Заев од Сараево: Обединувањето што го создава спортот треба да се преслика на целиот Балкан

-Верувам дека овие олимписки игри уште еднаш ќе помогнат на целиот Балкан, на целиот регион овде да се движи напред, кон европските вредности, посочи премиерот Заев,

 Единството и обединувањето што ги создава спортот треба да се преслика на целиот Балкан и заеднички да се движиме кон европска иднина, истакна премиерот Зоран Заев во Сараево, Босна и Херцеговина, по церемонијата на отворањето на Европските младински олимписки игри на стадионот „Асим Ферхатовиќ Хасе".

Нашата држава на овој фестивал ја претставуваат Ана – Марија Зафировска и Никола Петковски. Тие утре ќе се натпреваруваат во дисциплината „крос кантри". За нив учеството на Европските младински олимписки игри е прво интернационално искуство и одлична можност за подготовка за претстојните олимписки игри во 2022 година.

Премиерот Заев искажувајќи ја поддршката за овие двајца млади луѓе, рече дека за една земја нема поголем амбасадор од спортот.

-Ја користам приликата да ги споделам чувствата, прекрасни овде на отворањето на Европските младински олимписки игри или Европски младински олимписки фестивал, што по повод 35 години од Олимписките игри, Сараево '84 и познатиот Вучко се отвораат денеска овде. Навистина чувството е прекрасно. Мене ме потсетува на оние 10 години кога ги имав, кога буквално цела Југославија, цела Европа и верувам целиот свет беше фокусиран со очите широко отворени кон Сараево '84 година. А имав денеска прилика и да ги видам чувствата на премиерот Денис Звиздиќ, кој лично бил пред 35 години овде на отворањето на Олимписките игри во Сараево, истакна премиерот Заев.

Тој додаде дека овој настан е прекрасен, бидејќи ја испраќа пораката на спортот за единство, обединување, презентирање на сите земји, младите категории и младинците кои доаѓаат после нас.

-Верувам дека овие олимписки игри уште еднаш ќе помогнат на целиот Балкан, на целиот регион овде да се движи напред, кон европските вредности, посочи премиерот Заев, кој беше придружуван од сопругата Зорица.

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на директорот не е доволна

Со оставката на директорот Котевски не смее да се забошоти случајот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Одговорност бараат и од премиерот Заев и  министрите Спасовски и Десковска.

Брза разрешница, конкретна реакција од надлежните институции, одговорност од министрите за внатрешни и правда, Спасовски и Дескоска за физичката пресметка во Шутка, бараат од најголемата опозициска партија и од независната претеничка група на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата на Мицкоски, од каде бараат одговорнос да понесе и премеирот Зоран Заев, порачуваат дека оставката на директорот на истражниот затвор во Шуто Оризари не смее да биде замачкување на случајот, ниту пак заемна за сериозна истрага.

Неазвисните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ  побараат домашен притвор за поранешните министри Јанакиески и Ристовски. А на Мицкоски му порачааа да не прави шоуа пред болниците, туку да сфати дека има поважни работи во државата од сликање и давање драматични изјави.

Создавањето тензии и насилничките сценарија во обид да се дефокусира јавноста од фактот дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад крвавиот четврток се едниствените политики на антинародниот Мицкоски и неговиот шеф  Груевски, регираа од валдејачката СДСМ. Оттаму го повикуваат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да се извини за изнесените лаги и за провидниот театар пред болницата 8-ми Септември.

Одговорите за вчерашните инциденти во затворот во Шуто Оризари, ќе ги даде истрагата и секаков вид на насилство ќе биде санкционирано велат од СДСМ, од каде уште еднаш порачаа дека одговорност за организаторите, нарачателите и извршителите на насилствата од 27 април мора да има.

Продолжи судењето на Миленко Неделковски за говор на омраза

Според обвинителот Александар Марковски најексплицитниот дел од текстот кој го напишал Неделковски, е тоа што обвинетиот посакува сите Грци да изгинат по род, во смисла на физичко уништување.

Фејсбук статусот на водителот Миленко Неделковски  во кој, според обвинителството, тој промовирал омраза против Грците кои беа засегнати од катастрофалниот пожар што се случи во областа Атика во Грција, а во кој загинаа стотина луѓе, денеска беше прикажан во судница во Кривичниот суд. 

Според обвинителот Александар Марковски најексплицитниот дел од текстот кој го напишал Неделковски, е тоа што обвинетиот посакува сите Грци да изгинат по род, во смисла на физичко уништување.

Во текстот во контекст на трагичниот настан може да се сфати дека обвинетиот мисли на Грците како етнос, иако никаде изречно не се прозвани, а од причина што во тој временски период на целата јавност и на обвинетиот им беше  јасно дека најголем дел од настраданите беа Грци по етнос, – Александар Марковски – Јавен обвинител

 По прикажаниот статус, на ред беше одбраната да ги изведе своите докази, но тие побараа одложување затоа што, како што рекоа, покрај останатите докази, во подготовка е и видео материјал, кој ќе биде прикажан на следното рочиште на четврти април.

И овојпат по судењето водителот Неделковски ги избегна новинарските прашања..

На претходното рочиште тој се изјасни дека не се чувствува виновен за статусот кој го напишал. За овој случај на него му се заканува казна затвор од една до пет години.

Неделковски повторно се јави во фокусот на јавноста и по статусот кој го напиша на денот кога се случи  автобуската несреќа во селото Ласкарци.

Претседателот Иванов го осудува физичкото насилство што се случи во затворот „Скопје"

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов најостро го осудува физичкото насилство што се случи во текот на вчерашниот ден во КПУ Затвор Скопје – Скопје.

„Безбедноста на сите притворени и затворени лица мора да биде загарантирана од затворската управа, за ваквите и слични случаи, не може и не смее да има никакво оправдување. Во казнено поправните установи во Република Македонија  мора  да  се  заштити  психофизичкиот  и  моралниот интегритет на лицата, да се почитува нивната личност и достоинство, како и нивното право на лична сигурност", се наведува во соопштението од кабинетот на Иванов.

Оттаму посочуваат дека согласно чл.10 од Уставот „Животот на човекот е неприкосновен", а согласно чл.11 „Физичкиот и моралниот интегритет на човекот се неприкосновени и се забранува секој облик на мачење, нечовечко или понижувачко однесување и казнување".

Согласно Законот на кривична постапка, чл.176 ст.1, „При издржување на притворот не смее да се навредува личноста и достоинството на обвинетиот".

 „Во изминатиов период до Комисијата за помилување како и до Одделението за постапување по претставки и предлози во Кабинетот на претседателот на Република Македонија, беа доставени писма од граѓани кои изразуваа загриженост за безбедноста во затворите во Република Македонија. Затоа, очекуваме што побрзо расчистување на овој, како и на сите досегашни случаи, познати или непознати за јавноста. Бараме одговорност од сите надлежни институции", се наведува во соопштението од Кабинетот на Иванов. /МИА

притисни ентер