Наместо билети, во музеј во Шведска даваат кеси за повраќање (ФОТО)

Во шведскиот град Малме е отворен интересен музеј каде наместо билети , на посетителите им даваат кеси за повраќање.

Во Музејот на одвратна храна , на влезот на секој посетител му даваат кеса за повраќање со неговите податоци , за да можат без ограничување да ги разгледаат експонатите.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Who will be next? #disgustingfoodmuseum #usch #usch

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Музејот е отворен кон крајот на октомври минатата година , за да им покаже на посетителите каква храна има во светот , за да размислат зошто е така.

Во Музејот има изложено супа од птичје гнездо, пржени домашни заморци или вино од ориз со арома на мали глувци.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School class testing some of the delicacies.

A post shared by Disgusting Food Museum (@disgustingfoodmuseum) on

Основачот на музејот , Семјуел Вест вели дека сака да ги поттикне луѓето да размислуваат на поинаков начин за храната.

,, Дали навистина е толку гадно ако се изеде скакулец , а редовно се јаде сланина? Или е гадно да се јадат заморци , а не е гадно да се јаде говедско? “ , изјави основачот во интервју за Вашингтон Пост.

Купувачите на „масл“ автомобили во просек се постари од 50 години

Најмлади се купувачите на „Dodge Challenger“

Иако сите би помислиле дека автомобилите како што се „Dodge Challenger“, „Ford Mustang“ или „Chevrolet Camaro“ се автомобили кои ги возат млади луѓе. Но се испостави дека овие автомобили најчесто ги купуваат луѓе постари од 50 години.

Најмлади купувачи од овие автомобили има „Dodge Challenger“, во просек неговите купувачи имаат 51 година. Нешто постари се оние на „Mustang“ и „Camaro“.

Дали е ова криза на средните години? Најверојатно овие луѓе никогаш не ги напуштил младиот дух.

Мексико ќе одобри рекреативна употреба на кокаин за две лица

Судија во Мексико одобри употреба на кокаин како рекреативна дрога за две лица, што е прв ваков случај во таа држава.

Судот соопшти дека на лицата ќе им биде дозволено да поседуваат, транспортираат и консумираат кокаин, но не и да го препродаваат, тврди организацијата „Мексико обединето против криминалот“ пренесува ББЦ .

Организацијата  се бори да ја прекине војната против дрогата која во Мексико трае со децении, а одлуката на судот ја нарече историски чекор. Одлуката сега треба да ја разгледа и повисок суд пред истата да може да се спроведе.

Во изјавата на организацијата се наведува дека судот во Мексико Сити наложил на „Кофеприс“, водечката здравствена организација во државата, на двете наведени лица да им одобри рекреативна употреба на кокаин.

Се воведуваат повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

Со помош на Фондот за иновации и технолошки развој, „Пакомак" стана првата македонска компанија што го воведува светскиот тренд во рециклирањето – повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки.

Целта на поставувањето на повратните вендинг машини (ПВМ) е да се мотивираат граѓаните што поефикасно и побрзо да се вклучат во процесот на селективно одложување отпад. Со самото учество во процесот ќе бидат соодветно наградени со т.н „зелени поени” кои може да ги користат за плаќање производи и јавни услуги (на пр. комунални такси, билети за јавен превоз, паркинг и сл.)

На почеток, „Пакомак" ќе постави машини во неколку општини низ земјата, а долгорочниот план опфаќа поставување машини на целата територија на државата. Проектот е наменет за сите граѓани, без разлика на возраста и социјалниот статус, а и системот на награди е приспособен за сите групи во општеството. Првиот прототип се очекува во првата половина на 2020 година.

Иако работи на истиот принцип како стандардните вендинг машини (се стават пари, се добива производ), поради обратниот процес (се става производ, се враќаат пари) таа се нарекува „повратна вендинг машина". Она што започна како експеримент во 70-тите години на минатиот век во Норвешка, денеска е многу успешен глобален проект кој на еден едноставен начин ја одржува нашата планета почиста, истовремено поттикнувајќи ги луѓето да рециклираат отпад./MИА

притисни ентер