Атина ќе го информира Скопје за ратификацијата на Преспанскиот договор и Протоколот за НАТО

Јоргос Катругалос, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, вчера ги појасни следните чекори откако грчкиот Парламент во петокот даде зелено светло за Протоколот за членство во НАТО, а на 25 јануари го ратификуваше Договорот од Преспа.</

Атина денеска се очекува да испрати Вербална нота до Скопје со која ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО, најави вчера алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Јоргос Катругалос, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, вчера ги појасни следните чекори откако грчкиот Парламент во петокот даде зелено светло за Протоколот за членство во НАТО, а на 25 јануари го ратификуваше Договорот од Преспа.

– Во понеделник ќе биде испратена Вербална нота што ќе информира за ратификацијата на договорот и во продолжение Северна Македонија ќе ги информира ОН, но и сите земји членки што ја признаа под уставното име, така што од сега па натаму признавањето да биде со новото уставно име. И секако, од понеделник започнуваат нејзините обврски, во внатрешноста да фги промени имињата на улиците, на објектите, на документите што го имаат старото име, како што беше договорено, објаснува Катругалос, за грчката новинска агенција, пренесе МИА.

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија за АНА-МПА, на прашањето дали од следната седмица соседната земја ќе биде обврзана да го користи новото име, одговара позитивно и додава дека Договорот од Преспа е јасен во однос на тоа./МИА

Пациентка се заканувала на вработени во штипската Клиничка болница

Штипјанка агресивно се однесувала и упатувала закани кон вработени во Клиничката болница во Штип. Инцидентот бил вчера пријавен, по што полицијата од слобода ја лишиле 46 – годишната С.Р од Штип.

Надлежните од СВР Штип велат дека по комплетирање на случајот против С.Р ќе биде поднесена соодветна кривична пријава. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев за МИА го потврдува инцидентот и вели дека се случил на одделот за рендген.

Што се однесува за соостојбата со Ковид центарот, таа е нормализирана. Во моментов имаат 27 слободни кревети, на Инфективното одделение се лекуваат 32, а на одделот за Анестезиологија тројва потешки пациенти. На кислородна поддршка имаат вкупно 25 пациенти.

На Нефрологија девет лекари заболени од Ковид-19

Девет лекари, осум медицински сестри, лаборант, психолог и тројца болничари заболени од Ковид-19 на Нефрологија.

На Клиниката за нефрологија има девет лекари, осум медицински сестри, еден лаборант, еден психолог и тројца болничари кои во моментов се заразени со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство.

Меѓу заразените е и директорката на Клиниката, Ирена Бушлетиќ.

Изворот за заразата, како што посочуваат од Министерството, се уште не е конкретизиран со оглед на тоа што во моментов се спроведуваат епидемиолошките анкети.

Работата на Клиниката се одвива регуларно и тековните обврски се завршуваат од страна на вработените кои го надополнуваат отсуството на оние кои се заразени или се во изолација, потенцираат од Министерството за здравство. /МИА

Протест против изградба на мини хидроцентрала во пробиштипското село Турско Рудари

Жителите на пробиштипското село Турско Рудари попладнево излегоа на протест и го блокираат локалниот пат, кој води до местото каде ќе се гради мини хидроцентралата над нивното село.

Претседателот на месната заедница, Љупчо Стојанов вели дека протестот бил мирен и целта е да го изразат своето незадоволство, бидејќи сметаат дека со изградбата и ставање на реката во цевковод ќе се уништи вегетацијата, живот свет, но и околу пет хекатри плодно земјоделско земјиште ќе остане без наводнување. На дел од потегот каде ќе се гради мини хидроцентралата поминува и нивниот водовод.

Јаким Јовановски, жител на селото Турско Рудари, вели дека овој водовод самите го граделе и инвестирале во него.

Стравуваат дека и ќе останат без вода за пиење, во водоводот инвестирале самите.

Градоначалникот, Драган Анастасов вели дека компанијата ДИС енергија ДОО концесијата ја има добиено во 2016 година, а целата постапка околу документацијата им е завршена, сега им недостасува градежната дозвола од општината. Според целата постапка, тие како општина смета дека се ставени пред свршен чин за издавање на градежна дозвола.

Претставниците од компанијата ДИС енергија на вчерашната средба со жителите на Турско Рудари им ветија дека ќе се почитуваат сите законски одредби и нема ништо да им биде загрозено.

Истата компанија стои и зад хидоцентралата на Мала река кај езерто Гратче. Невладините организирани во Одбор за здрав живот во Кочани веќе почнаа со иницијативата да се спречи изградбата на оваа хидроцентрала. /МИА

притисни ентер