕУ го иницира, а во таа насока и активностите кои се спроведуваат во рамки на кампањата под слоганот „Чисто, како дома исто".

Како што соопшти Министерството за животна средина, Нуредини ја поздравил иницијативата и истакнал дека на граѓаните на Македонија, а посебно на младите, треба да им се даде шанса да учат од другите земји, да споделуваат искуства, да применуваат најдобри практики, секако со заедничка поддршка и инвестирање во проекти за заштита на животната средина.

На средбата се разговарало и околу решавањето на проблемот со загадувањето на воздухот и биле разменети искуства како другите земји ги решаваат овие проблеми и што дополнително би можела нашата земја да преземе во таа насока.

Амбасадорот Жбогар, како што се наведува во соопштението, исто така информираше дека следната година во рамки на Берлинскиот процес со кој ќе ко-претседаваат Бугарија и Македонија, во фокусот на агендата ќе биде животната средина, што би значело и обезбедување на финансиска помош за земјите од регионот за решавање на еколошките проблеми.

Министерот Нуредини изразил благодарност за поддршката која ЕУ ја обезбедува за Македонија во заштитата на животната средина со уверување дека ќе бидат вложени максимални напори за нејзино успешно искористување, со цел успешна реализација не само на тековните туку и на многу други идни проекти со цел заштита на животната средина и подобрување на животот на граѓаните./МИА

„Ел Чапо“ осуден на доживотен затвор

Мексичкиот крал на дрогата Хокаин Гузман Лоера познат како „Ел Чапо“, осуден е на доживотна казна затвор, пренесуваат светскте медиуми.

Со ова е завршена една од најбруталните и најозогласените  криминални кариери во модерната историја.„Ел Чапо“ има пратено стотици тони дрога во САД од Мексико и е лично одговорен за бруталната смрт на десетина луѓе.

притисни ентер