Владата ќе добие табла со новото име

Прва институција која ќе добие нов натпис Република Северна Македонија е Владата. 

Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ратификуван во нивниот парламент, ќе бидат ставени новите букви со натписот на нашето ново државно уставно име.

На граничните премини новите табли со Република Северна Македонија се веќе пристигнати.

Името Република Македонија, кое го користевме речиси 30 години, заминува во историјата.

Во Скопје казнети 17 возачи зашто зборувале на мобилен

Девет сообраќајки се случиле во изминатото деноноќие на ниво на Град Скопје од кои пет со материјална штета, две со тешки, а две со полесни телесни повреди.

Вкупно 22 лица се казнети зашто возеле со поголeма брзина од дозволената, 17 зашто зборувале на мобилен додека возеле, а девет зашто не носеле сигурносен појас.

Исклучени од сообраќај се 18 возачи од кои 17 без возачка дозвола и еден возач почетник.

Казнети се и пешаци, 22 зашто не поминале улица на пешачки и седум зашто поминале на црвено..

Со „пајак" се подигнати 44 возила, а исклучени се 15, сите зашто не биле регистрирани. /МИА

Нов бомбашки напад во Шри Ланка

Нова експлозија одекна денеска во реонот на градот Пугода, на околу 40 километри источно од главниот град на Шри Ланка, Коломбо, соопшти локалната полиција.

Се уште нема информации за евентуално загинати или повредени лица.

Полицијата информира дека властите започнале истрага за утврдување на причините за експлозијата.

Денешната експлозија следи по серијата бомбашки напади во неделата, на католички Велигден, врз цркви и хотели, при што загинаа најмалку 359 лица.

Одговорност за нападите презеде џихадистичката група Исламска држава .

„Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение"

Општина Илинден денеска ја организира традиционалната манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение".

-Оваa оригинална и единствена од ваков вид манифестација која што истовремено ги обединува културата, уметноста и традицијата ќе се одржи во Домот на култура „Илинден", во населба Илинден. Во чест на двеилјадиидеветнаесеттото лето Господово, симболично ќе бидат украсени 2019 велигденски јајца. Секој посетител на манифестацијата што ќе подари книга за возврат ќе добие црвено велигденско јајце, велат од Општината.

Оваа манифестација Општина Илинден ја организира 13-ти пат. Во рамки на манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение" што се одржува секоја година на Велик четврток, во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, во изминатите дванаесет години обезбедени се вкупно 33.000 книги наменети за Општинската библиотека Илинден, Општинската библиотека во домот на култура „Марино" и библиотеките во основните училишта./МИА

притисни ентер